Zamknij

Krośniewice po raz kolejny centrum kolekcjonerstwa

10:39, 11.06.2019 Kultura Aktualizacja: 23:54, 11.06.2019
Skomentuj

Znamy kolejnych trzech laureatów Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego. Wczoraj, 9 czerwca 2019 r. w Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach odbyło się XVIII Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów, podczas którego wyróżniono wybitnych kolekcjonerów. Wydarzeniu towarzyszyły Targi Kolekcjonerskie ?Na skrzyżowaniu?.

Tradycyjnie na skwerze na pl. Wolności odbyły się Targi Kolekcjonerskie ?Na skrzyżowaniu?. Swoje stoiska zaprezentowali m.in. Arkadiusz Balcerzak z Sieradzkiego Klubu Kolekcjonera i Hobbisty, kolekcjonerzy z Kutna, Dąbrowic, kutnowscy rękodzielnicy - rzeźby Józef Stańczyk, Sławomir Suchodolski, Józef Marciniak oraz Jan Wasiak wykonujący przedmioty dekoracyjne z metalu. Była okazja do kupienia, sprzedania lub obejrzenia kolekcjonerskich przedmiotów.

O godz. 11.00 w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego, słynnego kolekcjonera sztuki, muzeologa i farmaceuty, odbyło się XVIII Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów. Patronat nad uroczystością objęli Starosta Kutnowski Daniel Kowalik i Burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman.

Ksenia Stasiak dyrektor Muzeum powitała przybyłych, wśród nich starostę, Członka Zarządu Powiatu Tomasza Walczewskiego, burmistrz Krośniewic, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Krośniewicach Sławomira Kępistego, Hetmana Polnego Koronnego Kolekcjonerów Polskich Ryszarda Janiaka, rodzinę Jerzego Dunin-Borkowskiego, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej Bożenę Gajewską pełniącą również funkcję przewodniczącej Rady Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, laureatów tegorocznej nagrody wraz z rodzinami, prezesów, członków klubów kolekcjonerskich, dyrektorów instytucji, muzealników i miłośników pamiątek z przeszłości oraz przedstawicieli mediów.

Ksenia Stasiak podziękowała instytucjom i osobom, które wsparły krośniewickie muzeum w organizacji tej uroczystości. A byli to: Rol-Głaz z Głaznowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa LW ,,Przyszłość? Krośniewice, Expom Krośniewice, Piekarnia Krośniewice Państwa Iwony i Cezarego Jeziorskich , NZOZ Elmed w Krośniewicach, Bank Spółdzielczy w Krośniewicach i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Proszkownia Mleka w Krośniewicach.

Uroczystość poprowadził sekretarz Kapituły Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego Bohdan Kowalczyk. Przybliżył zebranym pasje kolekcjonerskie i działania na rzecz krzewienia kultury i tradycji polskiej wyróżnionych nagrodą patrona Muzeum. Wyróżnienia laureatom wręczali Starosta Kutnowski Daniel Kowalik, Burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman i Hetman Polny Koronny Kolekcjonerów Polskich Ryszard Janiak. Pierścienie otrzymali w tym roku: Jacek Antoni Rutkowski, Marian Stanisław Sołobodowski oraz Waldemar Gujski.

Laureaci Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego:

Jacek Antoni Rutkowski ? od urodzenia związany z Łowiczem i Muzeum w Łowiczu. Od 1997 r. rozpoczął w rodzinnym mieście tworzenie prywatnej placówki muzealnej ? Muzeum Guzików. Początek jego prawdziwej kolekcji dał kilkadziesiąt unikalnych guzików liberyjnych pochodzących ze zbiorów J. Dunin-Borkowskiego. Siedzibą guzików stała się XIX w. waliza należąca niegdyś do dziadka pomysłodawcy, łowickiego kupca. Dzięki temu Muzeum Guzików nazywane jest najmniejszym muzeum w Europie. Przełomowym momentem w pasji kolekcjonerskiej pana Jacka, było pozyskanie w 1997 r. spinki od koszuli należącej do Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), ofiarowanej przez Macieja Witkiewicza oraz guziki ofiarowane kolekcjonerowi w 1999 r. przez papieża Jana Pawła II. Wówczas Rutkowski zaczął koncentrować się na guziku, nie tylko jako przedmiocie użytkowym, ale jako materialnym świadku historii i obiekcie odnoszącym się do konkretnej osoby. Obiektem zainteresowań muzeum są przede wszystkim guziki należące do osób historycznych oraz współczesnych wybitnych postaci świata kultury, nauki, polityki, sportu oraz innych dziedzin życia. Kolekcja liczy ponad 4 tysiące obiektów. Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu miała wpływ na wyodrębnienie w 2010 r. przez prof. zw. dra hab. Krzysztofa Kowalskiego w Uniwersytetu Gdańskiego dyscypliny orbikulogia mieszczącej się w obrębie historii kultury materialnej. Jacek Rutkowski jest również regionalistą. Dokumentuje i bada historię regionalną. Jest autorem lub współautorem kilku książek i albumów i przedsięwzięć wystawienniczych. Od 2002 r. zebrał i diginatalizował kilka tysięcy zdjęć oraz dokumentów związanych z Łowiczem i dawnym księstwem łowickim. Część swoich eksponatów przekazał Muzeum w Łowiczu, Muzeum Diecezjalnemu w Łowiczu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzańskiej we Włocławku, Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej. Za swoją działalność wielokrotnie nagradzany, m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, nagrodą Złotego Exlibrisa czy Orderem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie klasy III, II i I.

Marian Stanisław Sołobodowski ? mieszka w Warszawie. Animator i menedżer kultury. Wielki miłośnik wycinanek ludowych i pocztówek. Od lat 80-tych zajmuje się zbieraniem i kolekcjonowaniem wycinanek ludowych, kurpiowskich, łowickich, chińskich, meksykańskich, żydowskich i białoruskich. Zbiera również pocztówki patriotyczne, świąteczne i miłosne. Owocem kilkuletniej aktywności jest zorganizowanie blisko 60 wystaw kolekcjonerskich. Wystawy były prezentowane m.in. w Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie i domach kultury. Posiadacz wielu odznaczeń Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi , Złoty Medal za Wieloletnią Służbę, nagroda Fundacji im. ks. prof. Janusza Pasierba, Nagroda Kurpiki Związku Kurpiów w Ostrołęce.


Waldemar Gujski ? urodzony w Warszawie, z zawodu adwokat, z zamiłowania kolekcjoner, społecznik i regionalista. Wszystko zaczęło się od wielkiej fascynacji zjawiskiem dworu ziemiańskiego. Stworzył wyjątkowe muzeum ziemiańskie w dworze w Gałkach. Przez wiele lat gromadził zbiory, które posłużyły mu do wyposażenia dworu szlacheckiego. Udało mu się odtworzyć duszę siedziby ziemiańskiej. Znajdziemy tu zbiór kilkunastu pasów kontuszowych wśród nich pas z manufaktury Paschalisa oraz piękna kolekcja tkanin buczackich ryngrafów i biżuterii patriotycznej. Ozdobą jest kolekcja portretów sarmackich. Na obrzeżach parku otaczającego dwór, znajdziemy zespół budynków folwarczno-gospodarskich wyposażonych w zbiory etnograficzne. Laureat wraz z małżonką organizują we dworze wiele uroczystości i wystaw o charakterze narodowym. Kolekcja wraz z ekspozycją skansenu są dostępne szerokiej publiczności. Artykuły laureata na temat idei odbudowy dworu w Gałkach publikowano w opracowaniach naukowych przygotowanych przez Muzeum Regionalne w Siedlcach. Za swoje pasje nagrodzony m.in. Złotym Medalem Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego czy Nagrodą im. Ludomira Benedyktowicza.

Po odebraniu nagród przez laureatów, głos zabrali zaproszeni goście. Dyrektor Muzeum w Łowiczu Marzena Kozanecka-Zwierz , zwracając się do publiczności stwierdziła: - Pan Rutkowski poprzez swoją działalność, gromadzenie zbiorów, przez współpracę z wieloma instytucjami, sprawił, że Muzeum Guzików jest bardzo rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Jest swoistą marką, swoistym znakiem i również wizytówką Łowicza i regionu łowickiego. Wystąpili również laureaci.

