Zamknij
REKLAMA

Długa dyskusja na sesji Rady Miejskiej z niespodzianką dla burmistrz Krośniewic

18:04, 10.12.2019 | O.R
Skomentuj
REKLAMA

Radni miejscy w Krośniewicach debatowali nad propozycją burmistrz Krośniewic przekazania busa (VW rocznik 2006), będącego na wyposażeniu Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej do wykorzystania przez niepełnosprawnych mieszkańców jako realizację Karty Praw Osób Niepełnosprawnych czyli np. możliwość dotarcia do poradni medycznych. Dyskusja trwała długo, a na koniec okazało się, że burmistrz Katarzyna Erdman nie wiedziała, że prośby potrzebujących mieszkańców kierowane do MGOPS realizuje on wykorzystując transport sanitarny. 

- Drodzy mieszkańcy, niejednokrotnie zwracaliście się do mnie, mieszkańcy niepełnosprawni, o zorganizowanie transportu, dowozu do lekarza, poradni rehabilitacyjnej. Dostałam od was informacje, że za taki transport musieliście płacić, wynajmując sąsiada, czy inne osoby. Na 30 czerwca tego roku w gminie było 206 osób niepełnosprawnych korzystających z zasiłku pielęgnacyjnego i 115 osób korzystających ze środków z ustawy o pomocy społecznej - mówiła na sesji Katarzyna Erdman, burmistrz Krośniewic. - Z Karty Praw Osób Niepełnosprawnych wynika, że niepełnosprawni powinni mieć dostęp do leczenia i opieki medycznej. Uważam, że jeśli osoby niepełnosprawne nie będą mieć takiego środka transportu to będą mieć takie prawo ograniczone. I my jako gmina powinniśmy dołożyć wszelkich starań do tego, aby taki transport mieli. 

Erdman przeczytała uzasadnienie uchwały o przyznaniu specjalnego gminnego transportu dla osób niepełnosprawnych. 

- Bardzo to szlachetne i dobre, że pani burmistrz chce pomagać osobom niepełnosprawnym. Tego oczekujemy. Jednak ten projekt uchwały nie jest na ten moment odpowiedni. Sprawdziłem, że na stanie gminy jest bus (rocznik 2003, przejechane 400 tys. km), którym dojeżdżają 23 osoby. Z miłą chęcią zagłosowałby za tym żeby zakupić nowy bus z pozyskaniem środków PFRON. Do samochodu można uzyskać dofinansowanie w kwocie 90 tys. zł, a do autobusu 270 tys. zł  - mówił niezależny radny Andrzej Bonawenturczak. - Bus będący na stanie GCKSiR jest potrzebny narzędziem pracy dla centrum, tego dowiedziałem się na komisji.

- Czy orientowała się pani jak intensywnie wykorzystywany jest bus przez centrum kultury? Ile rocznie jeździ kilometrów? - spytała radna Anna Chmielecka.

- Nie wiem, ale jest pani dyrektor centrum na sali - odparła burmistrz.

- Ale jeśli pani decyduje o tym, że w gminnym centrum kultury ten samochód jest niepotrzebny, to na jakiej podstawie?

- Nie twierdzę, że nie jest potrzebny. Pani dyrektor mówiła, że samochód służy do przewożenia rzeczy, instrumentów. Mamy też na stanie gminy  samochód dostawczy, możemy użyczyć - powiedziała burmistrz. 

- To czemu nie jest do tej uchwały dołączona druga o przekazaniu innego samochodu do gminnego centrum kultury? To za każdym razem, kiedy gminne centrum kultury będzie przewoziło, kostiumy i inne rzeczy ma zwracać się z pisemnym wnioskiem o zgodę do pani burmistrz na użyczenie samochodu? Pani chyba nie zapoznała się ze specyfiką prac poszczególnych jednostek - kontynuowała dyskusję radna A. Chmielecka. 

- Teraz stawiamy na szalę potrzeby osób niepełnosprawnych i potrzeby pracowników GOKu - powiedziała K. Erdman.

- Kto będzie kierowcą tego auta po przeniesieniu?

- W gminie jest kierowca, pan Waldek, ma 8-godzinny czas pracy i myślę, że wystarczy na nasze potrzeby.

- Ile osób zgłosiło się do pani z taką prośbą o pomoc w przewiezieniu do lekarza?

- Osoby na pewno się zgłaszały, a była taki jeden przypadek, że zgłosiła się pan na wózku o przewiezienie do Kutna na tomografię. Niestety z bólem serca musiałam odmówić.

- A ile jest w gminie samochodów dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych?

- Tylko jeden, a drugi jest do przewozu dzieci do placówek specjalnych.

