Zamknij

Czy nastolatek może spać bez poduszki?

16:50, 12.05.2022 | .
Skomentuj

Poduszka wydaje się być elementem niezbędnym do zdrowego snu. Jak się jednak okazuje, nie zawsze musi to być prawda. W niektórych przypadkach może ona być wręcz źródłem problemów, które będą dotyczyć zarówno sfery cielesnej, jak i psychicznej. Jest to szczególnie istotne w życiu nastolatka, którego organizm wciąż się zmienia, a on sam ma coraz więcej obowiązków. Czy sen bez poduszki może okazać się dobrym rozwiązaniem?

Dlaczego śpimy z poduszką?

Miękka powierzchnia pod głową jest czymś, o czym już praktycznie nie myślimy, uważając ją za część podstawowego wyposażenia każdego łóżka. Skąd jednak pochodzi ten zwyczaj? Czy narodził się on z wygody, czy z potrzeby? Jak zwykle to się dzieje, przyczyna leży gdzieś pośrodku. 

Delikatna miękkość poduszki zaprasza, aby się na niej położyć, jednak czy wpływa na prawidłową krzywiznę kręgosłupa? Wszystko zależy od samej jej twardości i wysokości. Duży wpływ ma na to również pozycja, którą przyjmujemy podczas snu. Poduszka zbyt twarda i zbyt wysoka będzie nadwyrężać mięśnie karku, przez co na następny dzień nastolatek może czuć nieprzyjemne dolegliwości z tych rejonów. Nie inaczej też jest ze zbyt miękkimi poduszkami, jednak tutaj wplata się już pozycja, którą przyjmujemy.

Warto wiedzieć, że płaska powierzchnia to nie tylko wspomaganie odpowiedniej krzywizny kręgosłupa – jest to również sposób na optymalne ustawienie układu oddechowego. Zbyt wysokie poduszki mogą blokować odpowiedni dostęp tlenu do mózgu, jak i indukować skłonność do chrapania. Wszystko to kończyć może się nieprzespanymi nocami, jak i porannymi bólami głowy. Tutaj można przeczytać więcej o zaletach spania bez poduszki: https://sleepinghouse.pl/artykul/czy-spanie-na-plasko-jest-zdrowe.

Oczywiście spanie na płasko nie zawsze będzie idealnym wyborem. Jak zostało wspomniane, wiele zależy od pozycji, w której nastolatek śpi. Jak dokładnie przedstawia się ta zależność?

Jak pozycja wpływa na potrzebę poduszki?

Każdy śpi inaczej, przez co każdy będzie również potrzebował innego podłoża, aby zachować odpowiednią krzywiznę odcinka szyjnego. Najczęściej można spotkać się z trzema ogólnymi pozycjami – spaniem na plecach, na brzuchu i na jednym z boków. Jak wpływają one na potrzebę poduszki u nastolatka?

  • Spanie na brzuchu – w tym przypadku brak poduszki będzie najlepszym wyjściem, gdyż odchylenia tylne odcinka szyjnego mogą przyczyniać się do dyskomfortu, a nawet i bólu. 
  • Spanie na plecach – wiele zależy od preferencji i samego kręgosłupa. Sporo osób ma bardzo słabe mięśnie w okolicach szyi, a wszystko to przez spanie na zbyt twardych poduszkach, jak i prace przy komputerach. Warto postawić tutaj na średnio twarde poduszki, a następnie powoli próbować dojść do komfortowego spania bez nich.
  • Spanie na boku – poduszka będzie koniecznością, jeśli nie podpieramy się odpowiednio ręką. Musi być stosunkowo twarda, aby zachować prostą linię odcinka szyjnego z resztą kręgosłupa.

Wiedząc już, jak pozycja wpływa na potrzebę posiadania poduszki, warto dowiedzieć się, jaką poduszkę i materac w Pabianicach wybrać.

Jak dobrać odpowiednie podłoże do snu nastolatka?

Zmieniające się potrzeby i preferencje nastolatków sprawiają, że często trzeba postawić na rozwiązania wielofunkcyjne. Taką opcją będzie materac Hilding Breakdance, który posiada dwa stopnie twardości, aby dostosować się do zmian. Samą poduszkę powinno dobierać się w zależności od pozycji spania. Więcej o tym można poczytać na: https://sleepinghouse.pl/artykul/poduszka-do-spania-jaka-wybrac. Warto też spojrzeć na indywidualne potrzeby i ewentualne schorzenia, które trzeba skonsultować ze specjalistą.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%