Zamknij
REKLAMA

Absolutorium dla prezydenta Kutna. Prawo i Sprawiedliwość przeciw

07:58, 30.06.2020 | O.R
Skomentuj
REKLAMA

Dziś 30 czerwca (wtorek) sesja absolutoryjna Rady Miasta Kutna. W porządku obrad znalazła się uroczystość wręczenia Pani Grażynie Rzymkowskiej Nagrody Prezydenta Miasta Kutno za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz informacja z realizacji „Strategii rozwoju Miasta Kutna na lata 2014 – 2020”.

Radni rozpatrzą Raport o stanie Miasta Kutno za 2019 r., podejmą uchwałę o wotum zaufania Prezydentowi Miasta Kutno za ubiegły rok i zajmą się sprawozdaniami finansowymi jednostki samorządu oraz absolutorium dla Zbigniewa Burzyńskiego.

Podczas sesji omówione zostaną zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Kutno na lata 2020-2032 i budżetu na ten rok oraz sprawy różne.

Z relacji

Prezydent Zbigniew Burzyński omówił raport o stanie miasta za rok 2019. Wspomniał o wielkich, trudnych inwestycjach, o tych które nie znalazły swojego finału w realizacji (Zielona Oś Miasta, przebudowa biblioteki itd.

- Zrezygnowaliśmy ze środków unijnych, bo nie dalibyśmy rady z terminem, albo środków by nie było. Zrobiliśmy dwie duże inwestycje, bo wszystkiego byśmy nie podołali. Myślę, że wszystko zakończymy z sukcesem, bo do tej pory to miasto z reguły odnosi duże sukcesy w parametrach gospodarczych, w rankingach ogólnopolskich - mówił Zbigniew Burzyński. - Polecam przeczytać dokładnie raport o stanie miasta, bo jest i tam o kulturze, gospodarce, pomocy społecznej, edukacji, wszystkie dziedziny szły dobrze. Gorzej było ze sportem, rozpadła się drużyna koszykówki, a jej historia ma długą historię. Dziękuję radnym za współpracę i pracownikom urzędu, panom zastępcom, skarbnikowi, którzy podczas mojej długiej nieobecności w zeszłym roku kierowali urzędem.

Rok 2019 zakończył się dla Kutna kolejnym zadłużeniem, przybyło 14 mln zł. Przypomniała o tym radna Krystyna Tomczak mówiąc, że nie mamy czym się chwalić. - Na koniec 2018 roku to było 70 mln zł, a teraz jest o 14 mln zł więcej - mówiła radna z Klubu PiS.

- Każdy by chciał aby pieniądze rodziły się na kamieniu. Musieliśmy wziąć kredyty, ze względu na różnice w cenach przy wielkich inwestycjach - powiedział Burzyński. - Tak funkcjonują samorządy, tak funkcjonuje państwo. Są samorządy które mają 100%zadłużenia względem ich dochodów. A my mamy średnie zadłużenie, bym powiedział.

Radny Janusz Kołodziejski z Klubu PiS również nawiązał do dwóch wielkich inwestycji (Rewitalizacja najstarszej części Kutna i odbudowa Pałacu Saskiego). Mówił o niedoszacowanych projektach, możliwości sprawdzenia koniunktury na materiały budowlane, o spóźnionych przetargach (pieniądze na projekty miasto otrzymało w 2016 roku, a przetargi były ogłoszone w 2018), o tym, że kosztem wielkich projektów małe, czasem bardziej potrzebne mieszkańcom nie mogą być zrealizowane.

- To wszystko składa się na negatywną ocenę budżetu w 2019 roku - podsumował radny Kołodziejski.

Zarzuty odpierał prezydent i jego zastępca Jacek Boczkaja. - Nie jest tak, że zaraz za złożeniem wniosku idą pieniądze. To były konkursy, w 2016 roku złożyliśmy wnioski ale konkursy trwały rok, 7, 8 miesięcy. To nie jest tak jak pan mówi.

- W branży budowlanej był znaczny wzrost pensji, to nie tylko chodzi o materiały budowlane ale i o wynagrodzenia. Dobry murarz to zarabia ponad 5 tys. zł - mówił Z. Burzyński. 

-Tradycyjnie już od wielu lat pod koniec czerwca spotykamy się, aby ocenić dokonania samorządu. I zawsze nasuwa się pytanie, jaki to był rok. I muszę powiedzieć, że 2019 to był wyjątkowo trudny i nieprzewidywalny rok. Trzeba było podejmować odważne i trudne decyzje - powiedział prezydent Kutna.
Dzisiejsze obrady radnych online były przerywane awarią system, dzięki któremu mieszkańcy mogą śledzić sesję.  Po przerwie Ewa Rzymkowska z opozycji (Klub PiS) i Joanna Podemska  z klubu prezydenckiego (Porozumienie dla Kutna) przeczytały oświadczenia.

