Zamknij

Odlewnia Kutno: ważne są nowe technologie 

08:28, 08.02.2021 Aktualizacja: 09:34, 08.02.2021
Skomentuj

Trwa realizacja projektu badawczo-rozwojowego związanego z opracowaniem i uruchomieniem w Odlewni Kutno „zintegrowanej technologii obróbki mechanicznej cienkościennych odlewów żeliwnych o skomplikowanym kształcie i rozwiniętej powierzchni, wspartej zaawansowanymi technikami kontroli jakości". Finalizowana jest umowa na dostawę maszyn CNC do obróbki mechanicznej, które będą wykorzystywane do badań przemysłowych. Kompletne gniazdo obróbcze ma zostać dostarczone w maju tego roku. Odlewane w Kutnie elementy znajdują zastosowanie m.in. wszystkich sektorach transportu.

Odlewnia Żeliwa Kutno jest częścią grupy Luma Automation, która skupia spółki specjalizujące się w zaawansowanych technologiach produkcji oraz obróbki metali. Spółka wytwarza produkty rdzeniowe i bezrdzeniowe z żeliwa szarego i żeliwa sferoidalnego.

– Odlewnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi współczesnego przemysłu i gospodarki – podkreśla Rafał Durkiewicz, wiceprezes zarządu Odlewni Kutno. – Odlewane przez nas elementy znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, leśnym oraz rolnictwie, przemyśle chemicznym, spożywczym, wydobywczym, i energetyce, w tym również w odnawialnych źródłach energii, oraz praktycznie we wszystkich sektorach transportu. Znajdziemy je również w naszych domach. Kluczem do sukcesu w dzisiejszej, bardzo szybko zmieniającej się gospodarce jest umiejętność produkcji odlewów o wysokiej wartości, ale często bardzo skomplikowanych – zapewnia.

Projekt w Kutnie, na który odlewnia otrzymała 6 mln zł ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, obejmuje badania przemy­słowe i eksperymentalne prace rozwojo­we z zakresu metalurgii i odlewnictwa, ob­róbki skrawaniem, automatyzacji procesów, metod i technik kontroli jakości oraz kompu­terowych systemów eksperckich opartych na elementach sztucznej inteligencji. Następstwem realizacji projektu będzie opracowanie technologii obróbki mechanicznej , skomplikowanych geometrycznie i cienko­ściennych odlewów żeliwnych, wytwarzanych z żeliwa szarego i sferoidalnego na drodze odle­wania do form bentonitowych , połączonej z kontrolą jakości, co w pełni zamknie cykl wytwarzania. Cały realizowany projekt jest wart blisko 13,3 mln zł. Zgodnie z harmonogramem prace projektowe powinny zostać zakończone do kwietnia 2023 r.

– Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w ostatnich latach rośnie liczba elementów odlewanych z różnego rodzaju metali nieżelaznych, np. stopów aluminium, miedzi czy niklu – wyjaśnia Dariusz Jach, dyrektor R&D Odlewni Kutno. – Nie zmienia to jednak faktu, że większość odlewni krajowych i światowych nadal specjalizuje się głównie w wytwarzaniu odlewów ze stopów żelaza. Nie dlatego, że to jest prostsze, ale dlatego, że te odlewy wciąż znajdują – i ze względu na swoje parametry będą znajdowały – zastosowanie – dodaje.

(Luma Automation SA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%