Zamknij

Ubezpieczenie podróżne - podstawowe informacje

11:15, 11.05.2022 m Aktualizacja: 11:15, 11.05.2022
Skomentuj

Wakacyjne wyjazdy większości z nas kojarzą się z beztroskim wypoczynkiem. Aby faktycznie tak było - warto wcześniej zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych. Ochronie przed różnorodnymi zagrożeniami, które czyhają na nas podczas wakacyjnych wojaży, służy ubezpieczenie turystyczne. Co warto wiedzieć o polisie tego typu?

Czym jest ubezpieczenie turystyczne?

Polisa ubezpieczenia turystycznego ma za zadanie ochronę osoby podróżującej przed niekorzystnymi następstwami zdarzeń, które podczas jej wyjazdu mogą mieć miejsce. Umowy tego typu mogą mieć różny zakres, jednak najczęściej obejmują kilka podstawowych obszarów:

  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie NNW,
  • ubezpieczenie zdrowotne.

Wiele towarzystw oferuje również dodatkowe opcje, obejmujące na przykład transport zwłok do kraju, pomoc w razie konieczności nagłego powrotu do ojczyzny czy usługę tłumaczenia podczas wizyty u lekarza.

Ubezpieczenie bagażu

Jednym z wydarzeń, które może nam zepsuć radość z wyjazdu, jest utrata bagażu. Przyczyny mogą być różne - kradzież, zagubienie, uszkodzenie lub zniszczenie - ale efekt jest zawsze identyczny: znajdujemy się w obcym kraju, pozbawieni zabranych z domu przedmiotów. Ubezpieczenie bagażu ma pomóc osobom w podobnej sytuacji - najczęściej polisa pozwala na szybkie uruchomienie środków, niezbędnych do zakupu najpotrzebniejszych rzeczy. Szczególnie warto zastanowić się jednak nad wykupieniem ubezpieczenia turystycznego tego typu wówczas, gdy przewidujemy zabranie w podróż drogiego sprzętu, np. sportowego - ubezpieczenie bagażu może uchronić nas wówczas przed dużymi stratami materialnymi.

Ubezpieczenie NNW

Wypadek może zdarzyć się każdemu i w każdym praktycznie miejscu i czasie. Wakacyjne wyjazdy nie są pod tym względem wyjątkiem, a nieszczęśliwe zdarzenie, które spotka nas w obcym kraju, może mieć poważne konsekwencje. Ubezpieczenie NNW nie uchroni nas przed samym wypadkiem, jednak wypłata sumy ubezpieczenia poprawi nasz byt materialny, umożliwiając np. rehabilitację.

Ubezpieczenie zdrowotne

Podczas wyjazdu do krajów europejskich (na teren UE i EFTA) możemy korzystać ze służby zdrowia w ramach EKUZ. Warto wiedzieć jednak, że ubezpieczenie takie nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia - obowiązują nas dokładnie takie same regulacje, jakie dotyczą osób zamieszkujących na stałe w państwach, do których podróżujemy; jeżeli więc dostęp do pewnych procedur medycznych wiąże się w nich z opłatą lub dopłatą - musimy się liczyć z poniesieniem wysokich nieraz wydatków. Warto zadbać w takiej sytuacji o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które zawiera opcję leczenia w razie zachorowania podczas wyjazdu. Oczywiście w przypadku podróży do krajów, nie należących do wspomnianych wcześniej organizacji, ubezpieczenie podróżne tego typu jest tym bardziej zalecane.

Ubezpieczenie turystyczne - inne opcje

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych do powyższych, podstawowych wariantów ubezpieczenia, dokłada szereg niewielkich i stosunkowo tanich opcji, które maja zapewnić nam udany wypoczynek, pomimo wszelkich przeciwności losu. Może to być ubezpieczenie OC w czasie wyjazdu, pomoc tłumacza w razie nagłego zachorowania czy szybki powrót do kraju, gdyby wypadek lub inne zdarzenie uniemożliwiło nam dalszy pobyt.

Ubezpieczenie podróżne - jak wybrać?

Decyzję o wyborze konkretnej polisy (lub jej wariantu) powinna poprzedzić dokładna lektura OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia). Pomoże nam to uniknąć ewentualnych nieporozumień - dokument ten zawiera bowiem wszystkie warunki ubezpieczenia, które planujemy wykupić. Dzięki temu poznamy jego dokładny zakres oraz - co niekiedy ważniejsze - potencjalne ograniczenia i wyłączenia.

Warto przy tym dobierać ubezpieczenia podróżne do naszych potrzeb - przykładem mogą być opcje, przydatne tylko w szczególnych wypadkach, które jednak często mogą mieć istotne znaczenie dla poszczególnych ubezpieczonych. Leczenie w przypadku zaostrzenia chorób przewlekłych (gdy ubezpieczony na nie choruje) czy pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej (jeżeli planujemy wędrówki w górach) to najlepsze przykłady tego typu wariantów ubezpieczeniowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%