Za nami ósmy z serii Spacerem po Kutnie "Park im. Wiosny Ludów - od pierwszych XVIII-wiecznych nasadzeń do rewaloryzacji" Frekwencja sobotniego spaceru z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej była bardzo duża. Wyjątkowo licznie zgromadzeni mieszkańcy Kutna i okolic wyruszyli z nami w blisko dwugodzinny spacer. Przewodnikiem po raz kolejny był Andrzej Latos - znawca i pasjonat przyrody regionu kutnowskiego, który tym razem przybliżył spacerowiczom historię drugiego kutnowskiego parku.
Przybyli dowiedzieli się o tym kto, kiedy i w jakich okolicznościach założył park, w jakim jest on stylu i czym się charakteryzuje, jakie były etapy jego rozwoju na przestrzeni kilku wieków i jak przetrwał powojenny, niełaskawy dla tego typu założeń, czas. Poruszony został też temat rewaloryzacji parku przed kilku laty. Spacerowicze dowiedzieli się jak przebiegał, na czym polegał i na jakie trudności natrafiono.
- Przyjrzeliśmy się także z bliska kilku ciekawszym okazom drzew, m.in. platanowi, grabom, dębom, oraz dowiedzieliśmy się jakie funkcje pełnią zadrzewienia w krajobrazie. W ramach "smaczku" odwiedziliśmy aż dwa miejsca. Pierwszym z nich było Muzeum Bitwy nad Bzurą, czyli dawne mauzoleum Feliksa i Walentyny Mniewskich, właścicieli dóbr kutnowskich. Obecnie zgromadzone są w nim liczne artefakty związane z toczącą się nieopodal naszego miasta bitwą. Drugim miejscem była Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego, czyli dawny tzw. Pałac Gierałty, od XVIII wieku siedziba właścicieli miasta. Pan Latos pokrótce przedstawił zebranym historię obiektu, opowiedział o jego kolejnych mieszkańcach, o tym co działo się w nim podczas II wojny światowej oraz o powstałej zaraz po niej szkoły muzycznej. Następnie spacerowicze mogli zwiedzić pięknie odrestaurowane pałacowe wnętrza i spojrzeć z tarasu na podjazd i obsadzone różami rondo - relacjonują społecznicy. - Serdecznie dziękujemy dyrektorom Muzeum Regionalnego w Kutnie i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kutnie za możliwość zwiedzenia tych dwóch wyjątkowych miejsc.
Zadanie pn. „Spacerem po Kutnie” dofinansowane jest ze środków finansowych Miasta Kutno
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz