Zamknij
REKLAMA

O drodze Krośniewice - Dąbrowice. Starosta odpowiada radnemu

08:39, 04.08.2020 | O.R
Skomentuj Tomasz Walczewski, członek zarządu powiatu fot. Cezary Kucharczyk
REKLAMA

Radny powiatowy Bartosz Serenda zwrócił się do starosty Daniela Kowalika z interpelacją w sprawie konieczności poprawy bezpieczeństwa kierowców i pieszych poruszających się drogą powiatową Krośniewice -Dąbrowice (Nr 2149 E) i pomalowania znaków poziomych (linie boczne i środkowa) na całym jej odcinku, około 9 km jeszcze w tym roku. Radny prosi o ewentualne umieszczenie tej inwestycji w budżecie na rok 2021.

4 czerwca br. mieszkaniec powiatu kutnowskiego w imieniu swoim, a także mieszkańców Krośniewice i Dąbrowic (jak wynika z pisma) zwrócił się do Starostwa Powiatowego/Starosty Kutnowskiego między innymi z powyższym problemem. Wskazywał, że droga ma nieuregulowane pobocze „[...] co przy braku oświetlenia w sytuacji poruszania się nocą stanowi spore zagrożenie.", a także, że na tej drodze „[...] została wymieniona kilka lat temu nawierzchnia, jednak nie zostało umieszczone na nawierzchni oznakowanie poziome w postaci linii ciągłych lub przerywanych." W odpowiedzi dyrektor Wydziału Drogownictwa pisze, między innymi, że „[...] zarządca drogi będzie odtwarzać wyłącznie te fragmenty które są uwzględnione w projekcie organizacji ruchu drogowego, nowe oznakowania poziome nie są planowane." - pisze w interpelacji radny Serenda.

 

Radny powiatowy zadaje również staroście pytania:

  1. Dlaczego nie jest planowane poprawienie bezpieczeństwa na rzeczonej drodze w całym jej odcinku?

  2. Na czym polega odtwarzanie fragmentów o których pisze dyrektor Wydziału Drogownictwa (skoro była położona nowa nawierzchnia i nie zostały namalowane nowe linie)?

  3. Jeśli nie jest to planowane (pkt. 1) to skąd wynika decyzji o niepodejmowanie tej inwestycji mającej na celu poprawę bezpieczeństwa?

  4. Czy według Państwa odtwarzanie fragmentów (cokolwiek to znaczy; pkt. 2) oznakowania linii na jezdni poprawi jej bezpieczeństwo?

  5. Jeśli jednak jest to planowane (pkt. 1), ale nie w roku bieżącym tylko w przyszłości to skąd wynika niepodejmowanie tej inwestycji w roku 2020?

  6. Ile wg Państwa wynosi koszt wykonania odtworzenia fragmentami (pkt. 2) oznakowania poziomego liniami na tym odcinku?

  7. Ile wg Państwa wynosi koszt wykonania takiej inwestycji na całym jej odcinku? (malowanie znaków poziomych tj. linii bocznych lewo/prawo na całej długości oraz wyznaczenie linią środka jedni)?

  8. Według członka Zarządu Powiatu Pana Tomasza Walczewskiego „Kilometr pasów – znaków poziomych to koszt 7 tysięcy [...]" (fragm. dyskusji). Czy Zarząd Powiatu podtrzymuje ten szacunek?

  9. Czy Zarząd Powiatu może mi udostępnić kopie materiałów tej inwestycji (plany) niezbędne do przeprowadzenia precyzyjnej wyceny tej inwestycji przez firmy zewnętrzne, które chciałbym poczynić jako radny Rady Powiatu w kilku różnych przedsiębiorstwach z całej PL? Według uzyskanej przeze mnie wstępnej, ale podkreślam, że wstępnej i orientacyjnej wyceny (może się zmienić w przypadku, gdy kosztorys robiony będzie szczegółowo na podstawie planów) koszt oznakowania liniami bocznymi (lewa/prawa) oraz linią środkową odcinka 9km (czyli nie fragmentów, ale w tym przypadku całej długości nawierzchni) wynosi ok. 10 tys zł netto.

Aktualizacja 4 sierpnia

Z odpowiedzi starosty Daniela Kowalika.

Na drogę Krośniewice -Dąbrowice został wykonany projekt organizacji ruchu obejmujący oznakowanie pionowe i poziome. Projekt ten został uzgodniony i zaakceptowany przez organ zatwierdzające.

Odtwarzanie dotychczasowego oznakowania na tej drodze polega na corocznym odmalowaniu oznakowania tj. przejścia dla pieszych, oznakowania w obrębie skrzyżowań(linie segregacyjne, warunkowego i bezwzględnego zatrzymania, strzałki kierunkowe oraz powierzchnie wyłączone z ruchu zgodnie z wykonaną i zatwierdzoną organizacją ruchu na przebudowę tej drogi.

