Bezrobocie w województwie łódzkim jest niewiele wyższe niż średnia krajowa. Niestety w powiecie kutnowskim sytuacja przedstawia się nieco gorzej, a znalezienie pracy może przysporzyć kłopotów. Jak szybko zdobyć zatrudnienie? Na początek warto dowiedzieć się, jakie oferty publikują lokalni pracodawcy i którzy pracownicy są najbardziej cenieni na lokalnym rynku pracy. Sprawdź, jaka praca w Kutnie wciąż czeka na chętnych i ile możesz zarobić w poszczególnych branżach.
Zgodnie z prognozą zapotrzebowania kadrowego Barometr Zawodów w 2023 roku praca w województwie łódzkim była najłatwiej dostępna dla takich pracowników jak elektrycy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, lekarze, magazynierzy, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. rachunkowości, psycholodzy i psychoterapeuci oraz spawacze. Według prognoz dla rynku pracy w 2024 roku nie można spodziewać się dużych zmian – oferty typu praca Kutno i okolice wciąż dotyczą głównie ochrony zdrowia oraz transportu i gospodarki magazynowej. Większe zapotrzebowanie zgłasza również oświata: lokalnie potrzebni są nauczyciele praktycznej nauki zawodu i nauczyciele przedmiotów zawodowych. Na szybkie zatrudnieni mogą liczyć też operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, ślusarze czy samodzielni księgowi.
Kto musi uzbroić się w cierpliwość? Jak wskazuje Barometr Zawodów, w bieżącym roku praca w powiecie kutnowskim może być także dostępna dla przedstawicieli takich zawodów jak administratorzy stron internetowych, animatorzy kultury, architekci i urbaniści, betoniarze i zbrojarze, brukarze, cukiernicy, dentyści, dziennikarze i redaktorzy, graficy komputerowi, inżynierowie budownictwa, kelnerzy i barmani, kucharze, mechanicy pojazdów samochodowych, nauczyciele przedszkoli, pedagodzy, personel sprzątający, pracownicy biur podróży, pracownicy ds. BHP, pracownicy poligraficzni, pracownicy socjalni i pracownicy sprzedaży internetowej. W tych profesjach będzie panować równowaga popytu i podaży, co oznacza mniej więcej równą liczbę wolnych stanowisk i osób chętnych do podjęcia pracy.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, czyli średnia krajowa, to najczęściej stosowany wyznacznik poziomu zarobków w Polsce. W grudniu 2023 roku przeciętna pensja wynosiła 8033 złotych brutto. Z kolei zatrudnienie w woj. łódźkim np. praca Kutno przyniosła średnie zarobki w wysokości 7567 złotych brutto. Więcej można było zarobić w województwie mazowieckim (9030 złotych brutto), śląskim (8911 złotych brutto), dolnośląskim (8678 złotych brutto), pomorskim (8160 złotych brutto) i małopolskim (8151 złotych brutto).
Średnie wynagrodzenie brutto w Kutnie i okolicach waha się od 4756 do 11 871 złotych. Najlepiej opłacana, czekająca na specjalistów, ale z uwagi na wysokie zapotrzebowanie także niedoświadczonych pracowników czy uchodźców, to zawody z sektora informacji i komunikacji, przemysłu oraz handlu. Najmniej opłacanymi pracownikami są osoby zatrudnione w zakwaterowaniu i gastronomii oraz administrowaniu i działalności wspierającej.
Osoby zainteresowane podjęciem pracy w Kutnie i okolicach powinny skupiać się na zawodach deficytowych, w których brakuje kandydatów. Może być to praca dla uchodźców, dla osób z wymaganymi uprawnieniami i dla tych, którzy dopiero ukończyli kształcenie w zawodzie. Bezrobocie w powiecie jest na stosunkowo wysokim poziomie (w styczniu 2024 było to 8,2% przy 5,4% dla całego kraju), dlatego warto samodzielnie szukać zatrudnienia z pomocą portali ogłoszeniowych takich jak Praca.pl, a jednocześnie korzystać ze wsparcia PUP i Centralnej Bazy Ofert Pracy.
W lutym 2024 roku praca w Kutnie dostępna w CBOP to 60 propozycji, wśród których były 293 wolne miejsca pracy. Wśród nich znalazły się oferty pracy dla operatorów maszyn, pracowników restauracji, pracowników ochrony mienia, robotników budowy dróg i mostów, pracowników linii produkcyjnej, tokarzy, pakowaczy ręcznych, operatorów wózków widłowych, mechaników pojazdów samochodowych, elektryków, ogrodników czy operatorów maszyn i urządzeń.
Chętni mogą też ubiegać się o staż z UP na stanowisku robotnika gospodarczego, pomocy animatora czasu wolnego, pracownika biurowego, pomocy aptecznej, kelnera, pomocy kuchennej lub pracownika obsługi sklepu.