- Czy ten samochód jest przeznaczony tylko i wyłącznie do przewozu dzieci? - zapytała radna A. Chmielecka.

Zapadła cisza w eterze. Burmistrz K. Erdman konsultowała się z urzędnikami poza mikrofonem. 

- Nie spotkałam się aby samochód wykorzystywany do przewozu dzieci do szkoły był przeznaczony do innych celów- odpowiedziała Erdman.

- A czy wśród osób przewożonych do szkół czy ośrodków specjalnych nie ma osoby dorosłej niepełnosprawnej?

- Jest jedna osoba przewożona do Środowiskowego Domu Samopomocy.

- A czy nie rozważyłaby pani aby w budżecie znalazła się taka pozycja na wynajem dostosowanego samochodu z kierowcą posiadającym uprawnienia do przewozu osób niepełnosprawnych do lekarza? Czy w przypadku jednej prośby na rok jak pani mówiła, a pani dyrektor MOPS dodała, że jest około 30 takich osób, to czy nie lepiej nie blokować tego samochodu Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji a właśnie wynajmować incydentalnie? O ile wiem to osoby niepełnosprawne potrzebują szczególnych warunków i opieki, a do tego Volkswagena ciężko wsiąść, wysiąść, nie ma on najlepszego stanu technicznego. Myślę, że robimy tą uchwałą wątpliwy prezent osobom niepełnosprawnym - mówiła radna A. Chmielecka. 

- Ten samochód jest przystosowany do przewozu osób na wózkach, ma szyny. Orientowałam się jaki to jest koszt wynajmu to 250 zł. nie wiem ile z km. Myślę, że gdyby osoby niepełnosprawne wiedziały, że mogą dojechać do lekarza w ten sposób to by tych przypadków było więcej - powiedziała burmistrz i przeczytała przykładowy regulamin z korzystania z gminnego samochodu.

Wśród punktów regulaminu była odpłatność za przewóz, pomoc kierowcy, zasady korzystania - tylko do zameldowanych mieszkańców. Radna A.Chmielecka zwróciła uwagę na zły stan samochodu do tej pory używanego przez GCKSiR w Krośniewicach i standardy jakie powinno spełniać auto do przewozów osób niepełnosprawnych. Wspomniała również o pochopności decyzji zabrania auta centrum, w którym z uwagi na bogatą prowadzoną przez niego działalność, jest można powiedzieć w ciągłym użytkowaniu.

- Nie można kłaść na szali i porównywać interesu osób niepełnosprawnych z interesem ogółu mieszkańców - dodała Chmielecka.

- Nie ma pani wiedzy na temat potrzeb obu instytucji, bo nie rozmawiała pani ani z dyrektor GCKSiR ani z kierowniczką pomocy społecznej w gminie - skwitowałą radna Jadwiga Piotrowska.

- Oba samochody do przewozu osób niepełnosprawnych, które posiada gmina to roczniki 2003 i 2006. Volkswagen ma zepsute tę windę, szyny o ile wiem - dodał radny Andrzej Bonawenturczak. - A orientowała się pani ile kosztowałby nowy samochód?

- 130 tys. zł 8+1, jest możliwość pozyskania środków z PFRON przy 70% bodajże dofinansowania - odparła K. Erdman.

Na koniec dyskusji okazało się, że Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krośniewicach w takich incydentalnych przypadkach korzysta z transportu sanitarnego, o czym burmistrz Krośniewic nie wiedziała. 

- Pracuję z osobami niepełnosprawnymi i starszymi i takie osoby nie są zostawione jeśli takiej pomocy potrzebują - powiedziała radna Magdalena Suska.

- A jakim samochodem, przepraszam, taka osoba jest dowożona? Waszym prywatnym? - spytała burmistrz Krośniewic.

- Nie. Transportem sanitarnym - odparła radna M. Suska.

Rada Miejska odrzuciła 10 głosami uchwałę proponowaną przez K. Erdman. Jeden radny był przeciw a dwóch się wstrzymało.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (32)

GraziaGrazia

45 4

Kolejny raz p burmistrz wykazala sie brakiem podstawowej wiedzy i kompetencji w zakresie zarzadzania. A swoja droga to czy czytając ten regulamin nie naruszyla praw autorskich. Samemu trudno cos sensownie powiedzieć a co dopiero napisać. 18:47, 10.12.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jaja

18 0

O rany jak ona niedouczona , już trochę czasu minęło od wyborów a ona nic nie kuma,tragedia 15:42, 12.12.2019


kumatykumaty

7 0

Brawo Pani Magdo - konkretnie i rzeczowo. 22:43, 13.12.2019


TTTT

43 4

Kobieto kończ i wstydu oszczędź . Mniejszy wstyd zreygnowac samemu niz skończyć jak Jagna 20:00, 10.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GrajekGrajek

5 27

Pani burmistrz, chyba czas na pozew sądowy..... 22:07, 10.12.2019


AliAli

36 1

Pani Burmistrz, w Gminie Krośniewice jest jeszcze wiele różnych sfer tajemnych, życzę powodzenia w odkrywaniu kolejnych 22:36, 10.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KellyKelly

33 2

no masz....przecież od wożenia chorych i niepełnosprawnych to jest NFZ. ja sama parokrotnie, ponieważ nie mam prawa jazdy, pomagałam babci organizować taki transport i nigdy nie było z tym najmniejszego problemu. dlaczego gmina ma ma w tym wyręczać profesjonalną instytucję, tego nie rozumiem, ale z tego co pamiętam, to na sesji było powiedziane, że gmina ma to robić odpłatnie, czyli powoli zamieni się w firmę taksówkarską. a co, jeśli naraz okaże się, że są setki zgłoszeń od osób niepełnosprawnych - przecież prawie każdy emeryt ma grupę inwalidzką. co, jeśli okaże się że kierowca będzie musiał czekać za osobą niepełnosprawną kilka godzin - wiadomo jakie potrafią być kolejki do lekarzy czy na badania, i co wtedy kierowca nadgodziny będzie mieć? ludzie ogarnijcie się trochę i pomagajcie sobie wzajemnie, nie trzeba mieć do wszystkiego urzędu 22:48, 10.12.2019

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

12 20

Nie każdy ma takie szczęście. Lekarze niechętnie wypisują zlecenie na przewóz 23:38, 10.12.2019


KellyKelly

18 2

Według twojego myslenia - mieszkańcu- gminna powinna przejmować obowiązki wszystkich tych instytucji, których pracownicy wykonuja swoje obowiazki wobec obywateli "niechętnie". Gratuluję! Czyli znakiem tego gmina mogłaby np otworzyć "dom uciech" bo pewnie niektóre panie też dają swoim partnerom "niechętnie". 09:33, 11.12.2019


BorysBorys

8 18

Transport sanitarny,nalezy sie osobom leżącym ,a burmistrz chodziło o to,aby generalnie osoby z niepelnosprawnoscia ruchową miały lepszy dostęp dojazdu do lekarza.Coz,nikt lepiej nie rozumie niepelnosprawnych, jak osoba burmistrz.To lata jej pracy z tymi osobami.Troche empatii drodzy czytelnicy.Browo Pani burmistrz.Ma Pani dobre ręce. 09:36, 11.12.2019


AliAli

9 4

Źle sluchles sesji,nie gmina miałaby to robić tylko MGOPS 09:39, 11.12.2019


WładekWładek

34 2

Ja nie dowierzam w to co czytam bo gdybym ja był burmistrzem, miał te pieniądze, i 1 osoba w roku by do mnie zadzwoniła, że ma problem z dostaniem się na badanie, to bym ją sam swoim własnym samochodem zawiózł, za darmo i nikomu bym o tym nie powiedział. Jak można bliźniego zostawić w potrzebie? Rozumiem, że to tak po katolicku jest? 22:56, 10.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AlibabaAlibaba

7 14

To nie o katolicyzm chodzi,tyko o bezpieczeństwo ,człowieku. 09:32, 11.12.2019


Kilka uwagKilka uwag

30 1

Ustawa o pomocy społecznej dokładnie wymienia jakimi narzędziami (formami pomocy) może dysponować. W tym katalogu takiej usługi nie ma, więc pomoc realizowałaby to wbrew ustawie.
Lekarz POZ ma wizyty domowe
rehabilitacja ma wizyty domowe
Do szpitala i specjalistów przysługuje transport sanitarny darmowy albo dofinansowany.
Bus do przewozu osób chorych powinien spełniać określone standardy
Kto i jak często by taki bus no dezynfekował ? Przecież osoba może być chora także na choroby zakaźne np żółtaczkę, może np zwymiotować itp

Pomysł w zamiarze szlachetny, ale jak się wgryźć w szczegóły to pomysł bez sensu, od czapy i ryzykowny. Więcej kłopotów niż pożytku.
11:50, 11.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OdliczanieOdliczanie

28 8

Do głosowania nad votum zaufania pozostało maxymalnie 201 dni. 20:01, 11.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

agent J23agent J23

21 0

Sikorki na mieście powiadają że wszystko dopełni się przed głosowaniem. A jak nie to dziś to juz tylko 200 dni. 09:23, 12.12.2019


WyborcaWyborca

24 4

I to jest chyba jedyne rozwiazanie. 00:40, 12.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

komitetkomitet

24 29

My też jesteśmy gotowi. 600 podpisów i mamy referendum za odwołaniem rady. Powód? poproszę o jeden wniosek radnych dotyczacy rozwoju gminy. Radny to nie recenzent. Radny to działacz z mandatem społecznym na rzecz swojego okręgu. Oceniać każdy potrafi. 07:40, 13.12.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

BenBen

24 8

Radni nie maja do dyspozycji urzędu tak jak Erdmanka. Poza tym radni nie mogą niczego nakazać burmistrzowi i wbrew pozorom mają ograniczone pole manewru. Poczytaj przepisy a potem pisz. Mylisz sejm z radą gminy. Gdyby radni mogli cokolwiek zrobić, mieli taką władzę, żeby powstrzymać te wszystkie dziwne działania które podejmuje burmistrz z pewnością by to zrobili. Niestety mogą tylko podejmować uchwały dot. finansów, majątku gminy, budżetu. Gdyby radni mieli realna władzę, to w Krośniewicach: nie byłoby firm Nasz Dozór i MeaPatria, nie byłoby gazet typu Kurier Krosniewicki, nie byłoby zwolnień pracowników z urzędu, nie byłoby płatnych wywiadów w radiu, nie byłoby zerwania umowy na Mój Rynek i wreszcie nie byłoby tych wszystkich blamaży Urzędu Miejskiego. 11:35, 13.12.2019


jolajola

16 1

Chyba się załamią jak ich odwołacie!! Ha ,ha.W takim towarzystwie i z taką Burmistrz to tragedia pracować. 15:29, 13.12.2019


123123

16 6

Rada to organ nadzorczy - sprawdź sobie co to znaczy i wtedy zrozumiesz ze radny to własnie recenzent. Myśle że dziś druga strona nie jest w stanie zebrać nawet tych marnych 600 podpisów.
Ci radni mają duże poparcie bo ludzie ich znali i znają. Mysle ze jesli nawet referendum to spokojnie zostaną wybrani jeszcze raz. 15:40, 13.12.2019


do bendo ben

20 20

Nie byłoby 3 milionów dotacji. Ale byłby dalej święte krowy,kredyty na dzialanie (10 milionów)....
Co do radnych to mają prawo wnioskować, wnosić pod obrady różne sprawy, domagać się rozwiązania problemów. Bolą kolegę firmy które działają na rzecz gminy. Proponuję sprawdzić jak dzialała gazeta Extra Krośniewice i firmy ochroniarskie za porzedniej kadencji. Ciekawa lektura. 12:16, 13.12.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AdamAdam

20 8

Pieniadze nie wplynely i nie wiadomo czy wplyna. Prosze nie siać dezinformacji 13:48, 13.12.2019


JAJA

18 2

Jakby było coś niezgodnego z prawem za poprzedniczki to wy już dawno byście to nagłośnili.Był audyt i co ...nic .Błażnicie się. 15:35, 13.12.2019


REKLAMA

BrusliBrusli

19 1

Gdzie są informacje na temat rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora komunalnej? Podobno jakas pani z Łęczycy wygrała. Ktoś z gminy mówił, że wypadła najlepiej 15:12, 13.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

15 1

Jeśli wygrała czy wypadła najlepiej to dlaczego nie została powołana. Radni proszę na sesję ściągnąć wszystkie możliwe media i publicznie zadać burmistrzowej to pytanie. Niech się publicznie wytłumaczy. 22:34, 13.12.2019


PabloPablo

22 2

Do autora tekstów w słynnej w Krośniewicach gazecie.

W treść tego co piszesz nie wnikam, treść czasem mówi więcej o autorze niż o tych, których ów autor opisuje, i tu właśnie tak jest, jednak o jedno proszę a wręcz błagam. Jak już coś napiszesz, to niech ktoś kto zna zasady pisowni, sprawdzi błędy ortograficzne, stylistyczne i interpunkcyjne.
Wstyd coś z takimi błędami dać ludziom do czytania. 16:19, 13.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do pablodo pablo

5 15

to nie czytaj 09:48, 14.12.2019


OdliczanieOdliczanie

17 10

głosowanie nad votum za max 199 dni 18:30, 13.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiluśMiluś

17 0

Przed wigilią nawet niemowy coś powiedziały. Ci, chi, chi. 12:23, 14.12.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

lolololo

17 3

Tylko Burmistrzowa nie miała nic do powiedzenia 22:40, 15.12.2019


HH

11 0

Jak zwykle 01:23, 17.12.2019


REKLAMA
REKLAMA