Zamknij
REKLAMA

Tarot - co musisz wiedzieć?

13:13, 13.09.2021 | (.)
Skomentuj pexels-rodnae-productions-6806609.jpg

Tarot jest niezwykłą talią kart. Był on z pewnością przodkiem naszych dzisiejszych kart do gry. Podobnie tak jak tamte karty, te także mogą służyć do wróżenia. Ezoterycy jednak widzą w tarocie coś znacznie bardziej ważnego, niż zwyczajny zestaw kart z obrazkami, które przeznaczone są do przepowiadania przyszłości lub rozrywki.

Historia tarota

Tarot w swoim założeniu jest pełnym systemem różnego rodzaju symboli, które stanowią klucz, wejście do uniwersalnej tajemnicy życia. To właśnie tam ukryta jest wiedza o prawdziwej naturze wszechświata, człowieka oraz Boga. W talii tarota zauważono ślady, pochodzące z wpływów różnych kultur - hermetycznych, kabalistycznych, gnostycznych, waldensjańskich, a także kataryckich.

Według przypuszczeń te właśnie karty pochodzą z Chin lub z Indii. Stamtąd przez Cyganów zostały przeniesione do Europy. Niektórzy uważają, że tarot został wynaleziony przez uczestników konferencji kabalistycznej z 1200 roku.

Osoby zajmujące się ezoteryką uważają, że w tarocie jest ukryta i zawarta tajemna wiedza na temat starożytnego Egiptu, a za to system ten stworzony był przez francuskiego uczonego, masona Antoine'a Courta de Gebelina (1725-1784). Było to w okresie, kiedy panowała wielka  moda na Egipt.

Istotnym faktem jest to, że początki gry w karty zaginęły w historii i tak właściwie nikt nie wie jak, gdzie oraz kiedy powstała talia kart tarota. Niektóre talie, które zachowały się do dziś, podobno stworzone były specjalnie dla króla Francji z końcówki XIV wieku - Karola VI. Istnieje też kilka kompletów kart z wieku XV, które przeznaczone były zarówno do nauki, rozrywki, jak i ku pokrzepieniu serc.

Z czego składa się talia tarota?

Istnieje kilka wariantów tarota. Mają one rozmaite rysunki, wzory, nazwy kolorów czy to atutów. Zdarza się, że dana karta ma rożne nazwy, na przykład karta 11 z arkan wielkich jest zwana Siłą lub Mocą. W dzisiejszych czasach talia kart tarota składa się z 78 kart. Są one podzielone na arkana wielkie - jest ich 21 i na arkana małe - 57. Najważniejsze są i przykłada się największą wagę do arkan wielkich, dużych, tak zwane major arcana lub Wielkie Atu. Małe arkana tak zwane minor arcana, to cztery kolory po 14 kart każdy: dama, król, giermek, walet, a także od dziesiątki w dół aż do asa. Kolory składają się z: Mieczy, Kielichów lub Pucharów, Buław inaczej zwane maczugami lub pałkami, Monet albo Denarów.

Wielkie arkana składają się po kolei z takich kart jak:

Karta zerowa 0. Głupiec

1. Mag

2. Papieżyca/Arcykapłanka/Kapłanka

3. Cesarzowa

4. Cesarz

5. Papież

6. Kochankowie

7. Rydwan

8. Sprawiedliwość

9. Pustelnik/Eremita

10. Koło Fortuny

11. Siła/Moc

12. Wisielec

13. Śmierć

14. Umiarkowanie

15. Diabeł

16. Wieża

17. Gwiazda

18. Księżyc

19. Słońce

20. Sąd Ostateczny

21. Świat.

Każda z kart tarota ma swoje unikalne znaczenie. Aby poprawnie odczytywać tarota, potrzeba dużo pracy, nauki i praktyki. Przeczytaj więcej o tym co oznaczają karty Tarota w sprawach łóżkowych.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%