Zamknij

Z jakich materiałów uczyć się na studiach?

18:56, 04.08.2021 (.) Aktualizacja: 18:57, 04.08.2021
Skomentuj

Okres studiów jest przez wielu uważany za najpiękniejszy i najlepszy w całym życiu. I chociaż najprawdopodobniej nie każda osoba zgodzi się z tym stwierdzeniem, to nie powinno być żadnych wątpliwości, że jest to czas niepowtarzalny. Przepełniają go zupełnie nowe znajomości, szanse, a przede wszystkim liczne możliwości pozwalające zdobyć doświadczenie z wielu różnorodnych dziedzin. Jednak, chociaż doskonałej zabawy na studiach zdecydowanie nie brakuje, to po niej przychodzi czas na naukę. Należy poświęcić jej niemniej czasu, dlatego też większego niż wcześniej znaczenia nabiera umiejętność organizowania własnego czasu. Co więcej, niejednokrotnie od studentów wymaga się zdolności wyszukiwania różnych informacji. Dlatego także powstaje znaczące pytanie o to, z jakich materiałów uczyć się na studiach. Źródła internetowe, podręczniki akademicki, własne notatki, a może wszystko na raz?

Nieograniczone zasoby Internetu

Przeważająca większość z nas, jeśli poszukuje informacji na dowolny temat, na samym początku sięga po Internet i znajdujące się w nim artykuły. Nie powinno być to zresztą żadnym zaskoczeniem, bo niejednokrotnie powtarza się, że dzięki sieci dostęp do wiedzy jest tak łatwy, jak nigdy wcześniej. Warto zatem skorzystać z tych zasobów również podczas nauki na zajęcia czy egzaminy na studiach. Należy jednak przywiązywać jeszcze większą niż zazwyczaj wagę do sprawdzania wiarygodności poszczególnych źródeł. W końcu w innym przypadku łatwo o przyswojenie wiedzy całkowicie niezgodnej z prawdą. Dlatego właśnie dobrze jest wybierać podręczniki akademickie w formie e-booków, portale branżowe, a także pisma oraz artykuły naukowe. Są to źródła wiedzy, którym można zaufać oraz bez problemu przywołać w pracy dyplomowej czy innej formie pisemnej.

Tradycyjne podręczniki akademickie

Bardzo często w przypadku nauki na etapach edukacji poprzedzających studia podstawowym źródłem wiedzy naukowej są podręczniki. Dlatego też, rozpoczynając studiowanie, nie trzeba rezygnować właśnie z takiego sposobu przygotowań do egzaminów czy na zajęcia. Znaczna większość wykładowców już na pierwszych zajęciach podaje tak zwaną literaturę. Jest to spis źródeł, najczęściej składający się w większości z podręczników akademickich, w których znajdują się informacje podawane na zajęciach i na które często on sam się powołuje. