Zamknij

Jak zabudować, zamontować kominek – sposoby obudowy kominków

12:42, 01.07.2022 m Aktualizacja: 12:43, 01.07.2022
Skomentuj

W przypadku zabudowania kominka materiał nie można wybierać jedynie pod kątem wizualnym. Ważniejsze są aspekty bezpieczeństwa. Taka powłoka powinna być odpowiednio odporna na wysoką temperaturę. Poza tym nadal należy zwracać uwagę na aspekty użytkowe, aby przyszły kominek nie sprawiał na każdym kroku samych problemów. Z tych powodów wybór odpowiedniego materiału do zabudowania wkładu kominkowego nie jest tak prostą kwestią. Jaki surowiec będzie do tego najlepszy? Zobacz sam.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej zabudowy kominkowej

Jest kilka istotnych kwestii, które należy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału do zabudowania wkładu kominkowego.

  • Przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. Wkład może rozgrzewać się do wysokich temperatur, zatem zabudowa powinna być na nie odporna.
  • Akumulacja ciepła. Wysoka akumulacja ciepła wydłuża czas, kiedy rozgrzany kominek będzie oddawać ciepło do otoczenia.
  • Łatwość utrzymywania w czystości.
  • Dopasowanie do aranżacji salonu.
  • Estetyka i wygląd.

Idealny materiał powinien spełniać wszystkie powyższe warunki.

Przykładowe materiały do obudowania wkładu kominkowego

Istnieje całkiem sporo różnych surowców, którymi bezpiecznie i estetycznie można zabudować kominek w salonie. Aranżacja jednego z nich umożliwi stworzenie pięknego i estetycznego wnętrza.

  • Kamień. Obudowa kamienna jest uniwersalna i z łatwością wkomponuje się w każdy styl wystroju wnętrza. Łatwość obróbki tego surowca oraz wysoki poziom estetyki powoduje, że jest to bardzo często wykorzystywany materiał.
  • Wapień. Jest to miękki kamień, szczególnie łatwy w obróbce, ale wymaga odpowiedniej impregnacji z powodu łatwości brudzenia się.
  • Materiał bardzo odporny na uszkodzenia, a jednocześnie uważany za szczególnie piękny. Łatwo także utrzymać go w czystości. Jednakże jest to rozwiązanie dosyć kosztowne.
  • Spośród kamieni jest to najtwardszy i najtrudniejszy w obróbce. Natomiast wykazuje dużą odporność na zabrudzenia. Dodatkowa stanowi piękną ozdobę każdego salonu.
  • Kamień chętnie wykorzystywany i polecany przez takie strony, jak AboutDecor. Jest bardzo dostępny i łatwy w obróbce. Występuje w różnych kolorach, choć najczęściej kojarzony jest z bielą oraz szarością.
  • Beton stanowi zupełnie inną grupę materiałów. Podatny na zabrudzenia, jednak tani i łatwy w obróbce. Dodatkowo można zabarwić na dowolny kolor.
  • W obudowie kominków stosuje się także drewno. W tym przypadku należy jednak odpowiednio je wyizolować, aby nie zapaliły się od wkładu kominkowego.
  • Cegła. Materiał klasyczny, aczkolwiek nie można odmówić mu elegancji i stylu. Cechuje się bardzo dużą kumulacją ciepła, przez co może grzać salon jeszcze długo po zgaśnięciu ognia.

Kominek dopasowany do każdego stylu

Szeroki wybór materiałów pozwala zabudować kominek tak, by doskonale pasował do każdego stylu wykończenia wnętrza. Dzięki temu praktycznie każdy może cieszyć się ciepłem domowego ogniska w salonie.

Wybór odpowiedniego materiału pozwala z łatwością zachować czystość przy kominku. Jednocześnie większość surowców zachowuje ciepło jeszcze długo po wygaśnięciu ognia, co zapewnia ciepło w salonie.

Jednak nadal należy pamiętać, że najczęściej kominek stanowi ozdobę salonu i główny akcent dekoracyjny. Dlatego też materiał należy dobierać zgodnie z aranżacją pomieszczenia. Piękne granity i marmury doskonale uzupełnią styl glamour. Natomiast prosta, użyteczna zabudowa betonowa wpisuje się w styl industrialny. W każdym przypadku jednocześnie stanowi on istotny akcent i ważny element wystroju.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%