Zamknij

Pale CFA - wszędzie tam, gdzie trzeba wzmocnić podłoże

14:07, 28.06.2022 . Aktualizacja: 14:07, 28.06.2022
Skomentuj

Technologia pali CFA daje nam możliwości, o których kilkadziesiąt lat temu nawet nie marzyliśmy. Piękne wielopoziomowe konstrukcje, monumentalna architektura, szybkie realizacje - wszystko to możliwe jest dzięki stale udoskonalanej technologii CFA. Pale formowane świdrem ciągłym (FSC) sprawiają, że budowa możliwa jest w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach. Również tam, gdzie trzeba stawiać nowe, wielokondygnacyjne budynki w bliskim sąsiedztwie już istniejących budowli, bez ryzyka naruszenia ich.

Technologia formowania świdrem ciągłym - pale wiercone CFA 

Pierwszym etapem palowania zawsze jest przeprowadzenie dokładnych badań geologicznych, na podstawie których będzie można zaplanować rozmieszczenie pali, ich średnicę i charakter.

Zasadniczo, pierwszą fazą wykonania pala CFA jest wykonanie otworu w gruncie - otwór wierci się dedykowanym świdrem. W specjalnie zaprojektowanym ramieniu umieszczony został przewód rdzeniowy. Dzięki niemu, w trakcie wiercenia otworu na pal, przy końcu wiercenia można rozpocząć tłoczenie mieszanki betonowej do wykonania pala. Przewód pozostaje zamknięty na czas wykonywania odwiertu, natomiast otwiera się go w czasie podciągania świdra.

W czasie podciągania świdra, do przygotowanego wcześniej otworu wtłacza się beton. Znajdujący się w centralnej części świdra przewód rdzeniowy umożliwia wtłaczanie mieszanki w regularnym tempie. Beton do otworu wtłaczany jest pod odpowiednim ciśnieniem, aż do zupełnego wypełnienia otworu z odpowiednim naddatkiem. Gdy wypełnianie kończy się, w świeżej i jeszcze plastycznej mieszance betonowej umieszcza się elementy zbrojenia, zwykle stalowe profile lub prefabrykowane kosze druciane. Zbrojenie osiada samoczynnie pod wpływem grawitacji bądź przy niewielkim udziale wibrowania.

Pale CFA średnice i rozmiary 

Pale fundamentowe CFA mogą mieć zróżnicowaną długość i średnicę. Najczęściej pale osiągają długość (głębokość) między 20, a 30 metrów. W polskim budownictwie pale CFA najczęściej mają średnicę pomiędzy 40-60 cm. Dokładne parametry pali CFA zależą od różnych czynników. Prawidłowym działaniem jest sporządzenie metryki pala po jego wykonaniu. W takim dokumencie wykonawca zawiera informacje o średnicy, długości, kącie nachylenia, rodzaju i ilości zużytego betonu, ciśnieniu tłoczonej mieszanki oraz o czasie wiercenia i betonowania otworu.

Palowanie budowy to bardzo ważny etap - czynności związane z przygotowaniem i osadzaniem pali powinny być powierzone doświadczonej firmie - od jakości wykonania pali zależy sukces i bezpieczeństwo całej konstrukcji.  Pale CFA charakteryzują się zdolnością do przenoszenia dużych obciążeń, zarówno tych ściskających, wyciągających jak również bocznych.

Zalety zastosowania technologii pali wierconych CFA 

Technologia pali CFA jest ekonomicznie uzasadnionym wyborem wielu inżynierów. Jest to rozwiązanie bardzo efektywne przy stosunkowo niskiej cenie. Olbrzymią zaletą pali CFA jest fakt, że można je wykonać w praktycznie każdym gruncie, również w trudnych terenach, np. na piaskach, glinach, mułach czy żwirach.

Pale CFA sprawdzają się w terenach mocno zurbanizowanych - budowę z wykorzystaniem technologii pali wierconych można wykorzystać w sąsiedztwie osiedli, innych budowli, miejsc zamieszkanych i użytkowanych, bez ryzyka dużego hałasu czy wstrząsów przygruntowych. Przy odwiertach nie ma konieczności stosowania rur obsadowych ani zawiesin stabilizujących. Formowanie jednego pala zajmuje średnio około 30 minut. Odwierty i zalewanie ich betonem wykonuje się jednym urządzeniem, zwanym palownicą.

Pale fundamentowe CFA - zastosowanie 

Pale formowane  świdrem ciągłym stosowane są wszędzie tam, gdzie inne technologie są niemożliwe do zastosowania lub zwyczajnie są nieopłacalne. Szczególnie dobrze pale CFA sprawdzają się  na terenach silnie zurbanizowanych, w dużych miastach. Technologia bywa przydatna przy posadowieniu budynków, hal usługowych, hal przemysłowych, obiektów wielkokubaturowych.

Pracuj z najlepszymi - pale CFa od firmy DeWaal

Firma Dewaalod wielu lat zajmuje się przygotowywaniem gruntu do budowy, począwszy od badań gruntu przez palowanie po fundamenty. Naszą specjalizacją są pale formowane świdrem ciągłym, czyli pale CFA. Palujemy grunty w całej Polsce, pod małe i wielkie budowy. Jeśli szukasz sprawdzonego partnera w biznesie, wykonawcy budowy, który realizuje usługi terminowo i z troską o najdrobniejszy szczegół - zapraszamy do współpracy.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%