Zamknij

Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?

17:08, 13.10.2021 (.) Aktualizacja: 17:08, 13.10.2021
Skomentuj

Gdzie wyrzucać żarówki? Jak utylizowane są źródła światła, które wykorzystujemy w naszych domach? Współcześnie mamy do dyspozycji duży wybór różnego rodzaju żarówek, które różnią się od siebie budową, zasadą działania, stopniem zużycia energii elektrycznej i kolorem światła. Co za tym idzie, także sposobami ich utylizacji. Gdzie wyrzucać zużyte żarówki? Odpowiedź zależy od ich rodzaju: żarówka klasyczna, halogenowa, świetlówka czy żarówka LED. Podpowiadamy, jak i gdzie wyrzucać żarówki poszczególnych rodzajów. Zajrzyj do naszego poradnika.

Gdzie wyrzucać żarówki tradycyjne?

Standardowa żarówka, której używamy w naszym domach od wielu dziesięcioleci zbudowana jest z żarnika z wolframu umieszczonego w szklanej bańce wypełnionej gazem, na przykład argonem z domieszką azotu oraz metalowego gwintu. Zużyta żarówka tego typu jest uznawana za odpad mało szkodliwy dla środowiska. Możemy ją zatem wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Znacznie lepiej jednak będzie wyrzucić taką żarówkę w miejscu specjalnie przeznaczonym na elektrośmieci lub oddać do punktu, w którym są gromadzone tego typu odpady. Listę takich punktów łatwo znaleźć w internecie, np. na stronie urzędu gminy, w której mieszkamy. Pamiętajmy, że nawet około 90% materiałów uzyskanych ze zużytego oświetlenia można powtórnie wykorzystać. Dotyczy to przede wszystkim szkła i stali.

Jak wyrzucać żarówki halogenowe?

Czym jest żarówka halogenowa? To tradycyjna żarówka żarowa udoskonalona halogenem, np. jodem. Halogeny wyróżniają się dzięki temu znacznie lepszymi parametrami działania niż tradycyjne żarówki żarowe. Mają o około 25% większą skuteczność świetlną z około 2-4 razy dłuższym czasem działania niż tradycyjne modele. Podobnie jak żarówki tradycyjne wyrzucamy je do odpadów zmieszanych.

Jak pozbywać się świetlówek?

Świetlówka działa nieco inaczej niż żarówka tradycyjna. W swoim składzie zawiera szkodliwą dla zdrowia i życia rtęć. Jest szczególnie niebezpieczna, gdy się stłucze. Wówczas powinniśmy podjąć szczególne środki ostrożności. Gdy dojdzie do stłuczenia świetlówki, po pierwsze, otwórzmy okno, a następnie w gumowych rękawicach, mokrą ścierką starannie pozbierajmy wszystkie resztki ze stłuczonej świetlówki i umieśćmy je w woreczku foliowym.

Następnie taki odpad powinniśmy natychmiast przekazać do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Świetlówki to elektrośmieci, których, nawet wówczas, gdy nie są stłuczone, nie możemy wyrzucić wraz z innymi odpadami do zwykłego śmietnika. Zużyte świetlówki oddajemy do punktu odbioru elektrośmieci, uważając, by się nie stłukły. Listę Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) znajdziemy w internecie.

Jak utylizować żarówki LED?

Diody ledowe to w tej chwili najbardziej energooszczędne oświetlenie dostępne na rynku. Są to urządzenia energooszczędne i bardzo trwałe. Mogą pracować nawet przez kilkanaście lat. Poza tym mają wiele zalet. W przypadku wielu modeli dostępnych w sklepach mamy możliwość regulowania koloru i natężenia światła. Wybierając żarówkę LED w sklepie warto sprawdzić, czy jest ona zgodna z normą bezpieczeństwa fotobiologicznego. Taki produkt pozwoli nie tylko zaoszczędzić, ale będzie również bezpieczny dla zdrowia. Żarówki LED możemy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane, bez obaw o konsekwencje. Jednak zawsze lepiej oddać je do punktu odbioru elektrośmieci.

Stojąc przed koniecznością wyrzucenia zużytej żarówki takiego czy innego rodzaju trzeba zawsze pamiętać, że wszystkie sklepy oferujące w sprzedaży wszelkiego rodzaju urządzenia oświetleniowe mają obowiązek odbierać od nas zużyty sprzęt elektryczny. Obowiązek odbioru elektroodpadów, których żaden z rozmiarów nie przekroczył 25 cm ciąży także na sklepach wielkopowierzchniowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%