– Mając na uwadze politykę budżetową obecnych włodarzy miasta, zestawioną ze strategią rozwoju miasta Kutna na lata 2014-2020, a w szczególności efekty wykonania versus plan zadań inwestycyjnych za 2019 rok, pragniemy wskazać, iż jesteśmy przeciwni udzieleniu prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu – mówiła wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kutna Ewa Rzymkowska. - Wielokrotnie ostrzegaliśmy, iż wykonanie budżetu, składającego się z kilku dużych, pochłaniających ogromne nakłady finansowe okaże się niemożliwe. Po czasie okazuje się, że mieliśmy rację. Zrezygnowano z Zielonej Osi Miasta o łącznej wartości ponad 16,5 mln złotych. Odstąpiono od przebudowy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej za prawie 22 mln złotych. Nie wykonano również skateparku nad Ochnią. Pamiętajmy też, iż 2019 r. to potężna wpadka w postaci utraty 10 mln złotych dofinansowania na rewaloryzację Pałacu Saskiego, spowodowana fatalnym oszacowaniem możliwości odzyskania 70 procent substancji zabytkowej. Jak mówią mieszkańcy – gołym okiem było widać, że nawet połowa tego zabytku nie była zachowana. 2020 rok to także czas swoistego resume, jeżeli chodzi o strategię rozwoju miasta, albowiem kończy się ona w tym roku. Wedle naszej wiedzy, zrealizowano jedynie połowę z zamierzonych przedsięwzięć. Pan prezydent mówił z przekąsem na ostatniej sesji o skoczni narciarskiej. Wypada nam natomiast zapytać: co z lądowiskiem dla samolotów, które było planowane w strategii na lata 2018-2020. Co dzieje się w sprawie boisk ze sztuczną trawą, krytymi kortami tenisowymi?” Kiedy pan prezydent zapowie powstanie programu „mieszkań dla młodych kutnian”, jeżeli do końca roku pozostało kilka miesięcy?” Panie prezydencie, mierzmy siły na zamiary i spojrzyjmy racjonalnie na otaczającą nas rzeczywistość.

Rada Miasta Kutna 12 głosami "Za" przy 7 „przeciw” udzieliła absolutorium Zbigniewowi Burzyńskiemu. Przypomnijmy prezydent Burzyński od 2002 nieprzerwanie piastuje to stanowisko w Kutnie. A rok 2019 jak wspomniał wcześniej podczas dzisiejszych obrad był też dla niego, prywatnie rokiem trudnym i przełomowym.

- Dziękuję Państwu za udzielenie absolutorium. Dziękuję zarówno za głosy „za” jak „przeciw”. Dziękuję za pracę w 2019 roku. Mamy połowę następnego, który też nie jest najlżejszy – podsumował Zbigniew Burzyński.

 

(O.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

mieszkaniec mieszkaniec

7 10

Mamy dobry samorząd. Dobry w sensie jak się go porówna z innymi w okolicy. Poprawić estetykę, ład przestrzenny, utrzymanie zieleni, popracować nad deszczówką. Cała reszta jest na piątkę. 08:20, 30.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

??

2 0

Jest pięknie i wspaniale? A ile znasz miast gdzie ludzie dostają samozapłonu będąc przywiązanym do łóżka? Giną w trakcie przesłuchania . Gdzie wylewa się na terenie natura 2000 tony ścieków. itd. I nikogo to nie interesuje. Ja takim optymistą nie jestem. 09:18, 01.07.2020


stasinka1stasinka1

5 11

Uwarzam ze jest w Kutnie bardzo dobrze co dzien cos nowego miasto pieknieje z dnia na dzie brawo samorzadowcy. 12:43, 30.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do stasinka 1do stasinka 1

1 0

Przegrzałaś się? Mózg wyparował , została pustka. 15:13, 06.07.2020


ortografiaortografia

2 0

Stasinka1, tak jest w kutnie pięknie jak ty znasz ortografię . Weź człowieku słownik ortograficzny i zamiast kadzić miłe słówka władzy miejskiej trochę się poucz. 17:00, 06.07.2020


ModernModern

3 5

Totalna opozycja 17:04, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EkonomistaEkonomista

3 8

Oglądałem relację z obrad sesji rady miasta. Przyznam że wypowiedzi radnych PiS wzbudziły moje ogromne zdziwienie. Zastanawiam się w jakim świecie Ci Państwo żyją? Najłatwiej jest być w opozycji i krytykować rządzących. Gdyby ta krytyka poparta była merytoryką to i owszem ale mówienie NIE dla zasady - tak było przed rokiem również - to tylko świadczy o małej wiedzy na temat realiów w ekonomii i gospodarce. Dzisiaj jak ktoś chce wykonać większą inwestycję to jeżeli nie ma własnych zasobów zaciąga kredyt. Tak jest w gospodarstwach domowych, firmach, samorządach itp. Kto tego nie rozumie porusza się we mgle. 18:43, 30.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PeloPelo

5 3

Te ekonomista od 7 boleści, pewnie jesteś przy korycie ze swoimi panami z um i cala rodzina to nie podoba się ze radni PIS negują poczynania twojego władcy.....bujaj się...już niedługo...... 19:56, 30.06.2020


Zawalili to w UM totZawalili to w UM tot

4 0

Burzyński nie powinien dostać absolutorium za pałac saski. Te stracone 10 000 000 zł zapłacą kutnowscy podatnicy. 00:24, 02.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tak jesttak jest

2 0

A jak tam obiecany DARMOWY INTERNET?Kasa tylko na nagrody i podwyżki pensji?A i jeszcze usadawianie samych swoich w radach nadzorczych,w sądzie jako ławników no i na intratnych posadkach . 15:17, 06.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA