Zamknij
REKLAMA

Na sesji w Strzelcach: nowe drogi, śmieci, cegiełka na przedszkole i oświetlenie

20:50, 09.12.2019 | O.R
Skomentuj
REKLAMA

Radni gminni ze Strzelec o opłatach za śmieci jeszcze nie decydowali, przetarg w trakcie. W piątek 29 listopada na sprawnie przeprowadzonej sesji podjęli uchwały w sprawie powołania Komisji Uchwał i Wniosków, w sprawie określenie częstotliwości i trybu i uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami, wzoru deklaracji o jej wysokości, zwolnień. Jednym słowem przygotowali do podjęcia głównej uchwały o wysokości opłaty.

Dalej podnieśli podatek rolny z około 45 złotych na 48, 46 zł. Stawka urzędowa jak mówił wójt Tomasz Grabowski jest o 10 zł wyższa. Radni zdecydowali też o wzroście podatku od nieruchomości, wójt podobnie wyjaśniał, że proponowana stawka jest niższa od urzędowej. 

Wójt informował radnych o działaniach międzysesyjnych. W listopadzie została zakończona budowa drogi Wola Raciborowska Zgórze, która została wykonana przy udziale Funduszu Dróg Samorządowych - 766 tys. zł, koszt całkowity 1,08 mln zł. 28 listopada br. gmina złożyła wniosek na dofinansowanie rozbudowy Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Strzelcach wraz z budową urządzeń sportowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Powstaną sale dla nauczania wczesnoszkolnego, pracownie językowa i informatyczna, nowe szatnie, łazienki, na boisku bieżnie, skocznia w dal, rzutnia do pchnięcia kulą, wykonana zostanie też adaptacja świetlicy na stołówkę szkolną. 

- Mamy szansę na otrzymanie dofinansowania 95% kosztów kwalifikowanych - mówi nam wójt gminy Strzelce. - 29 listopada br. z firmą Sanito sp. z o.o z Warszawy miała być podpisana umowa na wymianę źródeł ciepła w gospodarstwach domowych na kwotę brutto ponad 5,79 mln zł. Projekt ma być wykonany do końca kwietnia 2020. Firma nie przyjechała na umówiony termin i wyznaczyliśmy nowy termin. 

Z kolei Teresa Sobczyk Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała o szkoleniu, w którym wzięła udział. Tematem szkolenia były zasady sprawnego procedowanie sesji, zadania, uprawnienia i obowiązki przewodniczących rad, procedura rozpatrywania skarg, wniosków, petycji, obowiązki radnego w kontekście RODO. 

- Wszyscy chcemy robić co się da w sprawie rozbudowy przedszkola. Zobaczcie na ich stronie jak pięknie obchodzili Święto Niepodległości, jak wyglądało wspólne odśpiewanie hymnu, za które otrzymali podziękowanie prezydent Polski Andrzeja Dudy. Chciałbym podziękować gronu pedagogicznemu przedszkola - mówił radny Witold Morawski. 

Radny Tomasz Śliwicki, powiedział, że warto podzielić się dobrym słowem, bo to jest budujące, a pan radny Morawski konstruktywnie krytykuje, ale i umie od serca pochwalić. 

Radny Arkadiusz Kamiński pytał o to czy osoby nie mające zameldowania na terenie gminy Strzelce, a posiadające lokale użytkowe nie powinny złożyć deklaracji na śmieci. 

- Spotkałem się z taką sytuacją, że w weekend majowy, przyjeżdża klient i półtorej tony i wyrzuca do śmietnika ogólnego - powiedział radny A.Kamiński.

- Tak, wszyscy którzy złożą deklaracje w gminie to zapłacą za śmieci, a ci którzy jej nie złożą, robią to na dziko, bezprawnie. Należałoby powiadomić odpowiednie organy. Nie może być tak, że ktoś podrzuca śmieci. Jeśli to jest jakiś śmietnik, czy kompostownik to pół biedy, ale jak to jest las, albo przystanek autobusowy. Dwa razy w tygodniu sprzątane są przystanki, bo stały się ostatnio miejscem do wyrzucania śmieci. Nie wspomnę o rowach. Była sprzątnięta droga między Strzelcami i Muchnicami, i znów jest zaśmiecona. Zebraliśmy kilkanaście kontenerów śmieci wielkogabarytowych. W przyszłym roku będą odbierane z dużą częstotliwością. Myślę, że nie robią tego nasi mieszkańcy, tak uważam. Wyremontowaliśmy przystanki, na szczęście nie ma dewastacji. Miło jest stanąć na przystanku, który jest odnowiony, odmalowany. Mamy jeszcze kilka do odnowienia  - powiedział wójt T. Grabowski. 

- Kamera jest? Pokażę się, bo wnuczki oglądają - zaczął Dariusz Jankowski, sołtys ze Sójek. - A propos rozbudowy przedszkola. Kiedyś były akcje za komuny, że była cegiełka, budowaliśmy szpital - byłą cegiełka. Są różne akcje, imprezy. Jakby tak zorganizować taką akcję cegiełka na przedszkole. Ktoś by musiał się tym zająć, czy ogólnie gmina, czy sołtysi na wsi. Proszę mieć to na uwadze. 

- Musimy sprawdzić przepisy w tym zakresie, czy powołujemy komitet, robimy konto. To nie jest tak, że ktoś w gminie będzie zbierał do woreczka. To trzeba dobrze zorganizować - odparł wójt gminy Strzelce. - Akcja swoją drogą, ale przede wszystkim potrzebne nam wsparcie w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi, gdzie złożyliśmy projekt na rozbudowę przedszkola. Mamy sporą konkurencję, są duże potrzeby, inne gminy  i powiaty poskładały podobne projekty. 

Radny Witold Morawski zaapelował o zamontowanie lamp w stronę Niedrzewia, gdzie są przystanki dla dzieci.

- Teraz jest ciemno, a słupy są naprzeciwko przystanku i to pasuje - mówił radny W. Morawski. 

- Jeśli chodzi o oświetlenie, to wszystko co było założone w zeszłym roku jest zrealizowane. Jeśli lampa gdzieś jeszcze się nie świeci to pewnie kwestia kilku dni - odpowiedział wójt T. Grabowski. - Sama lampa nie wystarczy, jeśli nie ma tam dodatkowego przewodu, a pewnie nie ma, to są poważne koszty. Możemy zaplanować to na przyszły rok na przykład z funduszy sołeckich. 

- Wielokrotnie na sesjach rozmawialiśmy o bezpieczeństwie. Nie wiem czy wiedzą Państwo, że ostatnio (koniec listopada) doczekaliśmy pierwszych kontroli prędkości w Strzelcach. Mam nadzieję, że nie jest akcja jednorazowa - powiedział radny. T. Śliwicki. -

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Mieszkaniec.Mieszkaniec.

1 0

Raz widziałem policję stała na przeciw gminy i zatrzymywała auta jadące w stronę Łaniąt, szkoda że nie na krajowej 60.
A kiedy będą światła na przejściu dla pieszych koło gminy nie koło kościoła. 11:43, 11.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA