Zamknij

Bo święta rzecz tak synów swych wychować. XIII Święto Grabskiego

10:30, 29.04.2018 Aktualizacja: 08:31, 01.05.2018
Skomentuj

Bo święta rzecz tak synów swych wychować By byli jak sól ziemi, chleba smak to wersy hymnu kutnowskiej szkoły z tradycjami Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego, który w piątek obchodził XIII Święto. Trzynastka, do której nawiązywali goście okazała się szczęśliwa, społeczność szkolna a szczególnie uczniowie, którzy kończyli ważny etap swojej edukacji i odbierali świadectwa, na długo zapamiętają ten dzień. 

Ponad 1000 zdjęć TUTAJ

W ostatni piątek kwietnia, co roku "Grabski" obchodzi swoje święto. W tym roku odbyło się ono w sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury, oprócz płomiennych przemówień i gratulacji w programie święta znalazły się podziękowania pracodawcom, współpracującym ze szkołą, rozstrzygnięcie konkursu "Władysław Grabski i jego czasy", rozstrzygnięcie plebiscytu Grabki 2018, pomysłowy program artystyczny nawiązujący do pracy dziennikarzy i artystów, w konwencji telewizyjnego show. Nie mogło zabraknąć poloneza i wreszcie nastąpiło rozdanie świadectw i gratulacje dla najlepszych uczniów oraz ich rodziców. 

Primus Inter Pares czyli pierwszy wśród równych sobie okazał się czwartoklasista Kacper Rolewski z IV TI. Miał on najwyższą średnią za cztery lata nauki 4,88. Odebrał  wraz z mamą z rąk dyrekcji szkoły gratulacje, nagrodę i życzenia powodzenia w dalszej edukacji.

Uroczystość prowadzili Klaudia Morawska z II TL oraz Gracjan Estkowski z III TE. Społeczność szkolną oraz gości powitał Wojciech Banasiak, dyrektor "Grabskiego".

- 28 kwietnia w  polskiej historii to dzień wyjątkowy, Narodowy Bank Polski po latach zaborów rozpoczął działalność i wyemitował polskiego złotego. Autorem reformy walutowej był Władysław Grabski. Złoty stał się symbolem niepodległości kraju. Dla upamiętnienia tego faktu ostatni piątek kwietnia jest Świętem Szkoły. Święto Szkoły, Święto Patrona to szczególny dzień w naszym kalendarzu, jednoczy ludzi sobie bliskich i życzliwych, buduje poczucie wspólnoty, przyczynia się do poznawania własnej tożsamości oraz integruje szkołę ze środowiskiem. Nasz szkoła jest od 86 lat świadkiem historii, od 2004 posiadamy wyjątkowego patrona, ministra skarbu, premiera II RP. W czasie tych długich lat szkołę opuściło ponad 7 tysięcy absolwentów. Dzisiejsza szkoła to kształcenie w sześciu zawodach na poziomie technikum, dwadzieścia oddziałów, 480 uczniów, 60 nauczycieli i 17 pracowników administracji i obsługi szkoły-  mówił Wojciech Banasiak . - Szkoła, a właściwie kadra nigdy nie bała się wyzwań, wyjaśniała uczniom otaczającą nas rzeczywistość, stała na straży uniwersalnych wartości, uczyła patriotyzmu. Uczeń przez wszystkie lata był w centrum uwagi, najważniejszy był jego wszechstronny intelektualny rozwój oraz bezpieczeństwa. Wspominając naszych absolwentów jesteśmy dumni i zaszczyceni, że mogliśmy ich spotkać w murach naszej szkoły. Od zawsze mogliśmy się chwalić osiągnięcia naukowymi i sportowymi naszych uczniów. Wśród absolwentów "Ekonomika", "Grabskiego" jest wielu wybitnych przedstawicieli nauki, kultury, ekonomistów, dziennikarzy, inżynierów i nauczycieli. Składam serdeczne podziękowania dla dyrektorów i nauczycieli, którzy przez lata pracowali na rzecz naszej tradycji, którzy pozostawili nam wysoką poprzeczkę. Dziękuję obecnie pracującym nauczycielom za to wszystko co podejmują i realizują w swojej pracy. Dzieje szkoły, jej wczoraj, dziś i jutro  tworzą nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale i rodzice. Im również serdecznie dziękuję za wzorową współpracę ze szkołą. Podziękowania składam również organowi prowadzącemu, samorządowi powiatowemu i związkom zawodowym działającym w sferze oświaty. 

Następnie zabrali głos m.in. poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak wraz z Jolantą Pietrusiak wiceprzewodniczącą Rady Powiatu w Kutnie i radnym wojewódzkim Robertem Baryłą, starosta Krzysztof Debich, dyrektor Delegatury w Skierniewicach Łódzkiego Kuratorium Oświaty Irena Maria Lesiakks. Jerzy Swędrowski, prezes TPZK Bożena Gajewska, wiceprezes UTW Zielonka,  prezes kutnowskiego oddziału ZNP Mariusz Kozarski. 

-Występuję dziś tutaj wraz z dwiema osobami, które chciałbym wam przedstawić. stoją tutaj za mną na scenie Robert Baryła, radny Sejmiku Wojewódzkiego, dyrektor KRUS w Kutnie, były dyrektor mojego biura, Jolanta Pietrusiak wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Kutnie, obecna dyrektor mojego biura. Mam nadzieję, że biuro będzie nadal kuźnią kadr samorządowych, bowiem na sali jest jeszcze trzecia osoba, absolwent Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. Grabskiego Adrian Zieliński mój asystent. Mam też społecznego asystenta również byłego ucznia waszej szkoły, ale ma dziś zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, nie mógł być z nami - zaczął przemówienie poseł Woźniak. - Staramy się wspierać lokalnie umocowanych, urodzili się w Kutnie, powiecie kutnowskim. W waszym hymnie było śpiewane, że nieważne jest to aby codziennie wygrywać. Nasze życie nie składa się z samych sukcesów. Najważniejsze jest to aby być codziennie przyzwoitym człowiekiem, codziennie myśleć o tym jak można pracować nie tylko dla siebie, dla rodziny, ale i dla lokalnej społeczności i Polski. Życzę wam z całego serca abyście przez całe swoje życie dobrze służyli lokalnym społecznościom, ale i naszej umiłowanej ojczyźnie. 

- Było mówione o feralnym dniu, bo obchodzicie trzynaste dziś święto. Chciałbym zwrócić uwagę na ciekawy aspekt. Trzynastego w piątek Jacques de Molay został skazany przez Filipa Pięknego na spalenie na stosie. Król Francji potem szybko umarł i to się wszystkim kojarzy z feralnym dniem. Dla mnie zaś kojarzy się z niezgodą między ludźmi, w tle której były duże pieniądze, zatem prawdą jest co mówił nasz wieszcz zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Wczoraj dostałem pismo z Wyższej Szkoły Logistyki z gratulacjami w związku z sukcesem ucznia Zespołu Szkół im. Wł. Grabskiego Damiana Pietrzaka na ogólnopolskim poziomie olimpiady logistycznej. Jesteśmy dumni - przemawiał starosta Debich. - Zajmowałem się kiedyś logistyką i jestem pewien, że to będzie dziedzina najważniejsza i najszybciej się rozwijająca bo ważne jest dostarczanie towarów i zaopatrywanie przedsiębiorstw. W imieniu własnym i Zarządu Powiatu Kutnowskiego składam serdeczne podziękowania za pracę i wysiłek włożony w nauczanie i wychowywanie młodego pokolenia. Drodzy uczniowie dzisiaj się kończy pewnie etap waszego życia, czekają na was nowe wyzwania, spotkacie nowych ludzie, życzę abyście z radością wspominali edukację w tej placówce. Życzę aby wasza postawa przyczyniła się do budowania i rozsławiania autorytetu szkoły, aby każdy z was odnalazł swoją drogę życiową, trafił na wymarzoną uczelnię i wykorzystał swoje talenty. Życzę połamania piór na maturze i tego aby rano wstając mówili do siebie wstawaj nowy dzień, nowe możliwości. 

Irena Maria Lesiak dyrektor Delegatury w Skierniewicach Łódzkiego Kuratorium Oświaty mówiła a wielowymiarowym charakterze Święta Szkoły, Święta Patrona, wokół którego buduje się tradycję szkoły, program nauczania i wychowania. 

- Władysława Grabskiego śmiało można zaliczyć do grona osób, najważniejszych w dziele odzyskania niepodległości. To ma właśnie w tym roku 2018 w jej 100-lecie, wyjątkowe znaczenie. Dziękuję Państwu za podjęte przez was inicjatywy służące podkreśleniu wagi dzieła Grabskiego, czytałam o tym na szkolnej stronie. Łódzkie Kuratorium Oświaty zachęcało szkoły właśnie do takich patriotycznych przedsięwzięć. Cieszę się, że mogę być tu dziś z wami, ze społecznością szkoły z tradycjami, z wybitną kadrą nauczycielką i wami, którzy przez ostatnie cztery lata swoją działalnością tworzyliście jej historię i to wy zapisywaliście złotymi zgłoskami kolejne karty kronik szkolnych - mówiła dyrektor Irena Maria Lesiak.

