Zamknij

Pompy membranowe – różne rodzaje i zastosowanie

15:35, 30.11.2021 . Aktualizacja: 15:35, 30.11.2021
Skomentuj

Budowa pomp membranowych opiera się na mechanizmie tłoczenia medium przez dwie membrany. Cały mechanizm pompy membranowej pozwala na wydajne przesyłanie cieczy i substancji chemicznych o szczególnych parametrach, wysokiej gęstości, lepkości czy chemikaliów agresywnych.

Trwałość i niezawodność pomp membranowych

Pompa membranowa pneumatyczna mogą być wykonana z różnorodnych materiałów, które zapewniają wieloletnią trwałość. Podstawowe elementy każdej pompy membranowej to korpus, wał z membranami oraz zawory bezpieczeństwa. Zwykle pompy te zbudowane są z żeliwnego korpusu, chociaż coraz częściej spotykamy również korpusy wykonane ze stali nierdzewnej czy aluminium, a także z polipropylenu lub tworzywa PVDF. Natomiast membrany produkowane są najczęściej z teflonu, neoprenu albo gumy NBR czy EPDM.

Zastosowanie pomp membranowych w przemyśle

Pompy membranowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle, szczególnie dobrze sprawdzają się w przemyśle chemicznym oraz spożywczym. Są to urządzenia powszechnie stosowane i uniwersalne o dość szerokim spektrum zastosowania, gdyż są przeznaczone do tłoczenia mediów, głównie cieczy i substancji chemicznych o różnej gęstości, lepkości i stopniu agresywności. W zależności od wielkości pompy możliwe jest przesyłanie substancji i cieszy w różnym zakresie lepkości, m.in. od 1 do 25 000 cPs. Pompa membranowa umożliwia również tłoczenie czynników z zawartością cząstek stałych. Należy pamiętać, że przepustowość ciał stałych zależy od wielkości pompy oraz zastosowanych zaworów zwrotnych i zwykle waha się ona od 2 – 50 mm średnicy. Najczęściej stosowane są zawory kołnierzowe, kątowe a także kulowe lub klapowe, od których w znacznej mierze zależy wydajność pompy, jak również przepustowość ciał stałych. Więcej informacji na temat wykorzystania pomp membranowych można znaleźć na stronie https://www.saga.info.pl/pompy-membranowe/

Rodzaje pomp membranowych

Ze względu na rodzaj materiału możemy wyróżnić pompy wykonane z aluminium i żeliwa, pompy z polimeru termoplastycznego PTFE oraz  pompy membranowe z PE, polietylenu, jak również pompy z PE i teflonu oraz pompy higieniczne ze stali kwasoodpornej. Pompy żeliwne i aluminiowe wykorzystywane są w przemyśle farbiarskim i w oczyszczalniach. Można je stosować do przesyłu mediów o pH neutralnym, o właściwościach ściernych, z cząstkami stałymi, gęstych oraz rozcieńczonych. Natomiast pompy z PTFE Tapflo są bardzo odporne chemicznie. Używa się ich do tłoczenia większości cieczy, niezależnie od stopnia jej gęstości, oraz od tego czy zawiera cząstki stałe i jak bardzo jest agresywna chemicznie. Ze względu na swoją budowę i odporność chemiczną użytych materiałów służą do tłoczenia nawet bardzo żrących substancji chemicznych.

Pompy z certyfikatem ATEX

Pompy wykonane z metalu serii są również dostępne w specjalnej wersji ATEX. Są to zbudowane z materiałów antystatycznych i posiadają uziemienie. Ten rodzaj pomp jest przeznaczony do stref zagrożonych wybuchem.

Pompy Tapflo – sprawdzone w trudnych warunkach

Pompy Tapflo to jedne z najbardziej uniwersalnych pomp dostępnych na rynku. Można ich używać do różnorodnych instalacji i do wielu zastosowań. Największe atuty tych pomp to proste zasady pracy oraz kompaktowa budowa, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się w ciężkich, przemysłowych warunkach pracy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%