Było też kilka miłych niespodzianek. Laureat Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego ? Jacek Rutkowski - wydał na okoliczność otrzymanej nagrody pocztówkę z wizerunkiem Jerzego Dunin-Borkowskiego i jego guzikiem. Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali taką kartę na pamiątkę. Waldemar Gujski - również laureat Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego - odczytał dwa dowcipne wiersze dotyczące dworu w Gałkach autorstwa Wojciecha Lipczyka poety i autora tekstów satyrycznych do Kabaretu Olgi Lipińskiej. Kolekcjonerzy przywieźli ze sobą prospekty wystaw, którymi podzielili się z przybyłymi. Dr n. med. Andrzej Papiewski zaprosił zebranych na wystawę ?Od Galla Anonima do współczesności ? Polska piórem wiecznym opisana?. Ekspozycja obejmuje kolekcję 78 piór, których właścicielem jest pan Andrzej. Wystawę można zwiedzać do połowy lipca 2019 r .w Muzeum Miasta Zgierza. Janusz Borkowski laureat Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego (2014) zaprosił na XIV Biesiadę dla Przyjaciół wraz ze Zjazdem Kujawiaków, która odbędzie się w Redczu Krukowskim, na terenie Kujawskiego Muzeum Oręża, Nauki i Techniki. Waldemar Gujski zaprosił zebranych w gościnne progi swojego dworu w Gałkach w powiecie węgrowskim (woj. mazowieckie).

Przedostatnim punktem uroczystości była projekcja filmu ?Utracone muzeum .Królewski sen?. Następnie goście zostali zaproszeni do zwiedzenia dwóch wystaw: ?40/40 - nie niszczcie tego, co należało do ojców? wystawa ze zbiorów własnych Jerzego Dunin-Borkowskiego oraz druga ?Guziki polskich dowódców? ze zbiorów Jacka Rutkowskiego z Muzeum Guzików w Łowiczu.

Zapraszamy w gościnne progi Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego i obejrzenie prezentowanych zbiorów.


 

(Kultura )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

szkodaszkoda

21 0

Byłem na tym święcie i czytam Waszą fotorelację. Moim zdaniem to święto w Krośniewicach za przeproszeniem "zdycha". 3 stoiska kolekcjonerskie, dwa rękodzielnicze i koniec. Na foto z imprezy z muzeum, samorządowcy, sponsorzy, a kolekcjonerów tyle co kot napłakał. 14:13, 11.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NickNick

5 0

Nie mam porównania z lat poprzednich (podobnież było zdecydowanie lepiej jeśli chodzi o ofertę sprzedaży), ale na samej imprezie w Muzeum kilku kolekcjonerów było. Faktem jest, że dużo osób nie wie o tym wydarzeniu. Należałoby je lepiej reklamować. Szkoda, żeby zniknęło z Krośniewic, tak jak droga ;-) 18:14, 12.06.2019


reo

JolaJola

15 1

Tu wszystko zdycha... 15:22, 11.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

benekbenek

20 1

Odkąd burmistrzem w krośkach została erdman tylko polityka i układy się rozwijają 17:05, 11.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

E.U.E.U.

10 1

Kto to jest ta mała kobieta co stoi koło p. Kowalika? 23:13, 11.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

O żeżO żeż

7 0

Ten tzw. powiacikowy "sołtysina"-praktykant/stażysta, to nie dość, że mało kumaty i niedokształcony, to jeszcze całkiem niewydarzony jeżeli chodzi o jego zewnętrzną fizjonomię, czyli - jakby nie patrzeć kompletnie nie nadaje się do reprezentowania i zasiadania na jakimkolwiek stanowisku kierowniczym, bo o wysokim stanowisku lepiej nie wspominać!
P.S.
Jak nie prostak matoł-dyzma klepa-tosiu, to jakaś nieobyczajna podfruwajka <debrosia? z wiejskich, strażackich zabaw, to jakiś tam komucho-bolszewik <vicek jedrzejok>, a na koniec ten zydel "okraszony" pospolicie zwanym bezja.....wcem. No cóż, to peło-wiacikowe "sołtysostwo" nie może przez lata trafić na porządnego, rozgarniętego, wykształconego człowieka, o wysokiej kulturze bycia, obycia, higienie, stosownym intelekcie. Szanowny Elektoracie - patrzmy w przyszłości baaardzo uważnie na kogo oddajemy swój bezcenny głos, bo wstydu to już przez te minione lata, za tych politykierskich prostaczków "najedliśmy" się co niemiara !!! 12:16, 14.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%