Zamknij
REKLAMA

Liga Europy UEFA - co warto o niej wiedzieć?

04:36, 14.10.2021 | m
Skomentuj

Według badań, sportem, który współcześnie cieszy się największym zainteresowaniem jest zdecydowanie piłka nożna. Miłośnicy sportu wyczekują na kolejne rozgrywki z niecierpliwością. Szczególnie ważny dla fanów piłki nożnej jest ranking UEFA. Co warto wiedzieć o lidze Europy i dlaczego jest tak popularna?

Popularność Ligii Europy

Może na początek trzeba wspomnieć kilka słów o tym, w jaki sposób kształtowała się Liga Europy. Zastąpiła ona Puchar Europy, który funkcjonował do 2009 roku. Nazwa została zmieniona już rok wcześniej, a mianowicie w roku 2008. Jednak nie tylko zmiana nazwy była tutaj kluczowa. Organizatorzy postanowili zmienić także system funkcjonowania i organizację rozgrywek. Na początku do pierwszej fazy rozgrywek zakwalifikować mogą się aż 174 drużyny. Oczywiście drużyny z krajów europejskich. Do kolejnej fazy kwalifikuje się o 100 mniej drużyn. Następnie, z tych 74 drużyn dalej przechodzi już 48 drużyn. Kolejna faza to już 32 drużyn, które dzielą się po 16. Gdy przychodzi wielki finał, biorą w nim udział oczywiście 2 drużyny. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbywały się oczywiście już wiele lat temu, jednak w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność. Warto zatem znać kilka ciekawostek odnośnie kształtowania się Ligii Europy.

Trochę historii

Pierwsze Mistrzostwa Europy miały miejsce już w 1906 roku w Atenach. Oczywiście wyglądały one całkiem inaczej niż współczesne rozgrywki, jednak to one zapoczątkowały obecnie funkcjonujący system. Dwa lata później, w 1908 roku w Londynie miejsce miały kolejne mistrzostwa. W okresie tym FIFA liczyła zaledwie 15 grup.

Ranking UEFA

Warto wspomnieć również kilka słów o popularnym rankingu UEFA. Polska co prawda nie znajduje się wysoko w owym rankingu, jednak nie jest to także pozycja najgorsza z możliwych. Przeważnie klasyfikowała się na miejscu 32, jednak w lipcu Legia Warszawa swoim dobrym meczem spowodowała awans drużyny na miejsce 30. To wbrew pozorom duża szansa na wybicie się polskich drużyn. Kto jest jednak niezmiennym faworytem w rankingu UEFA? Otóż na pierwszych miejscach znajdują się między innymi takie kraje jak Anglia, Włochy, Niemcy i Hiszpania. Ci mistrzowie to naprawdę mocne drużyny, które nie mają sobie równych. Aktualny ranking UEFA: https://rankingi-sportowe.pl/ranking-uefa/

Kilka słów o nagrodach

Oczywiście jeśli jest mowa o jakichkolwiek konkurencjach, to wypadałoby wspomnieć także o przewidzianych dla zwycięzców i uczestników nagrodach. Jeśli chodzi o Ligę Europy, to trzeba przyznać, że nagrody są naprawdę interesujące. Oczywiście w tym przypadku największą nagrodą jest zdecydowanie popularny puchar Ligii Europy, zwany również jako trofeum. Koniecznie trzeba tutaj wspomnieć o imponujących rozmiarach samego pucharu. Waży on bowiem aż 15 kilogramów. Jego wysokość osiąga 65 centymetrów, jego długość to 33 centymetry, natomiast szerokość to 23 centymetry. Jest on naprawdę duży, porównując do normalnych pucharów. Oczywiście oprócz tej nagrody organizatorzy przewidują także wynagrodzenie finansowe. Kwoty dla uczestników są naprawdę duże. Zwycięzcy mistrzostw otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 8 500 000 euro. Drużyna, która osiągnęła drugie miejsce w rozgrywkach może liczyć na nagrodę o wartości 4 500 000 euro. Oczywiście wszystkie drużyny zostają nagrodzone odpowiednią sumą pieniędzy, która jest zależna od tego, do jakiego etapu rozgrywek drużyna się dostała. Nikt zatem nie kończy tych mistrzostw z przysłowiowymi "pustymi rękoma".

Coś dla małych dzieci i dorosłych

Ogromna popularność, jaką cieszy się Liga Europy spowodowała, że powstało wiele gier, które bazują na tych rozgrywkach. W szczególności takie gry cieszą się zainteresowaniem wśród małych chłopców, którzy to uwielbiają spędzać całe dnie przed ekranem telewizora. FIFA to jedna z najbardziej popularnych gier. Będzie ona świetnym pomysłem na zajęcie czasu zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Oczywiście ceny takich gier nie należą do najniższych, jednak przekładają się one na świetną jakość produktu i jego późniejsze funkcjonowanie. Takie gry zakupić można zarówno w stacjonarnych sklepach ze sprzętem elektronicznym, ale także na wielu stronach internetowych sklepów, które posiadają w ofercie sprzęt gamingowy.

Liga Europy cieszy się dziś wielkim zainteresowaniem. Kibice z całego świata z niecierpliwością czekają na moment, kiedy rozpoczynają się mistrzostwa. Warto zatem wiedzieć więcej o UEFA. Dobrze jest znać historię powstania tej Ligii i sposób jej funkcjonowania. Aktualne rankingi sprawdzać można przez cały czas na stronach internetowych. Czasem wyniki meczów podawane są nawet w wiadomościach sportowych.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%