Zamknij

Czym kierować się przy wybieraniu pomp do wody?

10:26, 05.08.2021 (.) Aktualizacja: 10:26, 05.08.2021
Skomentuj

W miejscach, gdzie nie można doprowadzić wodociągów miejskich, pompy wody bywają jedynym sposobem na uzyskanie dostępu dowody pitnej. Z różnych wersji pomp decydują się korzystać również osoby, które chcą pozyskać wodę do celów gospodarczych. W zależności od tego, z jakiego źródła wody będzie się korzystać można zdecydować się na nieco inne pompy do wody.

  • Z jakich źródeł wody mogą korzystać pompy do wody?
  • Jakie pompy zanurzeniowe można wybierać?
  • Do czego służą pompy zatapialne?
  • Czym są pompy hydroforowe?
  • Kiedy powinna być użyta pompa głębinowa?

Z jakich źródeł wody mogą korzystać pompy do wody?

W zależności od tego w jakim miejscu ma być wykorzystywana pompa, można zdecydować się na różne wersje.

Woda może być pozyskiwana z takich źródeł, jak:

  • deszczówka,
  • studnia,
  • zbiornik wodny.

Wybierać można pompy do wykorzystania jednakowo do czystej wody oraz brudnej. Oczywiście w zależności do celu zamontowania pompy urządzenia mogą mieć różny sposób zasilania czy konstrukcję. Dodatkowo poszczególne modele mogą być wykorzystane również z różnych materiałów. 

Jakie pompy zanurzeniowe można wybierać? 

Jednym z rodzajów pomp, które mogą być wykorzystane do wody, są pompy zanurzeniowe. Jeśli lustro wody znajduje się poniżej poziomu ssania, który dostępny jest w pompach samozasysających, wówczas musi być zastosowana pompa zanurzeniowa. Takie urządzenie musi być odpowiedni silnik. Równocześnie moc silnika musi być odpowiednio dopasowana do oczekiwanego poziomu wydajności.

Wybierać można wersje:

  • elektryczne,
  • spalinowe,

Do zalet pomp elektrycznych można zaliczyć cichą pracę. Natomiast takie urządzenia są bardziej kosztowne w użytkowaniu, co wynika z konieczności uzyskania dużych mocy. Wymaga to dostarczania większych ilości energii elektrycznej. Pompa w wersji spalinowej nie wymaga dostarczania energii elektrycznej. To rozwiązanie w sytuacji, gdy chce się korzystać z pomp również przy braku możliwości dostarczenia prądu. 

Do czego służą pompy zatapialne?

Innym rodzajem pomp są pompy zatapialne. Tego typu urządzenia są oceniane nieco gorzej niż pompa głębinowa. Wynika to przede wszystkim z tego, że takie urządzenia mają nieduże moce silników. Przekłada się to na ograniczoną maksymalną wysokość podnoszenia. Jest to jednym z powodów tego, że takie pompy nie nadają się do stosowania w systemach hydroforowych. Do takich systemów wykorzystywane mogą być pompy hydroforowe. Natomiast pompy typu zatapialnego mogą być stosowane w szerokim zakresie.

Wynika to z tego, że występują w różnych wersjach, jak:

  • do wody czystej,
  • do brudnej wody,
  • do ścieków,

To urządzenia, które wykorzystywane są przede wszystkim do wypompowywania ze zbiorników ze stojącą wodą. W ten sposób mogą być wykorzystywane również jako pompy ogrodowe. W takim przypadku będą służyły do przepompowywania wody brudnej. Wybranie pompy do wykorzystania w konkretnym miejscu wymaga zdecydowania się na wybranie takiej, która posiada odpowiednie parametry. Wstępnie niezbędne jest określenie tego, do jakiego typu wody będzie wykorzystywane urządzenie. Następnie w ramach danego typu pomp trzeba wybrać takie, które są w stanie zapewnić, że będą mogły być użyte do przepompowywania wody w konkretnych warunkach. 

Czym są pompy hydroforowe? 

Gdy użytkuje się takie działki, na których nie ma możliwości korzystania z dostępu do wodociągów, wówczas konieczne jest korzystanie z wody ze studni. Jeśli pobieranie wody ma przebiegać w sposób komfortowy, niezbędne jest zdecydowanie się na odpowiednie pompy. Do takich urządzeń zaliczają się pompy hydroforowe. 

To urządzenia, które występują w szerokim zakresie modeli, które można wybierać pod kątem:

  • kształtu,
  • wielkości,
  • membran,
  • filtrów.

Wybranie odpowiednich pomp pod kątem posiadanych parametrów będzie się bezpośrednio przekładało na to, jak pompa hydroforowa będzie sobie radziła z pozyskiwaniem wody. Gdy wybierany hydrofor ma stanowić zbiornik główny, z którego będzie się czerpało wodę, wówczas jego pojemność powinna być większa. Minimalnie powinno to być około stu litrów. Jednak wybór pojemności urządzenia zależy od konkretnego zapotrzebowania na wodę. Po określeniu wielkości pojemnika w hydroforze konieczne jest stworzenie dopasowanej instalacji. Ma to bezpośrednie przełożenie na to, jakie ciśnienie wody będzie można uzyskać w rurach. Gdy wybierana jest pompa powierzchniowa, konieczne jest branie pod uwagę również kształtu. Wprawdzie zbiorniki w hydroforach mają kształt cylindryczny, ale można decydować się na wersję zarówno pionową, jak i też poziomą. Bezpośrednio wpływa to na sposób umieszczenie zbiornika w wyznaczonym miejscu. Sprawdzając różne modele pomp na https://www.dostudni.pl/pompy-hydroforowe,c10.html, można wybrać dopasowany model. 

Kiedy powinna być użyta pompa głębinowa?

Gdy wybiera się pompy typu hydroforowego, trzeba brać pod uwagę, że mogą one zasysać wodę jedynie z głębokości, która nie przekracza 8 metrów. Gdy chce się pozyskiwać wodę większych głębokości, wówczas niezbędne jest zdecydowanie się na odpowiednie pompy głębinowe. Odpowiednio wybrana pompa głębinow, jak te dostępne na https://www.dostudni.pl/ jest w stanie zapewnić brak konieczności zalewania pompy, co jest konieczne w przypadku hydroforów. Dodatkowo praca takiego urządzenia jest znacznie cichsza. Z tego powodu w określonych warunkach takie pompy mogą znacznie lepiej się sprawdzić. Gdy do odsysania wody dochodzi w miejscach, gdzie nie może powstawać duży hałas, wówczas warto brać pod uwagę pompy głębinowe. Pozwala to uzyskać pewność, że nie będzie się generowało nadmiernego hałasu przy użytkowaniu urządzeń do pobierania wody. 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%