Wykonywanie pełnego oznakowania poziomego wyżej wymienionej drogi powiatowej to dodatkowy koszt około 7-8 tys. zł i byłby to koszt ponoszony corocznie. Trzeba dodatkowo wykonać nowy projekt oznakowania. Droga Krośniewice-Dąbrowice ma szerokość 5,5 m natomiast linie segregacyjne i linie krawędziowe stosuje się na jezdniach o szerokości 6 m i większej. Na jezdniach stosuje się oznakowanie w obrębie miejsc i odcinków niebezpiecznych (przejścia dla pieszych, skrzyżowania i przejazdy kolejowe).

W budżecie powiatu na 2020 nie został zaplanowany dodatkowy koszt rozszerzenia oznakowania poziomego. Do jego wykonania niezbędne jest uprzednio wykonanie i uzgodnienie dokumentacji w zakresie organizacji ruchu. Koszt oznakowania przy użyciu farb chlorokauczukowych cienkowarstwowych w 2019 roku wyniósł 5 835, 98 zł a w roku bieżącym 8, 5 tys. zł. Koszt wykonania oznakowania na II kwartał tego roku z rozszerzeniem o wymalowanie linii P-1 oscyluje w okolicach 16,5 tys. zł.

Koszt 7 tys.z ł- 8 tys. zł to koszt wykonania oznakowania linii segregacyjnej na całym odcinku tej drogi.

(O.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (18)

NickNick

22 2

Wyraz twarzy mówi wiele o człowieku 17:17, 22.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TairawTairaw

5 0

Orgazm stereo ... 08:51, 29.07.2020


tiptiptiptip

12 1

Głębia myśli - a co to tam Kryśka na obiad upichciła. 21:53, 22.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kk2Kk2

1 2

Oporów
Napisz coś?
22:06, 22.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OrkaOrka

3 0

Oporów stawia opór🤣 09:46, 23.07.2020


kolarzkolarz

14 1

Twarz nie powala blaskiem inteligencji. 07:11, 23.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ElytaElyta

15 2

W tle "skarb" powiatu🤣 co za inteligentny wyraz twarzy 🤣 08:55, 23.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OkiłOkił

10 1

Jechalem dzis ta drogą do Krosniewic. Ludzie co wy sie ludzicie o pasach jak ich przerosło coś tak prozaicznego jak trawa na poboczu. Zgroza jadąc rowerem lub idąc pieszo, jezeli jedzie jakiś duzy samochód to nawet nie ma jak normalnie zejśc z tej drogi . W rowie zielsko po pas więc jak ktoś wyjeżdża z podporządkowanej to niewiele widzi, a przy samej drodze obcięte dawne temu i juz zarosło tak że bardzo utrudnia chodzenie czy jechanie rowerem. 08:58, 23.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niktnikt

14 0

Czy Panowie radni z tego okręgu mogliby napisac co przez okres ponad półtora roku zrobili dla swojej gminy? W końcu jeden to członek zarządu a drugi wiceprzewodniczący rady. Tomasz Walczewski i Tomasz Marciniak napiszcie co w tym czasie zostało zrobione dla Krośniewic? 11:25, 23.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WsiokWsiok

14 0

Ja polecam panom radnym Walczewskiemu i Marciniakowi, moze byc w czynie spolecznym, remont drogi powiatowej na odcinku Zalesie-Glogowa. Panowie doskonale znaja ta droge i jej tragiczny (chyba najgorszy w powiecie) stan. Wiec nie wiem czy udaja ze nie widza??? Na fb chyba radnego powiatowego jest wzmianka o wiekopomnym wydarzeniu w postaci wylania w Krosniewicach kawalka asfaltu o powierzchni moze 2m2. Żałosne, smieszne? Sam juz nie wiem... 11:42, 23.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

anonimekanonimek

3 6

Ćwaniaki anonimki na fejsie głupoty gadacie i nic nie robicie i nie macie odwagi napisac coś pod własnym nazwiskiem , nie warto nawet was słuchać , żenada

12:15, 23.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tuniatunia

10 0

Spojrzenie u tego jegomościa paraliżujące jak u kobry przed atakiem 22:35, 26.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ninanina

11 0

Gdyby kobra miała takie paraliżujące spojrzenie jak Walczewski to zdechłaby z głodu 23:52, 26.07.2020


REKLAMA

WolekWolek

7 0

Panie Marciniak, a gdzie ten oddział, czy jak to nazwać, Urzędu Pracy w Krośniewicach? Dwa lata mijają i co? 10:41, 04.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Powiemy tak...Powiemy tak...

