Zamknij

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii "DoMOStwo" do ekstremalnych zadań z dziedziny edukacji

21:32, 09.03.2020 Aktualizacja: 20:20, 10.03.2020
Skomentuj fot. Piotr Szatkowski fot. Piotr Szatkowski

Dziś w Żychlińskim Domu Kultury pod patronatem Starosty Kutnowskiego i Łódzkiego Kuratora Oświaty odbyła się konferencja pn. „Formy i metody wspierania zdrowia psychofizycznego i kompetencji społecznych dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo w Żychlinie” organizowana przez DoMOStwo. 

Ewa Rutkowska, dyrektor Ośrodka powitała gości Daniela Kowalika Starostę Kutnowskiego, Irenę Marię Lesiak dyrektor Delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty z siedzibą w Skierniewicach, Marka Jędrzejczaka Wicestarostę Kutnowskiego, Tomasza Walczewskiego członka zarządu, Magdalenę Modrzejewską-Rzeźnicką dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury, prelegenta konferencji Sławomira Kępkę doświadczonego wykładowcę i praktyka.

Dyrektor MOS powitała dyrektorów i kierowników szkół, placówek, ośrodków pomocy społecznej, przedstawicieli policji, zespołów służby kuratorskiej, z regionu powiatu kutnowskiego z Kutna, Żychlina, Bedlna, Krośniewic, Oporowa, a nawet z sąsiednich powiatów województwa łódzkiego i województw ościennych m.in. Skierniewic, Turku, Łowicza, Gniezna, Sępolna, Koła, psychologów, pedagogów i specjalistów, asystentów i kuratorów, którym nie są obce codzienne problemy młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym, młodzieży z problemami emocjonalnymi i zachowania, mającej trudności adaptacyjne w szkole, w rodzinie, wśród dorosłych i rówieśników, młodzieży wyrażającej ogromne zapotrzebowanie na troskę i miłość.

Po powitaniu uczestnicy konferencji obejrzeli pokaz artystyczny przygotowany przez młodzież Domostwa pod kierunkiem Elżbiety Mielczarskiej i Anety Urbańskiej z pomocą grupy technicznej pod opieką Kamili Chomik-Wasiak.

- Dzisiejsza konferencja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie jakie od dawna zgłaszali pedagodzy, psycholodzy, kuratorzy i asystenci. Dzisiaj doszło do tego spotkania i bardzo nas cieszy ogromna liczba zainteresowanych. Jest to czytelny sygnał, iż wszyscy tu obecni aktywnie poszukujemy metod, form, sposobów pracy z dziećmi i młodzieżą zagrożoną niedostosowaniem społecznym, wykluczeniem społecznym i zbyt wczesnym wypadnięciem z szkolnej rzeczywistości - mówił Arkadiusz Justyński, wychowawca grupy z ogromnym doświadczeniem pedagogicznym. - Konferencja będzie wybrzmiewała pragmatycznie. Prelekcje, wykłady, prezentacje będą obrazowały pracę z dziećmi i młodzieżą w warunkach Domostwa. Postaramy się przedstawić naszą dobrą praktyką, ale też podzielić się trudem jaki wkładamy w długotrwały oraz wymagający ogromnej cierpliwości i wiary proces tworzenia społeczności. Ośrodek od blisko 20 lat gromadzi doświadczenia pracy z dzieckiem, młodym człowiekiem z trudnościami emocjonalnymi i zachowania. Pozostajemy niezaspokojeni w kontekście poszukiwania form i metod pracy, Nieustannie otwieramy się na nowe doświadczenia. Jak widzę nie jesteśmy w tej postawie osamotnieni, łączy nas zapewne jedno… Kochamy dzieci i chcemy wychowywać je w poczuciu miłości i przyjaźni dla siebie, dla świata i innych.

Głos zabrał również Daniel Kowalik i przekazał na ręce Elżbiety Milczarskiej prezent dla młodzieży. 

- Dziękuję za zaproszenie mnie i podjęcie tego wyzwania, jakim jest temat konferencji. Gratuluję wychowankom pięknego występu artystycznego. Praca w takiej placówce nie jest łatwa, a temat poruszany na tejże konferencji nie jest popularny. To ekstremalne zadanie z dziedziny edukacji. Nie wystarczą tutaj formalne kwalifikacje, bycie "zwykłym" nauczycielem, tutaj trzeba szczególnego zaangażowania i wrażliwości by wspierać młodzież, która nie akceptuje otaczającego ją świata. Dziękuję, że konferencja ta naświetli jakie są najlepsze metody wspierania młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym - mówiła Irena Maria Lesiak.

Następnie dyrektor DoMOStwa mówiła na temat rozwoju zasobów psychospołecznych młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym w MOS, Sławomir Kępka na temat zachowań prowokacyjnych uczniów i jak sobie z nimi radzić. Uczestnicy obejrzeli  prezentacje wychowawców, nauczycieli i specjalistów: Systemy motywacyjne – czyli jak dostosować zajęcia edukacyjne do indywidualnych potrzeb ucznia zagrożonego niedostosowaniem społecznym - E. Koralewska,  K. Krajewska, W. Klimczak, Pomoc psychologiczno – pedagogiczna K. Furmańska, Sport, turystyka oraz współpraca z instytucjami lokalnymi, P. Morawski, M. Arkuszewska, A.Zając, Zajęcia socjoterapeutyczne w Domostwie R. Szymańska, A. Rutkowska, Trening zastępowania agresji. S. Michajłów, M. Przyżycka, Tuto ring jako sprzyjająca metoda wspierania rozwoju wychowanka MOS K. Chomik-Wasiak

Na koniec odbyła się wymian spostrzeżeń, dyskusja na sali społeczności w DoMOStwie moderowana przez A. Justyńskiego i poczęstunek.

 

(O.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AniaAnia

4 0

Zwrócic należy uwagę na swietnie wyreżyserowany film, dzięki któremu konferencja stała się nieszablonowa. Reszta jak na konferencję tego typu przystało - nudna. Co jeszcze warte pochwalenia to bardzo smaczne sałatki i ciasta. Tak czy siak, gromkie brawa dla młodzieży!

08:51, 10.03.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%