Zamknij
REKLAMA

Można już składać wnioski z nowej tarczy antykryzysowej

13:07, 19.01.2022 | Monika Kiełczyńska Regionalny rzecznik prasowy ZUS
Skomentuj
REKLAMA

Od 17 stycznia przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19 mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r., a także skorzystać ze świadczenia postojowego (maksymalnie sześć razy).

Przepisy dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek weszły w życie w poniedziałek, 17 stycznia 2022 r. Te rozwiązania znalazły się w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów.

Przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za grudzień 2021 r. (RDZ-B7) od 17 stycznia 2022 r. Wniosek powinien trafić do ZUS do 28 lutego 2022 r. Do tego czasu przedsiębiorca musi też przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień ubiegłego roku, chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. - Aby skorzystać z pomocy należy spełnić określone warunki. Wskazane są one na stronie internetowej ZUS - dodaje.

O zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2021 r. mogą wystąpić podmioty oznaczone następującymi kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności): 56.30.Z - przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, 93.29.Z - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą też otrzymać świadczenie postojowe maksymalnie sześć razy. Wniosek o to świadczenie (RSP-DD7) można złożyć od 17 stycznia 2022 r. a najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Co ważne jeżeli przedsiębiorca złożył wniosek RSP-DD7 i otrzymał świadczenie postojowe już wcześniej, to teraz liczba świadczeń postojowych, o które można wystąpić zostanie pomniejszona.

 

 

(Monika Kiełczyńska Regionalny rzecznik prasowy ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

powinno być sprawdzapowinno być sprawdza

4 0

Dostają kasę z tarczy antycowidowej to kupują sobie nowe samochody i nie tylko. Rząd bardziej powinien się temu przyglądać i kontrolować . NP Janda(i nie tylko) mrozi chleb i dzieli na kromki bo jej nie stać , ale do Hiszpanii to wylegiwać się na słońcu poleciała i na bilet miała , co? 20:14, 19.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LukasekLukasek

1 0

Dedytka też mrozi kromki chleba występuje o zapomogę z tarczy antykryzysowej i walczy z PiSem. 16:46, 22.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%