2 0

W momencie, jak się ogląda określone fizjonomie miernych, marnych, niedouczonych politykierczyków, z takiej czy innej nomenklatury, poszukujące rozumu w niewidocznej przestrzeni i całkowitej mgle np. "sali radzieckiej" (niestety z oczywistego przymusu medialnych "newsów"), to na usta Inteligentnych, Porządnych, Wykształconych Ludzi - Polaków - Patriotów, ciśnie się pytanie: kto taki prostacki folklor "menagerków z bozej laski" mógł "nasadzić" na tak odpowiedzialne stanowiska, nie bacząc na to, że są to osobniki nie mające zielonego pojęcia o jakimkolwiek sprawstwie na kierowniczych stanowiskach, o ichnim polu "wysokiej edukacji" lepiej nie wspominać, prawda?!? Kto sprowadził na Naszą Ziemię takowego "rozdającego" administracyjno-polityczne karty w peło-wiacikowym ustroistwie i My wszyscy na ten politykierski motłoch musimy płacić z naszych podatków ogromne pieniądze na ich wikt i opierunak, w zamian za bezmózgowie, bezhołowie, finansowe marnotrawstwo, bo o cywilizowanym świcie sprawowania władzy nie może być mowy! Na Boga, czy Prezes nie ma żadnej informacji o tym politycznym, powiacikowym bagnie, że też nie ma informacji o pospolicie zwanych komuszo-zsl-samobronowych popłuczynach kryjących się pod szyldem tzw. dobrej zmiany, w tym przypadku fa-tal-nej- zmianiy, czy nie posiada informacji o postzeteselowskim prostaku pt. se-ma-for, który takowe szambo nam zafundował, jak również administracyjno-kierownicze popłuczyny ze swojej pod-leczyckiej, cuchnącej sadzawki, patrz: szpetalik, o zgrozo!!! Pytanie, które jest nie mniej istotne i zasadnicze - dokąd to bezhołowie i reaktywacja post -komuszych popłuczyn będzie trwała?! Tak czy inaczej, aby odczuć dobrą zmianę w naszym regionie, to pierwej trzeba wyczyścić (lub jak kto woli, wypalić gorącym żelazem) z wszelkich kacyków i komuszo-zeteseselowsko-samobronowych aparatczyków iii... wówczas będzie to pierwszy bardzo odczuwalny i pozytywny sygnał nadchodzącej, w Naszym Regionie, dobrej zmiany, tak?!!
P.S.
Nie oczekujcie od komuszo-powiacikowego folkloru żadnych rozsądnych, rozwojowych działań, bo.... oni nawet nie mają podstawowej wiedzy nt. zarządzania, organizacji, rozwoju regionu, instytucji etc.etc. Te "fachmany" najlepiej oddawaliby wszelkie zadania, patrz: drogi, komunikacje, oświatę, bezpieczeństwo w ręce poszczególnych gmin iii... daj Boże, ażeby były takie prawne możliwości, bo to politykierskie szambo doprowadzić może do faktycznej zapaści kolejnej w Kraju samorządowej struktury, niestety! Powtarzamy jak mantrę - struktury powiatowe w Naszym Kraju nie powinny nigdy zaistnieć, a jeżeli już, to w tej chwili jest czas, aby w/w struktury zlikwidować w płaszczyźnie administracyjnego, nowego podziału Kraju. Jeżeli można doprowadzić do utworzenia nowego okręgu samorządowego w obrębie obecnego województwa mazowieckiego, to cóż tam znaczy jedno pociągnięcie piórem i pożegnać się z powiatowymi synekurami dla ciemnej masy różnych, różnistych politycznych "talentów". Amen 15:26, 04.08.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

zegarmistrz Światłazegarmistrz Światła

0 0

Amen

Tylko Prawda jest ciekawa... Poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli...

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale tylko wąska ścieżka wiedzie do Prawdy i Życia...

JEZUS JEST DROGĄ, PRAWDĄ, ŚWIATŁOŚCIĄ, MIŁOŚCIĄ, ŻYCIEM

Boże!... Prowadź nas! Prowadź Redakcję eKutno, wszystkich czytelników i komentatorów abyśmy szli ścieżką Prawdy, Światłości i Miłości do zbawienia. Nie pozwól aby nas agenci diabła pędzili po wertepach kłamstwa, ciemnoty i nienawiści na lofry, na manowce, do zatracenia i do samounicestwienia. Amen 16:38, 04.08.2020


do Powiem takdo Powiem tak

1 0

Napisałeś prawdę . Tak właśnie jest i dziwi mnie ,że jakoś to do Prezesa nie dociera ,ale może dlatego ,że ci co powinni o tym mówić z tymi co opisałeś grają do jednej bramki, co? 07:51, 05.08.2020


KierowcaKierowca

0 0

Słuszna sugestia Radnego Się.
Poprawi bezpieczeństwo 😀 00:29, 06.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA