Zamknij

Jak zostać specjalistą UX?

19:28, 04.08.2021 (.) Aktualizacja: 19:28, 04.08.2021
Skomentuj

Bez specjalisty od projektowania doświadczeń użytkowników nie ruszą dziś prace nad żadną poważną stroną internetową czy produktem cyfrowym. Mówi się, że to praca, która łączy analitykę, grafikę i psychologię, przeznaczona dla humanistów, którzy odnajdują się w obszarze IT. Czym zajmuje się UX Designer, gdzie zdobyć podstawy UX i jak zostać specjalistą w tym zawodzie?

Praca UX Designera polega, najprościej mówiąc, na projektowaniu stron internetowych i produktów cyfrowych w sposób, dzięki któremu będą one przyjazne dla użytkownika, intuicyjne oraz spełnią jego potrzeby. Projektant użyteczności bada perspektywę grupy docelowej, stara się spełnić jej wymagania, ale pamięta przy tym o celach biznesowych.

Obowiązki UX Designera

Do obowiązków UX Designera należy m.in. projektowanie interakcji, makiet, opracowanie strategii, tworzenie architektury informacji, prototypowanie, planowanie testów. Często myli się go jednak z UI Designerem, który tworzy elementy wizualne, choć w wielu firmach, zwłaszcza tych mniejszych, stanowiska te mogą być połączone. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to obligatoryjne. Podobnie, osobnym zawodem jest UX Researcher, odpowiedzialny za wywiady z użytkownikami oraz UX Writer, dbający o treści.

Podstawy UX – skąd czerpać wiedzę?

Za granicą projektowanie UX można studiować dziennie, w Polsce nie ma jeszcze takiej możliwości, ale wiele placówek naukowych oferuje studia podyplomowe w tym zakresie. Mimo to kierunkowe wykształcenie nie jest wymagane, by osiągnąć w tym zawodzie sukces. Najważniejsze jest opanowanie najważniejszych narzędzi i programów, którymi posługuje się UX Designer, takich jak np. Sketch, Figma, Axure, Adobe XD. Podstawy UX można opanować samodzielnie, o ile mamy smykałkę do nowoczesnych technologii oraz na profesjonalnych kursach, które cieszą się takim samy powodzeniem, jak studia podyplomowe.

Podstawy UX – czy kursy to dobry wybór?

Kursy i szkolenia, internetowe oraz stacjonarne, są dobrym rozwiązaniem dla osób, które szybko i skutecznie chcą opanować podstawy UX, a później pogłębiać wiedzę. Na kursach w profesjonalnej firmie szkoleniowej poznamy tajniki procesu projektowania, nabędziemy umiejętności związane z obsługą konkretnych programów, a także nabędziemy wiedzę związaną z najważniejszymi obszarami UX: testami użyteczności, miernikami ux, architekturą informacji, ekonomią behawioralną, analityką itd.

Jak zdobyć doświadczenie w UX?

Najprostszym sposobem na zdobycie doświadczenia w branży jest zaoferowanie swoich bezpłatnych usług organizacji charytatywnej lub właścicielom strony, która wydaje nam się przestarzała bądź nieprzyjazna. Inna opcja to oczywiście zgłoszenie się na staż czy praktyki. Wszelkie wykonane projekty, również te stworzone do szuflady, możemy zamieścić w swoim portfolio. Ważne, aby zawrzeć w nim również informacje o tym, jak przebiegał proces projektowania, jakie decyzje i dlaczego, zostały podjęte.

UX Designer – zawód rozwojowy

Każdy specjalista UX wie o tym, że jego zawód wymaga ciągłego pogłębiania wiedzy, dokształcania się, podnoszenia kwalifikacji i bycia na bieżące. Pomaga w tym uczestnictwo w różnego rodzaju konferencjach, meetupach, szkoleniach i kursach.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%