Słowo do zgromadzonych w sali widowiskowej KDK wygłosił również ks. Jerzy Swędrowski, proboszcz parafii Św. Wawrzyńca w Kutnie - Tegoroczni maturzyści są wyjątkowi, raz na 100 lat jest takie wydarzenie jak 100-lecie odzyskania niepodległości, dlatego zapamiętacie to do końca życia. 80 lat temu zmarł patron waszej szkoły, dla ludzi wierzących śmierć to nie koniec tylko narodziny dla nieba, co więcej jeśli się jeszcze o zmarłych pamięta, próbuje się naśladować ich dzieło, to wówczas sukces jest jeszcze większy. Dlatego ta rocznica jest niezwykle ważna. Władysław Grabski żył na granicy ziemi kutnowskiej i łowickiej, ale swoją obecność zaznaczył również w zakresie ogólnopolskim. Był to również człowiek światowy. Niech ten czas będzie czasem radości, odkrywajcie swoją osobistą wyjątkowość.

- Grabski w swej długiej historii ma wiele pięknych tradycji, jedną z nich jest przeprowadzany corocznie wśród pierwszych klas konkurs pt. Władysław Grabski i jego czasy. Jego celem jest nie tylko zainteresowanie uczniów osobą patrona, ale zacieśnienie więzi ze społecznością szkolną i tworzenie historii - mówili prowadzący galę Klaudia Morawska i Gracjan Estkowski.-  Zapraszamy pana Roberta Wilczyńskiego i Agatę Krzyżyńską, koordynatora konkursu do wręczenia nagród. 

I tak nagrody otrzymali: I miejsce Kinga Lewandowska, Maria Szafran i Jakub Rulewicz z I TL, II miejsce Karolina Cieślińska, Julia Dudkiewicz, Zuzanna Filipiak z I TE a III miejsce Kacper Zieliński, Przemysław Rosiak i Damian Wasiak z I TI.

Dużo przyjemności i radości przyniosło rozstrzygnięcie Plebiscytu Grabki 2018. W programie "Znam Cię" (na podstawie programie Twoja Twarz brzmi znajomo)  wystąpiły znane gwiazdy rozrywki, nie zabrakło ciekawego filmu o tych, którzy marzą by być gwiazdą, a następnie na scenę pojawiło się ośmioro wspaniałych. 

Mateusz Kubikowski wcielił się w Paula Ankę i wykonał największy swój hit "Diana", Ola Florczak była fenomenalną Tiną Turner, usłyszeliśmy przebój Golden Eye. Ola Szukalska jako Alicja Majewska zachwyciła publiczność i jury, nie mogło być inaczej bo zaśpiewała "Być kobietą". Michał Czekalski w przeboju Sign of Times wcielił się w Harry'ego Stylesa. Duet Mateusz i Ola Szukalska jako Mietek Szcześniak i Edyta Górniak zdobyli podziw jury programu "Znam Cię". Kasia Szczepaniak wykonała piosenką sprzed 40 lat Heleny Vondrackowej. I na koniec rewelacja programu pani Janina From z Michałem Czekalskim zaśpiewali w duecie jako Irena Santor i Zbigniew Wodecki. Brawom nie było końca.

Grabki powędrowały do rąk uczniów i nauczycieli. Gratulujemy!.

Po rozdaniu świadectw, odbyło się ślubowanie "pierwszaków", w imieniu wychowawców klas czwartych absolwentów pożegnał Dariusz Lewiński, Janusz Piaszczyński pożegnał ich w imieniu rodziców, a Damian Pietrzak w imieniu samorządu szkolnego. Podziękowania w imieniu absolwentów wygłosiła Milena Kawka. 

Bo święta rzecz – mieć siłę do ostatka,
I nie bać się judaszy spojrzeń złych,
I szczodrym być jak nasza ziemia matka, 
Prawdą wykarmić synów swych. Wreszcie zmęczony musiał ulec,
Bo wiatr historii wciąż się zmieniał,
Zszedł z panteonu, by dla Polski
Nowe wychować pokolenia.
Zanim na wieczny odpoczynek
Spoczął w tej ziemi bliskiej sercu,
Takie przesłanie pozostawił
Swoim duchowym spadkobiercom.

(Z Hymnu "Grabskiego")

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%