Zamknij
REKLAMA

Dodatkowe dwa punkty szczepień w każdym powiecie. Driver thru i punkt w "Staszicu"

12:51, 02.04.2021 | Oddział prasowy Biuro Wojewody
Skomentuj
REKLAMA

W szpitalu tymczasowym w najbliższym czasie będzie dyżurować na zmianę ok. 85 lekarzy i ponad 150 pielęgniarek oraz osoby z personelu pomocniczego.

- Jesteśmy gotowi, by zapewnić opiekę nad każdym pacjentem, które będzie tego potrzebował. Podjęto działania, aby jeszcze wzmocnić bazę sprzętową. Dzięki sprawnym działaniom Pana Wojewody udało się uzyskać pompy infuzyjne, centrale do kardiomonitorów oraz dodatkowy sprzęt laboratoryjny, by można było zapewnić odpowiednią przepustowość działań, w razie, gdyby wszystkie łóżka były zajęte – zaznaczał dyrektor szpitala im. Wł. Biegańskiego, Krzysztof Zarychta. Dodał też, że ostatnie rekordy jeśli chodzi o liczbę zakażeń mogą przełożyć się na znaczne wzrosty hospitalizacji w najbliższym czasie, stąd też tak ważne są działania wyprzedzające, by przygotować szpital - Mamy nadzieję, że większość z tych łóżek, które dziś stawiamy w gotowości pozostanie pusta, natomiast jeśli będzie taka konieczność, pacjenci znajdą tu niezbędną opiekę – podkreślił dyrektor.

Natomiast ordynator szpitala tymczasowego dr Grzegorz Cieśla podkreślił, że placówka, którą kieruje stała się kluczowym buforem bezpieczeństwa epidemicznego w naszym regionie. Poinformował też, że tej chwili w szpitalu znajduje się 98 pacjentów, w tym 8 pod nadzorem anestezjologicznym. Najmłodszy pacjent to 24 letni mężczyzna, a najstarszy to 83 – latek. Stan pacjentów jest różny. W większości są to pacjenci w sprawni ruchowo, natomiast jest też grupa pacjentów wymagających bardziej intensywnych czynności i dodatkowych procedur. Stąd dr Grzegorz Cieśla ponownie apelował o zachowanie dystansu, przestrzeganie reżimu, noszenie maseczek i higienę rąk. Ordynator podziękował także pielęgniarkom i lekarzom, podkreślając, że należy im się szacunek za tak ogromny trud, jednocześnie zaapelował do internistów oraz pulmonologów, by poświęcili nawet swój wolny czas, by pomóc w szpitalu tymczasowym. „Na ten moment lekarzy nie brakuje, ale chcielibyśmy mieć personel w rezerwie”. Zapewnił również rodziny pacjentów, że nie zostają oni bez opieki. „Jeżeli decyzje związane z lockdownem będą przestrzegane, mam nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni liczba zakażeń będzie spadać. Wszystko zależy od tego jak zachowamy się w okresie świątecznym.”

Równolegle przyśpiesza realizacja Narodowego Programu Szczepień. W naszym województwie wykonano już ponad 400 tys. szczepień. Przebiegają one bardzo sprawnie. W związku ze zbliżającymi się dużymi dostawami szczepionki do naszego kraju, przewiduje się uruchomienie minimum 48 nowych punktów masowych szczepień na terenie województwa. W tej chwili trwa organizacja tych punktów, będą to punkty tworzone przez samorządy woj. łódzkiego. Będą co najmniej dwa punkty masowych szczepień w każdym powiacie. Jeśli chodzi o miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców, to będą to punkty, które dziennie będą wykonywały co najmniej 200 szczepień.

Natomiast w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców te punkty będą wykonywały minimum 500 szczepień dziennie.

- W aktualnym miesiącu spodziewamy się zapisów kolejnych grup wiekowych, dlatego realizacja narodowego programu szczepień jest dość elastycznym procesem. Będziemy rejestrować, a następnie szczepić osoby zgodnie z grupą wiekową. 12.04 – osoby ur. w roku 1962, w kolejnych dniach kolejne osoby aż do 24.04, kiedy będą mogły rejestrować się osoby ur. W 1973 roku. Kolejne dni kwietnia i maja to zapisy dla następnych roczników – poinformowała pełnomocnik wojewody łódzkiego ds. szczepień Jolanta Kowalik – Gęsiak.

Dodała też, że dni przydzielone danym rocznikom są tylko okienkami umożliwiającymi zapisanie się, natomiast każda z tych osób będzie miała możliwość zapisania się każdego dnia w miarę dostępnych terminów. Terminy będą zwiększane jeszcze w tym miesiącu, tak aby zakończyć etap 0 i etap 1, które nadal trwają.

W naszym regionie uruchomione zostaną także punkty szczepień drive thru. Jak mówi Daniel Kowalik Starosta Kutnowski w powiecie kutnowskim jeden z nowych punktów zostanie uruchomiony w hali sportowej w Zespole Szkół nr 1 w Kutnie a drugi będzie  punktem szczepień drive thru.

(Oddział prasowy Biuro Wojewody)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%