Zamknij
REKLAMA

Co to jest interwałometr i jak go używać?

06:39, 17.11.2021 | m
Skomentuj pixnio.com

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zrobić zdjęcie rozgwieżdżonego nieba, które nie oddawało tego, co widziałeś na żywo? A może robiłeś zdjęcie poklatkowe w tętniącym życiem mieście z jasnymi światłami, ale okazało się ono nieostre. Być może zastanawiasz się, czy jest sposób na zrobienie lepszego zdjęcia w takich warunkach.

Interwałometr rozwiązałby oba te problemy z fotografią. Interwałometr (zwany również miernikiem interwałów lub timerem interwałowym) to zdalny wyzwalacz migawki do aparatów, który zapewnia fotografom większą kontrolę nad każdym ujęciem. Pozwala on na wykonanie określonej liczby zdjęć w określonym odstępie czasu przy użyciu timera, a także na manipulowanie czasem otwarcia migawki w celu uzyskania idealnego zdjęcia. 

Interwałometry funkcjonują jako opcja wyzwalania migawki bez użycia rąk z różnymi wbudowanymi funkcjami. Występują w różnych formach, zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej. Niektóre interwalometry pozwalają nawet na sterowanie aparatem, czasem otwarcia migawki i timerem za pomocą mobilnej aplikacji fotograficznej.

Cechy interwalometru

Interwałometry posiadają wiele wbudowanych funkcji, które na początku mogą wydawać się przytłaczające. Jednak, gdy już się je opanuje, są łatwe w użyciu, aby wykonać serię zdjęć. Chociaż niektóre interwalometry różnią się wyglądem, prawie wszystkie mają te same wbudowane funkcje.

Wbudowane funkcje interwałometru obejmują: 

 • Interwał, czas pomiędzy kolejnymi zdjęciami (określany również jako samowyzwalacz)
 • Opóźnienie, czas przed wykonaniem zdjęcia
 • Długi, prędkość wyzwalania migawki, która wpływa na ekspozycję

Do aktywacji poszczególnych wbudowanych funkcji służy wiele przycisków:

 • A timer start and stop
 • Arrow keys for toggling through options
 • An external shutter release
 • A button to illuminate the screen for night photography

Konfiguracja i użytkowanie interwałometru

Różne interwalometry wymagają różnych procesów konfiguracji, ale dobra wiadomość jest taka, że ich ustawienie jest stosunkowo proste. Jeśli interwalometr jest wbudowany w Twój aparat, musisz znaleźć go w menu i włączyć. Stamtąd wybierz interwał samowyzwalacza, czas otwarcia migawki i liczbę zdjęć, które mają zostać wykonane. Na przykład możesz skonfigurować samowyzwalacz tak, aby akceptował jedno zdjęcie na jedną sekundę przez 1,5 minuty.

Jeśli nie jest on wbudowany w Twój aparat, będziesz musiał kupić zewnętrzne urządzenie, które możesz znaleźć w Internecie. Niektóre drogie wersje mają funkcję technologii Bluetooth, dzięki której są bezprzewodowe. Większość interwalometrów ma jednak kabel, który należy włożyć do aparatu przed ustawieniem czasu otwarcia migawki i zrobieniem zdjęcia. Następnie włączamy interwalometr i wybieramy ustawienia fotografowania w oparciu o wbudowane funkcje, o których mówiliśmy wcześniej.

Kreatywne zastosowania interwalometru

 • Zdjęcia poklatkowe, takie jak postępujący zachód słońca
 • Zdjęcia z długim czasem naświetlania i wolną migawką, np. zdjęcia szlaku gwiazd
 • Bez użycia rąk, rozmyte zdjęcia akcji, np. samochodów na autostradzie
 • Szybka sekwencja wielu autoportretów z użyciem samowyzwalacza.

Jeśli zdecydujesz się na zrobienie zdjęcia poklatkowego, możesz uczynić je bardziej porywającym poprzez dodanie efektów dźwiękowych dostępnych bez opłat licencyjnych.

Korzyści z używania interwalometru

Najważniejszą korzyścią z używania interwałometru jest to, że masz większą kontrolę nad swoim aparatem. Interwałometry dają Ci również więcej swobody w poruszaniu się, ponieważ możesz użyć zdalnie sterowanego timera do wyzwalania każdego ujęcia. Ponadto, nie musisz stać za aparatem z palcem na spuście migawki, aby zrobić zdjęcie.

Interwałometry mogą być przydatne dla fotografów typu "candid" ze względu na ich wbudowane funkcje wyzwalania migawki bez użycia rąk. Zdjęcia typu "candid" są nieinscenizowane i z tego powodu fotograf musi pozostać niezauważony. Na przykład, można ustawić aparat na rogu ulicy i użyć interwałometru do uchwycenia przechodniów.

Interwałometry nie tylko poprawią sposób robienia zdjęć, ale także jakość ujęcia. Możesz łatwo zminimalizować rozmycie zdjęcia spowodowane drżeniem aparatu, nie zajmując się samym aparatem.

Wnioski końcowe

Mam nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś nowego na temat używania interwałometrów w fotografii. Istnieje wiele wbudowanych funkcji, z których możesz skorzystać, w tym samowyzwalacz i czas otwarcia migawki, aby poprawić jakość swoich zdjęć. 

Następnym razem, gdy zobaczysz poklatkowe ujęcia śladów gwiazd lub ruchu ulicznego, wiedz, że interwalometr został użyty do uzyskania efektu wydłużonej ekspozycji i wolnego czasu otwarcia migawki. Wielu odnoszących sukcesy fotografów polega na sprzęcie fotograficznym, takim jak interwalometr (szczególnie popularny jest interwalometr Canon), aby uchwycić fascynujące obrazy. Ty też możesz być jednym z nich!

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%