Zamknij
REKLAMA

Ile zarabia się w poszczególnych branżach?

17:51, 11.10.2021 | m
Skomentuj

Strażak, policjant czy żołnierz: są to zawody kojarzące się typowo z odwagą i męstwem. Wymagają one ogromnej pewności siebie oraz codziennego podejmowania ryzyka. Co ważne, jest to pewna ścieżka kariery, gdzie zarobić można całkiem dobre pieniądze.

Jak rozpocząć karierę?

 Zależnie oczywiście od wybranego zawodu, początek kariery będzie różny dla każdej branży. Jednak wszystkie te zawody łączą pewne wymagania które należy spełnić by pracować w każdym z nich:

  • Osiągnięcie pełnoletności
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Co najmniej średnie wykształcenie
  • Niekaralność za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe
  • Posiadanie polskiego obywatelstwa (za wyjątkiem zawodu strażaka)
  • Całkowita zdolność do pełnienia służby zarówno fizyczna jak i psychiczna

W większości służb mundurowych zaczyna się od złożenia podania do odpowiednich instytucji zajmujących się rekrutacją. Potem już zależnie od wybranej służby postępowanie przebiega dalej.

Ile zarabia strażak, wojskowy, policjant...? Czyli o zarobkach w służbach mundurowych

W każdym z tych zawodów zarobki zwiększają się wraz z naszymi postępami w karierze i zdobywaniem coraz wyższych stopni. Nasze wynagrodzenie zwiększyć możemy również rozszerzając nasze kompetencje. Warto podejmować się udziału w różnych kursach i szkoleniach. Dodatkowo można również zdobywać wykształcenie pozwalające nam na uzyskiwanie większych uprawnień w danej dziedzinie. Zważywszy na różnorodność służb, nie można uśredniać wynagrodzenia uzyskiwanego przez wszystkich. Weźmy pod uwagę kilka zawodów z osobna:

Ile zarabia żołnierz?

Ile zarabia żołnierz? https://magazynprzedsiebiorcy.pl/ile-zarabia-zolnierz

Kariera zawodowego żołnierza rozpoczyna się od stopnia szeregowego. Kwota miesięczna przeznaczona na szeregowego wynosi 4110 złotych brutto. Średnio wynagrodzenie żołnierza zawodowego w skali roku zwiększa się o 6%. Obecnie średnia zarobków zawodowych żołnierzy wynosi 6154 złotych.

Wynagrodzenie podstawowe w wojsku jednak w większości przypadków nie jest głównym motywatorem do podjęcia kariery w tym kierunku. Wojskowi mogą liczyć na ogrom wszelkich dodatków świadczonych przez państwo.

Po 15 latach służby, żołnierz może liczyć na około 7000 złotych wynagrodzenia.

Generał wojska może natomiast liczyć na podstawowe wynagrodzenie równe 16 830 złotych plus wszelkie dodatki.

Ile zarabia strażak?

Ile zarabia strażak? https://magazynprzedsiebiorcy.pl/ile-zarabia-strazak

Analogicznie do zawodu żołnierza, strażak otrzymuje coraz wyższe wynagrodzenie wraz z odbytymi latami służby. Strażak dopiero rozpoczynający służbę może liczyć na wynagrodzenie wynoszące około 3700 złotych brutto. Początkujący oficer straży natomiast zarabiać będzie około 5200 złotych brutto.

Wraz ze zdobywaniem stażu, rosną również dodatki: za służbę, za stopień służbowy i motywacyjne.

W zawodzie strażaka występuje również dodatek za zagrożenie życia. Zależnie od stopnia zagrożenia życia (od I do IV) odpowiednio zwiększa się miesięczną pensję nawet do 20%.

Wedle badań przeprowadzanych pośród strażaków, 25% najlepiej opłacanych strażaków zarabia powyżej 6000 złotych brutto miesięcznie.

Ile zarabia policjant?

Ile zarabia policjant? https://magazynprzedsiebiorcy.pl/ile-zarabia-policjant

Zarobki policjantów są najbardziej zróżnicowaną grupą ze wszystkich. Wynika to z ilości możliwych specjalizacji, które można wybrać w karierze policjanta.

Kursanci chcący zostać policjantami otrzymują średnie wynagrodzenie w wysokości około 2800 złotych netto. Po ukończeniu szkolenia, początkujący policjant może zarabiać około 3900 złotych netto. Jeżeli pełni on służbę przed 26 rokiem życia, wynagrodzenie wzrasta nawet do 4250 złotych na rękę.

Zarobki oczywiście zwiększają się zgodnie ze stażem i zdobywaniem coraz wyższych stopni.

Komendant główny policji otrzymuje podstawowe wynagrodzenie równe 16 764 złotych.

Biorąc pod uwagę powyższy wykaz wynagrodzeń, wywnioskować można że praca w służbach mundurowych się opłaca. Wybór kariery mundurowego możemy być pewni o wynagrodzeniu za kilka lat. 

Zawody te jednak nie są przeznaczone dla wszystkich. Wszystkie wymagają podejmowania bardzo ciężkich wyzwań i ryzyka. Stąd przede wszystkim pochodzą wszelkie dodatki które otrzymują mundurowi. Praca ta często polega niestety na podejmowaniu ryzyka i może się skończyć w najgorszym przypadku utratą życia.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%