Zamknij

165 topól pod topór w gminie Krzyżanów. Czy sprawdzono gniazda i dziuple?

13:24, 21.05.2021 Aktualizacja: 11:50, 23.05.2021
Skomentuj

165 topól w gminie Krzyżanów poszło pod topór. O wycięcie drzew do Wójta Gminy Krzyżanów wnioskował Starosta Kutnowski. Mieszkaniec gminy (imię i nazwisko do wiad.red.) nie zgadza się na takie postępowanie władz, tym bardziej, że jego zdaniem na drzewach były ptasie gniazda. Zgłosił sprawę do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi, zawiadomił Prezesa Zarządu Ptaków Polskich, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i naszą redakcję. 

Wniosek o usunięcie drzew przy drogach powiatowych pozytywnie rozpatrzył wójt gminy Krzyżanów Tomasz Jakubowski. Jak się dowiadujemy w pasie drogi wycinane są topole. Na miejscu sytuację kontrolowali urzędnicy Wydziału Drogownictwa ze starostwa, ale nie widzieli oni przeciwskazań do wycinki. Jak mówi nam mieszkaniec gminy, kiedy on oponował i tłumaczył, że są tam gniazda, firma przeniosła się w inne miejsce.

- Nie wierzę w to co widzę. W drzewach są dziuple, gniazda. To nie jest czas, na wycinanie drzew! To okres lęgowy - mówi nam mieszkaniec. - Na jednym z drzew, jeszcze stojącym, na prawie 100% jest gniazdo krogulca, jastrzębia, który jest pod ścisłą ochroną. Jak tak można postępować?

Zapytaliśmy w stosownych wydziałach zajmujących się wydaniem i wykonaniem decyzji o wycince drzew. Zapewniano, że firma wykonująca usługę dla inwestora czyli starostwa zwraca uwagę na obecność gniazd. Nawet do Urzędu Gminy Krzyżanów zgłoszono drzewa, które ze względu na nie, usunięto z listy wycinki. 

Z kolei Piotr Kamont prezes Zarządu Ptaków Polskich zawiadomił RDOŚ w Łodzi i poprosił o sprawdzenie czy w ramach wykonywanych prac nie dochodzi do łamania przepisów z rozporządzenia o ochronie gatunkowej zwierząt. Na zdjęciach w ściętych drzewach widać bowiem dziuple i gniazda.

- Minęło kilkanaście dni od zgłoszenia, niestety do dziś nie dostałem odpowiedzi od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi. Z rozmowy z urzędnikiem ze starostwa i RDOŚ odniosłem wrażenie, że skoro na papierze wszystko się zgadza, jest decyzja wójta, jest informacja do wykonawcy o oględzinach przed wycięciem, to nic się nie dzieje - mówi nam Piotr Kamont, prezes Zarządu Ptaków Polskich. -  Podmiot wydający decyzję o wycięciu powinien wykonać ekspertyzy ornitologiczne i chiropterologiczne, te ostatnie dotyczą nietoperzy, które chronią się i nocują w dziuplach drzew. Ptasie gniazda też nie występują tylko jako gniazda tak zwane odkryte, ale mogą być ukryte w dziuplach, tak gniazdują na przykład sikory, pleszki, pełzacze i inne. Moim zdaniem powinni być wezwani ornitolog i chiropterolog specjaliści i to oni powinni zrobić obserwację oraz napisać ekspertyzy. Jeśli okazałoby się, że w drzewach są miejsca lęgowe lub nawet tylko schronienia wówczas należy złożyć wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o pozwolenie na zniszczenie siedliska, jakim jest takie drzewo z ptakami czy nietoperzami. Urzędy, które chcą wyciąć drzewa albo wydają decyzję powinny przeprowadzić takie działania. Ciekawe czy zostały wykonane też ekspertyzy dendrologiczne. Mam wrażenie po stopniu ogólności odpowiedzi urzędników, że decyzje zostały wydane bez żadnych obserwacji. A do wycięcia w powiecie kutnowskim jest prawie 1600 drzew!

Zapytaliśmy starostę o łączną liczbę drzew do wycięcia w gminach powiatu kutnowskiego, ile topól przypada na każdą z nich oraz jaka firma wykonuje prace i za ile.  Czekamy na odpowiedź. 

Z kolei instytucja czuwająca nad ochroną środowiska w województwie łódzkim twierdzi, że topole można wycinać bez jej decyzji, a oględziny drzew są obligatoryjne. 

- Informuję, iż usunięcie drzew rosnących w pasach drogowych dróg publicznych, z wyłączeniem obcych gatunków topoli wymaga uzgodnienia z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Łodzi. Zarządca drogi na każdym etapie wycinki drzewostanu zobowiązany jest do przestrzegania przepisów dotyczących ochrony gatunkowej zwierząt, roślin i grzybów wynikających z ustawy o ochronie przyrody i rozporządzeń Ministra Środowiska. Jego obowiązkiem jest przeprowadzenie oględzin w związku z ww. kwestią, również przed przystąpieniem do wycinki. W przypadku stwierdzenia występowania gatunków chronionych prowadzoną wycinkę należy bezwzględnie przerwać. Obowiązek przeprowadzenia oględzin w zakresie przyczyny ich usunięcia, jak i obecności gatunków chronionych i gniazd ptasich spoczywa również na organie wydającym decyzję na wycinkę drzew. Jeżeli w obrębie drzew znajdują się gatunki objęte ochroną lub gniazda ptasie (miejsca lęgowe), właściciel terenu, w tym przypadku pasa drogowego, winien wystąpić do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi y wnioskiem o zezwolenie na czynności podlegające zakazom obowiązującym w stosunku do gatunków objętych ochroną - odpowiada nam Arkadiusz Malec Z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi - Regionalny Konserwator Przyrody.

Zapytaliśmy RDOŚ czy toczy się jakieś postępowanie w związku ze zgłoszeniem prezesa Piotra Kamonta o ewentualnym łamaniu rozporządzenia o ochronie gatunkowej zwierząt i czy RDOŚ przeprowadził jakąś kontrolę albo ją planuje. Czekamy na odpowiedź

Docelowo ma być wycięte prawie 1600 drzew w powiecie kutnowskim. Gołym okiem widać na tych ściętych w gminie Krzyżanów, gniazda i dziuple. Czy wójtowie wydający decyzję przeprowadzili stosowne oględziny i ekspertyzy? O tym wkrótce, będziemy temat dalej monitorować. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(12)

Klub WNZK PDKlub WNZK PD

6 2

Ci z Krzyżanowa z parę złotych sprzedadzą ciotkę, nie zapominajmy że chcieli składować w ziemi
CO2 z Bełchatowa. Widać wiatraki robią swoje...!!!

14:14, 21.05.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ad vocemad vocem

0 0

Kto mi zajumał (:a:) ???

10:26, 23.05.2021

Topola to chwastTopola to chwast

7 8

Topole to chwasty które robią ogromne szkody. W całym powiecie wyciąć !

14:18, 21.05.2021
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do topola to chwast do topola to chwast

3 4

na pewno jesteś chamem ze wsi to wy jesteście chwastami bezużytecznymi nie ma z was żadnego pożytku tylko trzeba armie pasożytów utrzymywać wyjmij łapy z kieszeni i weśię za uczciwą robote a rozmyślanie zostaw innym nie do tego jesteś stworzony za widły i do gnoju

09:57, 22.05.2021

SebaSeba

3 0

Zalety topoli
Topole cenione są przede wszystkim za najszybsze spośród drzew rosnących w naszym klimacie tempo wzrostu. Ta cecha była przyczyną tego, że topole przez lata sadzone były na terenach, gdzie szybko potrzebne były zadrzewienia – szpalery, pasy wiatrochronne.
Nie bez znaczenia są także małe wymagania - topole dobrze rosną niemal wszędzie, choć najlepiej czują się na wilgotnych stanowiskach.
Co ważne, topole szybko rosnąc pochłaniają dużo dwutlenku węgla (CO2) i wydzielają tlen. Można zatem powiedzieć, że topola jest prawdziwym „drzewem tlenowym”, sprawdzonym w naszym klimacie. Warto także wiedzieć, że topole dzięki dużej masie liści, dobrze nawilżają i schładzają suche i gorące powietrze latem – szczególnie w obrębie miast.

08:19, 23.05.2021

MirekMirek

4 2

Wójcio wam jak zwykle rozrabia. Ha ha ha. Na takiego zasłużyliście !

14:48, 21.05.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ellkaellka

4 3

Gdyby Gmina na decyzję o wycinkę drzew nie czekała pół roku to wycinali by topole (chwasty wśród drzew) w marcu, a nie teraz. Ale na opinię z RDOŚ się czeka i czeka. No cóż dobra zmiana ....

23:26, 21.05.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wiem co mówięwiem co mówię

2 0

Tu nie chodzi wcale o dobra zmianę tylko o ludzi tam pracujących . Czy ty uważasz ,że oni inaczej pracowali w poprzedniej zmianie i jak będzie następna zmiana to też będą dobrze pracować? Uważam ,że nie bo są pracownicy niezależnie od zmiany dobrze pracujący a są tacy z nadania wszelakich partii co pozorują prace ,ale zarabiają duża kasa jak na swoje umiejętności , wiedzę i kompetencję .

09:19, 22.05.2021

ktoś wie?ktoś wie?

6 1

Ciekawe kto zabiera te ścięte drzewa?

15:04, 22.05.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ktoś Ktoś

2 2

c. ontrolowali urzędnicy z Wydziału Drogownictwa - Pani przyjechała z kimś bo był problem. Szef firmy która prowadzi wycinkę stwierdził że nie chce mu się przyjeżdżać specjalnie jesienią i wolałby teraz to wyciąć. Na siłę próbowano mi wmówić że jest to gniazdo wróbla(choć z tego co mi wiadomo też podlegają ochronie) ,a że jeszcze powiedziałem o innych gniazdach, Pani dodała żebym nie był śmieszny. Pomimo nagrania ptaków z tego roku Pani stwierdziła że to ,, jakaś kropka,,ogolnie w dobitny sposób mi powiedziała że nie mam prawa wstrzymywać im prac i że to nie jest żaden dowód. Bardzo jest to przykre że tacy ludzie to monitorują. Myślę że oni na to uwagi nie zwracają żadnej, ani nikt z Starostwa ani tym bardziej nikt z firmy która prowadzi prace. Ponieważ sami chcieli z wysięgnika zobaczyć czy jest zasiedlone i jeżeli nie to wyciąć je. Szkoda ze to w taki sposób Wydział Drogownictwa działa

16:20, 23.05.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

urzędasyurzędasy

3 0

Powinni brać przykład z pana Artura ratującego bocianie jaja , bo wysiadujący bocian zginął. Ciekawe jakby tą panią z drogownictwa pozbawić domu?

17:35, 23.05.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JurekJurek

0 0

dla mnie to bezmyślność,brak poszanowania przyrody.debilizm

20:17, 26.05.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%