Zamknij
REKLAMA

Rękodzieło dla dzieci – jak zrobić?

05:17, 23.11.2021 | m
Skomentuj

Wielu rodziców zastanawia się w jaki sposób zorganizować czas wolny dla dziecka. Telefon, tablet czy komputer nie jest przecież rozwiązaniem, prawda? Jednym z najciekawszych sposobów na spędzanie czasu ze swoim dzieckiem i w sposób kreatywny i, przede wszystkim, bezpieczny, jest wprowadzenie pociechy w świat rękodzieła. Czym tak właściwie jest szeroko pojęte rękodzieło? Jak zachęcić dziecko do kreatywnych zabaw? Co tworzyć, skąd czerpać inspiracje i gdzie kupować materiały? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w tym artykule.

Ręcznie robione ozdoby, kartki, zabawki czy prezenty, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Warto jednak pamiętać, że rękodzieło to dość szerokie pojęcie, za którym kryje się wiele różnych aktywności. Jak sama nazwa wskazuje, rękodzieło może być dowolnym przedmiotem wykonanym własnymi rękoma. Rękodziełem mogą zatem być ubrania, meble, ozdoby i dekoracje do domu, zabawki, świece, kartki okolicznościowe i wiele innych. 

Małafabryczka jest wyjątkowym miejscem. To właśnie tak powstają niezwykle kunsztowne przedmioty handmade, czyli wykonane własnoręcznie. Jest to prawdziwy raj nie tylko dla miłośników unikatowych dekoracji czy ekologicznych i bezpiecznych zabawek, ale także dla osób, które uwielbiają obdarowywać swoich bliskich wyjątkowymi prezentami. Niewątpliwą zaletą posiadania własnoręcznie wykonanego przedmiotu jest jego niepowtarzalność i unikatowość. Oprócz tego posiadacz lub posiadaczka ręcznie wykonanych dzieł, może mieć stuprocentową pewność co do jakości zastosowanych surowców. 

Czy na rękodzieło to szansa na dodatkowy zarobek?

Coraz więcej osób widzi w rękodziele sposób na dodatkowy zarobek. Czy słusznie? Jak najbardziej! Warto jednak pamiętać, że ręcznie wykonane dzieła nie biorą się znikąd. Aby stworzyć swoje własne, małe arcydzieło należy przede wszystkim mieć ku temu predyspozycje i znać odpowiednie techniki. O ile talentu niestety kupić nie można, o tyle zastosowanie pewnych gotowych rozwiązań i trzymanie się jasno ustalonych schematów, może doprowadzić nas do naprawdę zachwycających efektów. 

Czy ręcznie wykonywane zabawki, kartki i dekoracje mogą stanowić dodatkowy dochód. Oczywiście, że tak pod warunkiem, że są wykonane z najwyższą starannością i zachowaniem standardów. Co więcej przy odpowiednim zaangażowaniu i pracy można z rękodzieła zrobić stały dochód. Inspiracją może być Małafabryczka – polska firma, która odnosi niesamowity sukces na rynku przedmiotów handmade. 

Jak i dlaczego warto zachęcać dzieci do rękodzieła?

Własnoręcznie robienie różnego rodzaju przedmiotów może mieć niezwykle pozytywny wpływ na kształtowanie charakteru młodego człowieka. Powodów, dla których warto wprowadzić swoją pociechę w świat rękodzieła, jest naprawdę sporo. Jednym z nich jest możliwość nauczenia dziecka wartości wykonywanej pracy. Dziecko, które własnoręcznie stworzy swoje małe dzieło, poświęcając mu wiele uwagi i zaangażowania będzie zarówno doceniało pracę własną, jak i pracę innych osób. W ten sposób dowie się, że mając odpowiednią motywację i narzędzia oraz jasno opracowany plan działania, mogą osiągnąć naprawdę wiele. 

Innym powodem, dla którego warto zachęcać dzieci do robót ręcznych jest możliwość odciągnięcia ich od bycia biernym użytkownikiem Internetu i nowoczesnych technologii. Nie jest żadną tajemnicą, że dzieci spędzają przed ekranami zdecydowanie więcej czasu niż powinny. Nie służy to im zdrowiu, ani pod względem fizycznym ani tym bardziej pod względem intelektualnym. Co innego rękodzieło. W jaki sposób miałoby ono wpływać na intelekt dziecka? Otóż, mimo iż wykonywanie przedmiotów handmade można zaliczyć do stricte fizycznych prac, nie ma mowy o ich wykonywaniu bez użycia sprytu, kreatywności i logiki. Czy zatem można stwierdzić, że rękodzieło nie tylko usprawnia zręczność ale także i inteligencję? Jak najbardziej. 

Najciekawsze pomysły na handmade dla dzieci

Kiedy jesteśmy już świadomi tego, jak bardzo uprawianie rękodzieła służy naszym dzieciom i jakie korzyści, również te materialne, niesie za sobą własnoręczne wykonywanie różnych przedmiotów, warto zastanowić się nad tym, co tak właściwie możemy tworzyć w domowym zaciszu. Małafabryczka jest dowodem na to, że stworzyć można naprawdę wiele i wcale nie trzeba dysponować specjalnymi urządzeniami. Wystarczy odrobina miejsca, motywacja i gotowość do pracy. 

Ozdoby do pokoju

Dziecko, które może urządzić swój kąt według własnego uznania, czuje się jak prawowity władca swojego małego królestwa. Nietrudno sobie wyobrazić co może czuć maluch, który może udekorować swój pokój własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Dzieci słyną ze swojej naturalnej kreatywności i spontaniczności. Wspólne ozdabianie pokoju malucha własnoręcznie wykonanymi przedmiotami to strzał w dziesiątkę.

Własnoręcznie wykonane zabawki

To nieprawda, że największą radość sprawiają najdroższe i najmodniejsze zabawki. Źródłem prawdziwej i szczerej radości są zabawki, które są wykonane z pasją i zaangażowaniem i które odzwierciedlają zainteresowania malucha. To nic, że misie czy lalki są nieproporcjonalne lub mają nienaturalne kolory. Ważne, że są unikatowe i wykonane własnoręcznie.

Kartki okolicznościowe

Życzenia urodzinowe odczytywane na koncie w mediach społecznościowych? Gratulacje i zaproszenia wysyłane SMSem? Tak niestety wygląda nasza rzeczywistość. Nie oznacza to jednak, że musi jej całkowicie ulegać. Wystarczy wyobrazić sobie radość jaką czuje się przy odbieraniu własnoręcznie wykonanej kartki okolicznościowej. Warto przekazywać tę wartość młodym pokoleniom i zachęcać ich do kreatywnych, małych gestów.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%