Dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z moją kandydaturą i programem wyborczym, który chcę zrealizować jako wójt. Problemy naszego samorządu są mi niezwykle bliskie – razem z rodziną (żoną Kingą oraz synami: Krzysiem i Adasiem) mieszkam w Lesznie. Moi rodzice również związani są z gminą Kutno: tata pochodzi z Wroczyn, a mama z Byszewa. Jestem absolwentem Szkoły Podstawowej w Byszewie oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie. Ukończyłem magisterskie studia filologiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowe studia menedżerskie z zakresu zarządzania Master of Business Administration (MBA) na Akademii Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie.
Mam 40 lat i od początku zawodowej drogi związany jestem z samorządem. Przez 10 lat pracowałem na stanowisku dyrektora Ośrodka Kultury Gminy Kutno w Leszczynku. Obecnie również zarządzam instytucją kultury – w powiecie łowickim. Szczególnie ważnym okresem w moim życiu była właśnie praca w Leszczynku – ówczesny wójt Jerzy Bryła powierzył mi trudne zadanie stworzenia centrum kultury od podstaw, w obiekcie wymagającym remontu i dużych nakładów finansowych – był to rok 2009.
Owocem mojej dobrej współpracy z samorządem i podmiotami zewnętrznymi był nieustanny rozwój tej instytucji, powstanie zespołu “Leszczynianki”, kooperacja ze stowarzyszeniami, jednostkami OSP i Kołami Gospodyń Wiejskich, współorganizacja “Odysei historycznej”, organizacja licznych przedsięwzięć dla mieszkańców, a finalnie – pozyskanie wielomilionowej dotacji na modernizację i remont zespołu dworsko-parkowego w Leszczynku. Starania o pozyskanie tak dużych środków miały miejsce już od roku 2014, kiedy opracowałem kompleksową koncepcję tego miejsca i napisałem program instytucji, który częściowo jest realizowany do dzisiaj. W okresie mojej pracy na rzecz gminy Kutno miałem okazję współpracować z mnóstwem fantastycznych ludzi, od których wiele się nauczyłem. W pracach projektowych, a następnie w pozyskaniu dotacji pomagał zespół profesjonalistów, ówczesnych urzędników i współpracowników gminy, dla których ta inwestycja była priorytetem. Zakres prac był niezwykle szeroki – dziś aż trudno uwierzyć w to, jak kiedyś wyglądał dwór i park.
Zawsze też wspierałem różnorodne inicjatywy Mieszkańców, którzy chcieli realizować swoje zainteresowania i pasje – z entuzjazmem podchodziłem do nowych pomysłów, a na swoim zawodowym koncie zgromadziłem mnóstwo przeróżnych przedsięwzięć prospołecznych. Na co dzień jestem skuteczny w dążeniu do realizacji założonych celów, potrafię również myśleć strategicznie i perspektywicznie. W ostatnich latach nieustannie pogłębiałem wiedzę, biorąc udział w licznych konferencjach i szkoleniach dotyczących pozyskiwania środków UE na inwestycje samorządowe – zarówno jeśli chodzi o projekty “twarde” (budownictwo, infrastruktura, remonty, modernizacje) jak i projekty “miękkie” (społeczeństwo, edukacja, stowarzyszenia). Obecnie również pozyskuję środki zewnętrzne dla swojej instytucji – dzięki nim można zrealizować wiele wartościowych przedsięwzięć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Praca w samorządzie pozwoliła mi zdobyć cenne doświadczenie, które chciałbym wykorzystać dla dobra naszej gminy. Będąc jej mieszkańcem chcę, aby była to przestrzeń przyjazna wszystkim, wyróżniająca się dynamiką rozwoju – przestrzeń, która w zgodzie pozwala budować lepszą przyszłość dla nas i naszych dzieci.
Jestem kandydatem niezależnym – uważam, że na szczeblu gminnym nie należy zajmować się polityką, tylko służbą i działaniem dla mieszkańców. Nigdy nie należałem do żadnej partii politycznej. Dużą wagę przywiązuję do dialogu z ludźmi, wychodząc z założenia, że “zgoda buduje”. Chcę być wójtem, który łączy ludzi, niweluje podziały i wyzwala pozytywną energię do działania. Liczę również na spokojną i merytoryczną kampanię wyborczą, której istotę stanowić będą kwestie naprawdę ważne dla przyszłości naszej gminy. Cieszę się, że w tegorocznych wyborach samorządowych jest wielu kandydatów na wójta – uważam, ze Mieszkańcy powinni mieć szeroki wybór. Będę wdzięczny, jeśli zdecydują się Państwo oddać na mnie swój głos.
1. INWESTYCJE W INFRASTRUKTURĘ
- remonty i budowa dróg gminnych i powiatowych
- chodniki, ścieżki rowerowe, przepusty wodne, parki i place
- rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE)
- program termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła
- wsparcie dla efektywnej hodowli i upraw rolnych
- aktualizacja Przestrzennego Planu Zagospodarowania
- rozwój sieci gazowej, kanalizacji i przydomowych oczyszczalni
- dynamiczne pozyskiwanie funduszy Unii Europejskiej
- sprawny i nowoczesny gminny transport zbiorowy
- promocja ekologii i obniżenie opłat za śmieci
2. W ZGODZIE BUDUJMY PRZYSZŁOŚĆ
- wygaszanie podziałów na rzecz rozwoju
- promocja naszych sukcesów, a nie osób “na stołkach”
- ścisła współpraca z sołtysami i mieszkańcami
- transparentność działań i dbałość o gminny budżet
- wójt zawsze dostępny dla mieszkańców - sprawna i przejrzysta komunikacja z mieszkańcami
- konsultacje społeczne najważniejszych decyzji
- dobre relacje i współpraca z miastem i powiatem
- rozwijanie sieci kontaktów eksperckich
3. LUDZIE TO NAJWIĘKSZY KAPITAŁ
- wsparcie inicjatyw społecznych i dialog z ludźmi
- pomoc osobom najuboższym i pokrzywdzonym
- sprawny urząd, który służy mieszkańcom
- inwestycje w nowoczesną edukację naszych dzieci
- współpraca i wsparcie dla jednostek OSP i KGW
- rozwój kulturalny i dbałość o najstarsze pokolenia
- przywrócenie opieki medycznej na terenie gminy
- wsparcie dla sportu i pozaszkolnych form edukacji
- integracja społeczna i zrównoważony rozwój
- szybkie reagowanie na sytuacje kryzysowe
4. Budżet obywatelski w gminie Kutno
Chciałbym, aby wzorem dobrze prosperujących samorządów, włodarz oddał głos mieszkańcom w sprawach związanych z inwestycjami. Wprowadzenie budżetu obywatelskiego w gminie Kutno umożliwi mieszkańcom bezpośredni wpływ na decyzje dotyczące lokalnych inwestycji i projektów. Dzięki temu projekty wybrane do realizacji będą dokładnie odpowiadały na potrzeby społeczności określonego rejonu. Budżet obywatelski promuje transparentność w wydatkowaniu środków publicznych i zachęca do aktywnego udziału w życiu publicznym. Ponadto, realizacja różnorodnych projektów, od infrastrukturalnych po kulturalne, przyczyni się do zrównoważonego rozwoju naszej gminy, zarówno w aspekcie społecznym, jak i gospodarczym. Wreszcie, wprowadzenie budżetu obywatelskiego stanowi krok w kierunku demokracji partycypacyjnej, gdzie decyzje podejmowane są w dialogu z mieszkańcami, co jest kluczowe dla budowania silnej społeczności lokalnej.
Szanowni Państwo! Komitet Nasza Gmina nie jest inicjatywą, której członkowie nastawieni są na promocję czy polityczne zyski. Nasz komitet to zespół ludzi z pasją, którzy wielokrotnie udowodnili, że zaangażowanie, skuteczność i dynamika działania to podstawa. Chcemy przyjaznej gminy, która swobodnie rozwija się, pozyskuje środki zewnętrzne na inwestycje strategiczne – takiej gminy, z której Mieszkańcy są dumni. A przecież gmina Kutno to miejsce wyjątkowe – to tutaj, w sercu Polski, tradycja spotyka się z nowoczesnością, aby wzajemnie się uzupełniać i tworzyć niezwykły klimat. Warto wykorzystać atuty naszej Małej Ojczyzny, aby życie jej Mieszkańców było nie tylko tańsze, ale również łatwiejsze i przyjemniejsze. Aby plan dynamicznego rozwoju powiódł się, potrzeba osób, dla których służba i misja są priorytetem – ludzi, którzy przedkładają dobro publiczne ponad prywatne interesy. Jestem przekonany, że zaproponowani przeze mnie kandydaci na radnych tacy właśnie są: ambitni, empatyczni, skuteczni, rozumiejący potrzeby Mieszkańców, a przede wszystkim – doświadczeni w działalności na rzecz wspólnego dobra. Serdecznie Państwa zachęcam do zapoznania się zarówno z kandydatami na radnych, jak i z naszymi priorytetami i celami – to one leżą u podstaw determinacji naszego działania.
Beata Leśniewska Okręg wyborczy numer 1: Strzegocin, Kolonia Strzegocin, Obidówek
Ryszard Ręczkowski Okręg wyborczy numer 2: Leszno, Julinki
Ewa Burbul Okręg wyborczy numer 3: Byszew, Byszew-Kaczyń, Marianki, Grabków
Anetta Romańska Okręg wyborczy numer 4: Leszczynek, Dudki, Piwki
Dominika Ciemieniewska Okręg wyborczy numer 5: Boża Wola, Nowa Wieś, Nagodów
Jan Kuczek Okręg numer 6: Wroczyny, Franki Wroczyńskie, Stanisławów, Włosków, Kalinowa, Wysoka Duża, Wysoka Wielka
Iwona Szubska Okręg wyborczy numer 7: Woźniaków
Paweł Bińkowski Okręg wyborczy numer 8: Adamowice, Podczachy, Gnojno, Dębina, Siemiennik
Zbigniew Gąsiorowski Okręg wyborczy numer 9: Krzesin, Krzesin-Parcela, Krzesinówek, Gołębiewek Stary
Ewa Szkup Okręg wyborczy numer 10: Gołębiewek Nowy, Adamów, Ryków, Florek, Michałów
Iwona Augustynowicz Okręg wyborczy numer 12: Gołębiew Nowy od 1a do 1K, Gołębiew Stary, Kuczków, Sieciechów, Malina
Justyna Misztal Okręg wyborczy numer 14: Wierzbie, Komadzyn, Kolonia Sójki, Nowe Sójki, Żurawieniec
Materiał wyborczy KWW Michała Łuczaka Nasza Gmina