Zamknij

Prowadnica do wylewek - jak korzystać?

14:23, 22.11.2021 m Aktualizacja: 14:23, 22.11.2021
Skomentuj

Grubość wylewki w pomieszczeniu ma znaczenie. Przy planowaniu posadzki należy zadbać o odpowiednią jej konstrukcję, a żeby wzmocnić każdą konstrukcję, niezbędne jest zbrojenie. Układanie złożonych konstrukcji zbrojeń będzie łatwiejsze, gdy zastosuje się prowadnice. Z kolei, jeśli montowana jest duża ilość posadzek to niezbędne będzie także zastosowanie dylatacji, które w przyszłości pomogą uniknąć ewentualnych uszkodzeń posadzki.

Czym jest prowadnica do wylewek?

Prowadnica do wylewek to narzędzie przeznaczone do prac tynkarsko-budowlanych. Używa się jej aby ustalić grubość otuliny betonowej, podczas planowania i konstrukcji zbrojenia powierzchni poziomych i stropów. Dzięki niej, łatwo połączyć ze sobą elementy zbrojeniowe, uzyskać żądaną grubość posadzki i utrzymać jej poziom. Taka prowadnica to inaczej mówiąc listwa do poziomowania wylewki. Wykonana jest z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego i jest perforowana. Dlatego przygotowana z jej udziałem konstrukcja sprawia, że wylewka szybciej i pewniej zwiąże się ze zbrojeniem. Ponadto będzie dużo bardziej trwała niż bez użycia prowadnicy i pozostanie równa. Dlatego użycie prowadnicy do wylewek znacznie przyspieszy i ułatwi prace budowlane. 

Zastosowanie prowadnicy umożliwia szybkie wykonanie posadzki

Głównym zadaniem prowadnicy do wylewek jest pomoc w utrzymaniu określonego poziomu grubości posadzki. Jeżeli zatem planujesz wylewkę, która ma mieć grubość 10 cm, układasz prowadnicę na równo z żądaną grubością. W tym celu, najpierw układasz pas wylewki na podłożu o szerokości zbliżonej do szerokości prowadnicy. Następnie na tym pasie układasz prowadnicę i poziomujesz, aby uzyskać żądaną grubość otuliny. Dla ułatwienia ściągania zaprawy, odległość pomiędzy prowadnicami, powinna wynosić od 80 do 150 cm, w zależności od wielkości powierzchni. Gdy przygotujesz już prowadnice, możesz przejść do wylewania zaprawy. Wylaną zaprawę ściągasz do siebie poziomicą, którą prowadzisz po wcześniej ułożonych listwach prowadzących.

Dzięki temu, że prowadnice (listwy prowadzące czy też listwy do poziomowania wylewki) wykonane są z tworzywa sztucznego, można je łatwo przycinać na żądaną długość. Ponadto ich perforowanie, umożliwia przenikanie wylewki. Dzięki temu łatwo wiąże ona ze sobą w całości. Dlatego tak przygotowana posadzka jest trwała i wytrzymuje duże naprężenia.

Zastosowanie prowadnicy - dodatkowe korzyści

Zastosowanie prowadnicy umożliwia szybsze wykonanie posadzki, ale też wpływa na mocne zespolenie zaprawy. Umożliwia to zwłaszcza perforowana powierzchnia, dzięki której beton przepływa swobodnie pomiędzy nimi. Do tego wytrzymały materiał, z jakiego wykonane są takie prowadnice zapobiega odkształceniom i pozwala uzyskać idealną równość wylewki. Stosując listwy do poziomowania wylewki zapewniasz sobie oszczędność czasu przy wykonywaniu posadzki. Ponadto zapewniasz równomierne rozprowadzenie zaprawy, dobry przepływ betonu i dbasz o zachowanie odpowiedniej grubości otuliny betonowej. Mówiąc krócej, robisz to szybciej i lepiej. Zajrzyj zatem do Castoramy i wybierz odpowiednią prowadnicę https://www.castorama.pl/produkty/budowa/cementy-i-zaprawy-budowlane/zbrojenie/prowadnice-i-dylatacje.html

Prowadnice tynkarskie

Podobnie jak przy wykonywaniu wylewek, przy układaniu tynku również mogą pomóc Ci listwy poziomujące. Taka listwa - prowadnica tynkarska - jest węższa, cieńsza i lżejsza od prowadnic przeznaczonych do wykonywania wylewek betonowych. Jednak równie dobrze spełnia swoją rolę. Podobnie do prowadnic do wylewek, które pomagają Ci w zachowaniu jednakowej grubości otuliny betonowej na całej powierzchni, prowadnice tynkarskie pomagają Ci w zachowaniu jednakowej grubości tynku. Wszystkie te produkty znajdziesz na https://www.castorama.pl 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%