Zamknij

Czytelnicy pytają o półkownika, tzw. uchwałę krajobrazową w Kutnie

10:47, 27.10.2020 O.R Aktualizacja: 16:17, 28.10.2020
Skomentuj

Pod jednym z naszych artykułów Czytelnik zapytał o los uchwały Rady Miasta Kutna w sprawie umieszczania reklam w mieście. Przygotowanie tak zwanej uchwały krajobrazowej ma już czteroletnią historię. Rada Miasta Kutna 20 września 2016 roku podjęła uchwałę w sprawie przygotowania projektu uchwały zasad i warunków usytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych z jakich mogą być wykonane. A dziś okazuje się, że z uwagi na pandemię prace nad nią zostały przełożone na rok 2021.

Przypomnijmy historię problemu chaosu reklamowego w przestrzeni miejskiej. Marcin Ciesielski, mieszkaniec Kutna po dwóch latach od uchwały przedstawicieli kutnowskiej społeczności z 2016 roku w kwietniu 2018 roku złożył do Rady Miasta Kutna petycję grupy mieszkańców w sprawie uchwały określającej zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych. Podpisało się pod nią 61 osób. Pisaliśmy o sprawie  TUTAJ

 - Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na jeden z największych problemów estetycznych Kutna, czyli chaos reklamowy. Jest on widoczny w całym mieście, a szczególnie negatywne wrażenie wywołuje w zabytkowym centrum. Przy ul. Królewskiej, pl. Piłsudskiego czy pl. Wolności, które powinny być najbardziej reprezentacyjnymi miejscami w Kutnie, na każdym kroku widzimy elewacje budynków zasłonięte szyldami, banerami, tablicami, a okna zaklejone folią reklamową. Ich liczba, rozmieszczenie, styl i jakość nie podlegają żadnej kontroli – pisał wówczas Marcin Ciesielski.

Na niektórych kamienicach liczba reklam wynosi nawet 30. Kilkadziesiąt jest przy ul. pl. Wolności 1. Mieszkaniec wskazywał na niespójny styl i kolorystykę, złą jakość wykonania i wnioskował aby radni przyjęli uchwałę krajobrazową, która uporządkuje chaos reklamowy.

- Rady Gmin mogą ustanowić akty prawa miejscowego, tzw. uchwały reklamowe. Dokument ten określa m.in.: gdzie i jakie reklamy można umieszczać, jakie powinny mieć gabaryty, a także z jakich materiałów mogą być wykonywane. Jednocześnie, możliwy jest podział miasta na strefy różniące się zasadami reklamy zewnętrznej, co ułatwia szczególną ochronę obszarów zabytkowych. Sama uchwała zgodnie z wymogiem ustawowym musi dopuszczać okres przejściowy nie krótszy niż rok, żeby umożliwić przedsiębiorcom bezproblemowe dostosowanie się do nowych przepisów. Chociaż praca nad uchwałą krajobrazową to proces długotrwały i złożony, już wiele miast w Polsce, nie tylko tych największych, ale również tych porównywalnych z Kutnem (jak Ciechanów) lub mniejszych (jak Wadowice), uchwaliło takie przepisy lub jest w trakcie ich opracowywania i konsultowania - przekonywał mieszkaniec. - Od kilku lat Kutno inwestuje w promocję i budowę marki Miasta Róż. Chaos wizualny w przestrzeni publicznej znacznie ogranicza ten stopniowo budowany potencjał turystyczny. Po zakończeniu wspomnianych inwestycji pozytywne wrażenie może nie być pełne, jeśli do wyglądu zmodernizowanego placu Wolności czy placu Piłsudskiego z odbudowanym Pałacem Saskim nie dołączy estetyka i spójność elewacji okolicznych kamienic.

