W sobotę 6 września członkowie stowarzyszenia wyjechali z Klonowca Starego, aby po kilkugodzinnej podróży dojechać do odległych o ponad 250 km Krojant. Niedługo po zakwaterowaniu w Nowej Cerkwi odwiedzili Izbę Pamięci 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Zgromadzono tam pamiątki po pułku oraz wspomnienia i pamięć współcześnie żyjących. Później z instrumentami wyruszyli do Krojant. Tam w kościele parafialnym odbyła się uroczysta Msza Święta, którą odprawiał m.in. o. Eustachy Rakoczy ZP z Częstochowy, Honorowy Kapelan Marszu Kadrowego. We Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, głównie ułani z pocztami sztandarowymi oraz zaproszeni znamienici goście, w tym generałowie Wojska Polskiego. Po Mszy Świętej nastąpiło odsłonięcie dwóch tablic pamiątkowych. Pierwsza poświęcona była pułkownikowi Mastalerzowi dowódcy 18 Pulku Ułanów Pomorskich, druga zaś poległym żołnierzom podczas II wojny światowej. Orkiestra Dęta im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty Stowarzyszenia Clonovia zapewniła oprawę muzyczną całej uroczystości.
W niedzielę od godziny 11:00 członkowie stowarzyszenia uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Tam, po Apelu Pamięci z salwą honorową kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, z obecnością warty honorowej wystawionej przez żołnierzy garnizonu elblądzkiego i wielu pocztów sztandarowych, odbyły się uroczystości oficjalne, które zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem. Po wystąpieniach gości honorowych i części artystycznej przygotowanej przez młodzież szkolną odbyła się msza Święta w intencji poległych żołnierzy walczących na wszystkich frontach za wolność ojczyzny. Mszę Świętą odprawił o. Eustachy Rakoczy.
Po Mszy Świętej rozpoczęły się pokazy na leżącym niedaleko polu bitwy, przygotowanym do celów rekonstrukcji szarży. Organizatorzy oszacowali, że w tym roku było ok. 25.000 widzów. Do obejrzenia było wiele. Poza pokazami były rozbite obozy grup rekonstrukcyjnych przypominające historię okresu II wojny światowej z wieloma eksponatami historycznego sprzętu codziennego użytku i militariów. Samo widowisko szarży przygotowane w reżyserii Jerzego Hanisza było niesamowitym przeżyciem. Wykorzystano wiele sprzętu, motocykle, 120 ułanów z końmi, ludzi cywilnych oraz niesamowite pokazy możliwości pirotechnicznych i bombardujący samolot. Ziemia drżała pod nogami. Narracja reżysera widowiska oddawała historyczne chwile tamtego okresu, łącznie z oryginalnymi tekstami rozkazów. Widzowie byli pod ogromnym wrażeniem tego, co się tam działo.
Na zakończenie odbył się pokaz współczesnej kawalerii wozów opancerzonych oraz dżygitówki. W przerwie pomiędzy pokazami wystąpiła orkiestra garnizonowa WP z Elbląga, a na zakończenie imprezy odbył się koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty Stowarzyszenia Clonovia.
źródło: Anna Baranowska
1 0
Kiedy ta Baranowska pracuje? Przecież jest pielęgniarką w szpitalu. Czy szpital płaci jej za występy i nieobecność?Przecież podobno ten oddział to woła o pomstę do nieba. Żadnej opieki a pielęgniarki na lekarstwo.Takie są opinie ludzi na ulicy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz