Zamknij

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej mjr. Stanisławowi Matusiakowi

15:14, 16.09.2024 Artykuł sponsorowany/Gmina Kutno Aktualizacja: 16:21, 18.09.2024
fot. Gmina Kutno fot. Gmina Kutno

Wczoraj, 15 września w Strzegocinie odbyła się uroczystość upamiętniająca Stanisława Matusiaka, Majora Wojska Polskiego urodzonego w Obidówku, absolwenta Szkoły Podstawowej w Strzegocinie. Uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji śp. mjr. Stanisława Matusiaka celebrowana przez ks. proboszcza Andrzeja Rzeźnickiego. Podczas nabożeństwa odtworzona została prezentacja multimedialna poświęcona Majorowi, do której utwór „Modlitwa obozowa” a cappella wykonał Zbigniew Stuchała, a postać swojego ojca przybliżyła zebranym Barbara Węglarz.

Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod budynek Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegocinie, gdzie na początku odśpiewali hymn państwowy. Następnie córka Majora powitała zaproszonych gości, po czym krótkie przemówienie wygłosił Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk Męczeństwa IPN w Łodzi p. Bartosz Bijak.

W dalszej części uroczystości Wójt Gminy Kutno Michał Łuczak wspólnie z córką Majora, jego krewnymi, Naczelnikiem IPN w Łodzi, odsłonili tablicę pamiątkową. Wójt Gminy Kutno w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie inicjatywy upamiętnienia postaci Majora dla lokalnej społeczności i kształtowania postaw patriotycznych wśród młodzieży i podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w realizacji przedsięwzięcia - następnie tablica została poświęcona przez ks. proboszcza Andrzeja Rzeźnickiego.

Kolejnymi punktami wydarzenia były występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej w Strzegocinie oraz otwarcie wystawy poświęconej mjr. Stanisławowi Matusiakowi w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzegocinie, gdzie Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało pyszny posiłek dla uczestników uroczystości.

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe: Gminy Kutno w składzie: Katarzyna Wiwała, Konrad Orzelski, Tomasz Bednarek, Ochotniczej Straży Pożarnej w składzie: Łukasz Karczewski, Mariusz Sieradzan, Paweł Ignaczak; 92 Batalionu Lekkiej Piechoty 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej w składzie: dowódca chorągwi ppor. Michał Wasielewski, szer. Igor Gołębiowski, szer. Dawid Więcek, Zarząd OSP w Strzegocinie w składzie prezes Mirosław Karczewski, skarbnik Andrzej Ignaczak, członek zarządu Stanisław Graczyk, przewodniczący komisji rewizyjnej Paweł Workowski oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich.

Asystę wojskową podczas odsłonięcia tablicy zapewnił 92 Batalion Lekkiej Piechoty 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej – szer. Dawid Borzuch, szer. Piotr Szamotulski.

Stanisław Matusiak urodził się 25 stycznia 1908 roku w Obidówku koło Kutna.W latach 1927-1928 w Szkole Podchorążych Piechoty w Różanie, gdzie odbywał przeszkolenie na kursie unitarnym. W latach 1928-1930 w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Maz. - Komorowie. Promowany na stopień ppor. sł. st. piech. 15 VIII 1930 z przydziałem do 84 pp w Pińsku na stanowisko d-cy plutonu. Do stopnia por. awansowany 1 I 1933. Następnie m. in. d-ca 1 kompanii I batalionu 84 pp. Awansowany do stopnia kpt. 19 III 1939. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1933 r. i Złotym Krzyżem Zasługi w 1938 r.

W kampanii wrześniowej dowodził 1 kompanią 84 pp w składzie 30 DP. Trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Walczył z Niemcami na szlaku bojowym pułku. W czasie walk odwrotowych 12 IX 1939 dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w m. in. w oflagu II A Prenzlau. Po uwolnieniu z niewoli 29 IV 1945 wyjechał do Włoch i wstąpił tam do II Korpusu Polskiego. Po demobilizacji korpusu w 1947 pozostał na emigracji. Po 1948 r. awansowany do stopnia majora. Zmarł 20.02.1975 r. Grób znajduje się na cmentarzu w Gilroes Cemetery w Leicester.

(Artykuł sponsorowany/Gmina Kutno)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%