Zespół radców prawnych Urzędu Miasta Kutna zdecydował, że petycja powinna trafić do Zbigniewa Burzyńskiego, prezydenta i z jego upoważnienia odpowiedział na nią Jacek Boczkaja, zastępca prezydenta. Rada Miasta Kutna do tej pory nie wyraziła swojego zdania na ten temat.

- W pełni podzielam i zgadzam się z poruszanym problemem. Rada Miasta Kutna 20 września 2016 roku podjęła uchwałę w sprawie przygotowania projektu uchwały zasad i warunków usytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych z jakich mogą być wykonane. Przygotowanie powyższej uchwały będzie poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi zarówno z mieszkańcami, jak i lokalnymi przedsiębiorcami. W planach jest również zorganizowanie konferencji poświęconej tej problematyce, a na którą zaproszeni zostaną przedstawiciele miast, w których zostały wprowadzone ww uchwały - odpowiadał w 2018 roku zastępca prezydenta Jacek Boczkaja. - Po opracowaniu projektu uchwały należy ją uzgodnić z organami określonymi w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzeni, następnie projekt jest wykładany do publicznego wglądu na okres co najmniej 21 dni. W czasie wyłożenia i przez okres 14 dni po zakończeniu tego okresu, zainteresowane strony mogą składać uwagi do projektu uchwały. 

Jeden z Czytelników przypomniał o uchwale-półkowniku pod koniec 2020 roku. Zapytaliśmy prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego o losy przygotowania uchwały.

Prezydent odpowiedział, że uchwała z 20 września 2016 roku w sprawie przygotowania projektu uchwały zasad i warunków usytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych z jakich mogą być wykonane była podjęta właśnie z jego inicjatywy.

- Dalsze prace mające na celu opracowanie projektu przedmiotowej uchwały zaplanowano na 2020, jednak ze względu na ogłoszenie epidemii oraz wprowadzenie ograniczeń związanych z zapobieganiem i zwalczaniemCOVID-19 zostały one przełożone na rok 2021 - informuje w październiku Zbigniew Burzyński.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

sssassssssasss

6 0

popieram - tak szpetnego miasta pod względem estetyki przestrzeni daleko by szukać ... 14:04, 27.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Nie ma planuNie ma planu

5 0

Zaniedbana starówka. Syf, brud, chaos zabudowy centrum miasta. Bloki budują w Kutnie na peryferiach, przy oborach, polach kukurydzy. A Podrzeczna straszy pustymi placami. Prezydent Burzyński rozłożył planowanie przestrzenne. Niestety. 16:15, 27.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

plan na wyboryplan na wybory

2 0

Ważne ,że już rozdają karty do wyborów. Już układają się kto na prezydenta , kto z kim się połączy .Co tam planowanie przestrzenne tu o planowanie utrzymania koryta chodzi. 20:42, 27.10.2020


doedoe

0 0

Dziwne by było jakby nie planowali. To normalne. 17:01, 28.10.2020


OkiOki

4 1

Jaki prezydent takie miasto 18:59, 27.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obibokiobiboki

2 0

Od 2016 roku uchwalone a teraz zganiają na pandemię , która pojawiła się w 2020r co robiliście przez 4 lata? Ile lat trzeba na taką rzeczą pracować? Kurcze, to tam pracują chyba sami po kutnowskiej sorbonie tacy lotni i wykształceni? Zajmijcie się praca a nie kawka , hebatka , wyskoki po zakupy i zrobicie to w znacznie krótszym czasie. 20:40, 27.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TOW.WIESŁAWTOW.WIESŁAW

0 0

Po co kombinujecie, skopiujcie schematy reklamowe z ościennego miasta Plecka Dąbrowa,
wszystko prosto i czytelnie. Tu ksiądz, tu lekarz, tu adwokat! Można, można?
P. S. Mogliby tylko, bardziej transparentnie wyeksponować ten parking w zagajniku po byłej
hydroforni , który służy im i zamiejscowym jako miejsce samochodowych uciech cielesnych! 08:22, 28.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%