Zamknij
REKLAMA

Jak zabezpieczyć telefon z zakrzywionym ekranem?

18:48, 24.09.2021 | m
Skomentuj

Smartfony o coraz smuklejszej obudowie oraz z zakrzywionym ekranem stały się w ostatnich latach wyznacznikiem nowoczesności, za którym podążyli niemal wszyscy liczący się na rynku producenci smartfonów. Odbieranie wrażenia, że oglądamy ekran w 3D zyskało sobie spore grono zwolenników. Niestety nie jest to najbardziej funkcjonalna i odporna na uszkodzenia wersja wyświetlacza. Zdecydowane zakrzywienie przy krawędzi staje się dużym problemem przy wyborze odpowiedniej ochrony. Jak zatem zabezpieczyć wyświetlacz naszego zakrzywionego smartfona, by służył nam przez lata?

Co daje zakrzywiony ekran?

Przede wszystkim uczucie trójwymiarowości, co szczególnie rzuca się w oczy podczas oglądania filmów. Dodatkowo niektórzy producenci zaczęli aplikować na krawędziach ekranu dodatkowe funkcje, jak możliwość zrobienia szybkich notatek, czy zrzutu ekranu. Aby zachować te funkcje oraz cieszyć się możliwie jak najdłuższym życiem wyświetlacza powinniśmy go zabezpieczyć. Jak to zrobić? Co najlepiej ochroni ekran naszego smartfona?

Folia ochronna na zakrzywiony ekran

Pierwszym i podstawowym środkiem ochrony dla naszego wyświetlacza jest folia ochronna. Chroni ona nasz wyświetlacz tylko w niewielkim stopniu. Możemy na nią liczyć, jeśli chcemy uchronić ekran przed niewielkimi powierzchniowymi rysami. Posiada niewielką twardość o stopniu zazwyczaj 3H, co jest niewielką wartością w porównaniu do tych, jakie oferują producenci szkieł hartowanych. Folia ochronna może być jednak wystarczającym rozwiązaniem, gdy dodatkowo do ochrony wyświetlacza używamy etui ochronnego z klapką, które dobrze zabezpiecza ekran przed uszkodzeniem. Z przykładowych folii ochronnych, produkowanych dla wyświetlaczy z zakrzywionym ekranem możemy polecić Spigen Neo flex, Ringke Dual Easy, czy też folia POF i SpaceCase.

Szkło hybrydowe - bardziej wytrzymałe od standardowej folii?

Innym sposobem na ochronę wyświetlacza jest zastosowanie szkła hybrydowego. Zapewni ono zdecydowanie lepszą ochronę niż wcześniej przedstawiona folia ochronna. Można rzec, że jest to coś pomiędzy folią ochronną a szkłem hartowanym, jeśli chodzi o poziom ochrony naszego smartfona. Zbudowane jest z kilku warstw ceramicznych. Nie wpłynie to jednak negatywnie na obsługę dotykowego panelu. Szkło hybrydowe zapewnia ochronę na poziomie 6-7H, co daje bezpieczeństwo przed zarysowaniem oraz przed częściowym stłuczeniem ekranu. Na rynku nie znajdziemy wielu godnych polecenia producentów produkujących szkło hybrydowe do zakrzywionych ekranów. Obecnie wartą polecenia marką jest SpaceCase oraz POF.

Szkło hartowane - najlepsza ochrona dla wyświetlacza?

Szkło hartowane to najmocniejsze i najbardziej popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o ochronę naszego wyświetlacza. Zostało w całości wykonane ze szkła ochronnego, najczęściej o twardości 9H, które ochroni wyświetlacz przed pęknięciem oraz powstaniem głębokich rys. Rzecz jasna nie ma produktu, który w 100% ochroni nasz ekran przed uszkodzeniem, jednak w starciu z twardym podłożem mamy pewność, że to szkło hartowane daje największą szansę na „zachowanie życia” naszemu wyświetlaczowi. Jeśli chodzi o wybór to tutaj jest dość spory. Warte polecenia są na pewno SpaceCase 5D lub POF Full Cover Glass.

Jak nakleić szkło na zakrzywiony ekran?

Wiele osób zastanawia się, czy nałożenie ochrony na zakrzywiony ekran smartfona jest bardziej kłopotliwe, niż założenie go na ten standardowy. Otóż procedura nie różni się znacząco, niż przy nakładaniu ochrony na ekran płaski. Stosujmy się do instrukcji załączonych do produktu, a na pewno poradzimy sobie bez pomocy specjalisty. Musimy jedynie dobrze docisnąć szkło hartowane do krawędzi i upewnić się, że dobrze przylega. Ważne jest to szczególnie przy krawędziach, gdzie często lubi zbierać się brud. Przed aplikacją pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu wyświetlacza.

Krótkie podsumowanie

Nie ma dla idealnego rozwiązania jakie polecimy każdej osobie. Zdecydowanie przy ochronie wyświetlacza najlepiej sprawdzi się szkło hartowane. Cechuje się najwyższym poziomem ochrony, bez ingerencji w komfort użytku z wyświetlacza. Natomiast, w codziennym funkcjonowaniu również sprawdzi się dobrej jakości folia ochronna. Wszystko zależy od naszych preferencji i od tego na jakie „przygody” narażamy nasz smartfon. Przy wyborze ochrony zalecamy jednak wybór producentów o uznanej renomie, którzy spełnią nasze oczekiwania.

Źródło: https://caseworld.pl/blog/jak-zabezpieczyc-zakrzywiony-ekran-smartfona

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%