Zamknij
REKLAMA

Rozliczenia 2020. Nowe placówki dla dzieci, samochody dla DPSów i remonty

18:18, 21.01.2021 | O.R
Skomentuj Nowy budynek dla POW Tęcza fot. Cezary Kucharczyk
REKLAMA

Jak mówi wicestarosta Marek Jędrzejczak, Powiat Kutnowski w roku objętym pandemią nie próżnował jeśli chodzi o inwestycje dofinansowanie w dziale pomocy społecznej. Powiat skorzystał z programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarach D i zakupił trzy samochody do przewozu osób niepełnosprawnych z miejscem dla osoby na wózku inwalidzkim.

Pojazdy są wykorzystywane w trzech domach pomocy społecznej, tj. Domu Pomocy Społecznej w Kutnie przy Oporowskiej  (Volkswagen Caravelle Trendline 9-cio osobowy (8+1) wyposażony w windę hydrauliczną – odebrany 07.12.2020r.), Domu Pomocy Społecznej w Wojszycach (Volkswagen Caravelle Trendline 9-cio osobowy (8+1) wyposażony w windę hydrauliczną – odebrany 07.12.2020r.), oraz Domu Pomocy Społecznej w Woli Chruścińskiej (Renault Trafic Grand Pack Clim DCI – 9-cio osobowy – odebrany 09.12.2020r.).

- Łączna kwota zakupionych aut wynosi 484 328 zł a kwota dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu WRP III wynosiła 270 tys. zł. Z kolei pozostałe 214 328 zł zostało wygospodarowane ze środków własnych w/w jednostek - mówi Marek Jędrzejczak, wicestarosta odpowiedzialny za pomoc społeczną w powiecie kutnowskim.

Kolejnym zadaniem inwestycyjnym był remont kompleksu łazienek w Domu Pomocy Społecznej w Kutnie przy ul. Krzywoustego.

- Zadanie obejmowało wykonanie remontu kompleksu łazienek dla osób niepełnosprawnych, z wydzieleniem pomieszczeń sanitarnych dla potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim na parterze i piętrze budynku Domu Pomocy Społecznej. Dofinansowanie przeznaczone zostało na zakup urządzeń sanitarnych wraz z ich montażem, wykonaniem robót budowlanych i instalacyjnych tj. instalacji sanitarnej i elektrycznej - mówi M. Jędrzejczak. 

Łączna kwota zadania wyniosła 140.000,05 zł. Kwota dofinansowania ze środków PEFRON wyniosła 70.000,02 zł. Środki własne – 70.000,03 zł.

Powiat Kutnowski zadbał również o komfort dzieci, które przebywają w placówkach opiekuńczo wychowawczych. W ubiegłym roku dostosowano budynek administracyjno-gospodarczego na potrzeby POW we Franciszkowie w gminie Łanięta, a Wojewoda Łódzki decyzją z 17 września 2020 roku postanowił wydać Powiatowi Kutnowskiemu zezwolenie na prowadzenie Placówki opiekuńczo-wychowawczej Dom dla Dzieci „Jaś” we Franciszkowie  na czas nieokreślony. 

- Zadanie przewidywało modernizację obecnie istniejącego budynku adm.-gosp. celem adaptacji na potrzeby placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego dla 14 wychowanków – dzieci objętych pieczą zastępczą z terenu powiatu kutnowskiego. W ramach inwestycji wykonano prace budowlano-modernizacyjne, a także zakupiono nowe wyposażenie wraz ze sprzętem AGD i RTV dla placówki, celem dostosowania jej do obowiązujących standardów, w tym potrzeb osób niepełnosprawnych - informuje wicestarosta. 

Zadanie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa VII Infrastruktura dla usług społecznych Działanie VII.3. Infrastruktura Opieki społecznej.

Wartość ogółem: 2.341.413,12 zł Dofinansowanie: 1.538.033,17 zł Wkład własny Powiatu Kutnowskiego: 803.379,95 zł.

Powiat Kutnowski był też inwestorem budowy Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kutnie przy Oporowskiej. Koszt całkowity budowy to 1 701 750,87 zł a pozyskane środki zewnętrzne z EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego  to 618 699,80 zł. 

Na zakończenie budowy nowej placówki czekają wychowankowie z "Tęczy" w Kutnie. W budynku znajduje się część dzienna z dużym salonem i otwartą kuchnią, pomieszczenia biurowe, gospodarcze. Na piętrze są pokoje dziecięce, łazienki, osobne WC i wspólny hol, przeznaczony do rekreacji. Zamieszkają tam dzieci powyżej 10 roku życia, pozbawione rodzicielskiej opieki i wychowania.

- Dziś opiekujemy się 31 dziećmi w jednym obiekcie, teraz dzięki budowie nowego lokum przy ulicy Oporowskiej będziemy mieli do dyspozycji dwa, w których zgodnie z ustawą po nowym roku, możemy umieścić po czternaście wychowanków - mówi Dorota Ćwirko-Godycka, dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Tęcza".  - Mamy nadzieję, że przy Oporowskiej dzieci w dobrej atmosferze, z nowymi wychowawcami, będą mogły się szybko zaaklimatyzować i przygotowywać do dorosłego życia. Standardy będą znacznie lepsze. Nowy budynek, nowe zasady, większa odpowiedzialność i wypełnianie obowiązków tak jak w rodzinie. Wychowankowie będą przygotowywać posiłki, sprzątać, wdrażać się w codzienność i dorosłe życie. Jednym słowem będą tworzyć dużą, wielodzietną rodzinę. Pomożemy im w tym, aby czuli się u nas jak najlepiej. 

W środkach wykorzystanych na pomoc społeczną w ubiegłym roku nie może zabraknąć tych związanych z epidemią COVID-19. 

6 sierpnia 2020 roku została podpisana umowa z Wojewodą Łódzkim w ramach Projektu 7. „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19” Projekt realizowany w 2020 roku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój lata 2014 – 2020 .

- Na realizację otrzymaliśmy dofinansowanie w łącznej wysokości 665 135 zł, w tym kwota ze środków EFS 560.575,78 zł, co stanowi 84,28% dofinansowania oraz kwota Budżetu Państwa 104 559,22 zł, co stanowi 15,72% dofinansowania -mówi M. Jędrzejczak.  - Zakończyliśmy realizację projektu 30 listopada 2020 roku.

W ramach projektu pn. „Łódzkie pomaga” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014?2020, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym powiat otrzymał 1.245.612,50 zł w tym ze środków Unii Europejskiej 1.049.802,22 zł i  ze środków budżetu państwa 195.810,28 zł.

Wsparcie zostało przeznaczone na wypłatę dodatków do wynagrodzeń personelowi DPS (z wyłączeniem kadry medycznej), zapewnienie możliwości noclegu dla personelu, poza miejscem zamieszkania oraz utworzenie tymczasowych miejsc na kwarantannę dla mieszkańców i pracowników DPS.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%