Zamknij
REKLAMA

Jak mądrze ubezpieczyć auto w UK

11:11, 18.10.2021 | (.)
Skomentuj

Mówi się, że bez samochodu, jak bez ręki… i to jest prawda. Pracując w Wielkiej Brytanii, samochód przyda nam się praktycznie codziennie. Dojazd do pracy, wypady za miasto, zakupy, upragniony wyjazd do Polski na urlop. We wszystkich tych okolicznościach potrzebujemy samochodu. Czujemy się wtedy niezależni, a komunikacja miejska, rower czy inny środek lokomocji, które mogą być alternatywą nie zawsze się sprawdzą.

Ale jazda samochodem w UK to często spory wydatek. Dzieje się tak z uwagi na wysoki koszt ubezpieczenia. Sprawdźmy, co możemy zrobić, aby zapłacić za polisę motoryzacyjną znacznie mniej.

Kilka pomysłów na tańsze ubezpieczenie

bądź wzorowym kierowcą nie szarżuj na drodze, staraj się nie stresować za kierownicą i nie być porywczym, miej wyobraźnię, przewiduj konsekwencje swoich działań na drodze, a także bierz odpowiedzialność nie tylko za siebie i swoich pasażerów, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Jeżdżąc bezpiecznie, unikniesz stłuczek i zdobędziesz zniżkę za bezwypadkową jazdę (tzw. no claim bonus), która obniży cenę polisy.

nie płać w ratach za ubezpieczenie pojazdu w UK. Chcąc ubezpieczyć auto mamy dwie opcje: albo zapłacimy za 12 miesięcy z góry, albo w miesięcznych ratach. Jednak w drugim przypadku należy wiedzieć, iż sporo firm w UK nalicza dodatkowe odsetki (nawet 30%!) za płatność ratami, co w konsekwencji da nam dużo wyższą kwotę za ubezpieczenie auta do zapłaty. W tym miejscu warto jednak zauważyć, iż opłata ratalna za ubezpieczenie jest korzystniejsza w przypadku, gdy planujemy po kilku miesiącach wrócić do Polski. Wtedy łatwo nam będzie zaniechać w kolejnych miesiącach opłat. Więcej szczegółów o tym w artykule ubezpieczenie auta w UK.

gdy zauważysz, że za kilka tygodni ubezpieczenie Twojego auta wygasa i w związku z tym otrzymałeś list od swojego ubezpieczyciela, warto już wtedy kupić polisę na kolejny rok. Dlaczego? Kupując z wyprzedzeniem, cena ubezpieczenia będzie niższa.

A co w przypadku, kiedy po zakupie auta nie kupiliśmy ubezpieczenia tymczasowego na kilka dni i wydawać by się mogło, że auto nie jest gotowe do używania go na drodze lub w ogóle nie wiemy, czy jest ubezpieczone? Można to sprawdzić w dokumencie auta - certyfikacie ubezpieczenia (tzw. certificate of motor insurance). Jeśli natomiast nie posiadamy takiego dokumentu, zawsze jest możliwość wykonania telefonu do firmy ubezpieczającej i uzyskanie takiej informacji.

Świetnym rozwiązaniem na oszczędności na ubezpieczeniu auta w UK są dostępne kalkulatory wycen. Wchodząc na daną stronę internetową, podając podstawowe dane auta otrzymamy kilka a nawet kilkanaście propozycji wyceny ubezpieczenia. Jest kilka serwisów, które oferują taką usługę:

Confused, proponuje wycenę w mniej niż 5 minut, porównuje oferty od 120 zaufanych ubezpieczycieli, a 96% osób korzystających z tego kalkulatora poleca go wśród swoich znajomych i poprzez pozytywne komentarze,

Moneysupermarket - tutaj wystarczy podać kilka szczegółów na temat swojego samochodu i uzyskać wycenę, oszczędzając przy tym do 253 GBP; dodatkowo serwis ten dzięki monitorowi samochodowemu przypomni Tobie, kiedy należy wykonać przegląd techniczny i opłacić podatek,

Gocompare, porównuje oferty różnych propozycji ubezpieczenia samochodu, w sposób szybki i łatwy; dzięki kilku informacjom o Twoim aucie znalezienie optymalnej oferty ubezpieczenia zajmuje zaledwie kilka minut, a przy tym możesz zaoszczędzić nawet 217 GBP,

Mustard - na podstawie paru Twoich danych i Twojego auta serwis wycenia w ciągu 5 minut składkę ubezpieczenia, podając możliwości ceny od 70 znanych na rynku w UK ubezpieczycieli. 10% użytkowników tej strony zapłaciło mniej niż 288 GBP.

Gdy kupujemy auto, dobrze jest sprawdzić, do jakiej grupy ubezpieczeniowej należy, w przypadku kiedy jest on fabrycznie nowy lub używany. Na podstawie tych danych będziemy wiedzieć, ile wyniesie wysokość składki za ubezpieczenie samochodu.

W UK jest 50 grup ubezpieczeniowych. W niższej grupie ubezpieczeniowej znajdują się auta mniej wartościowe, słabsze i mniejsze, co oznacza, iż za ich ubezpieczenie zapłacimy mniej.

Co ciekawe analizując grupy wiekowe kierowców i wysokość składek ubezpieczeniowych widać, że najniższą jej kwotę zapłacą osoby w wieku 55 lat. Dzieje się tak dlatego, że młodsi kierowcy bardziej szarżują i są sprawcami większej ilości wypadków. Natomiast kierowcy w wieku 75 lat mają spóźnione reakcje i stanowią większe zagrożenie na drogach.

To wszystko tym razem. Mam nadzieję, że te informacje są przydatne i dzięki nim oszczędzicie pieniądze. Skorzystajcie z komentarzy poniżej, jeśli macie jakieś dodatkowe pytania.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%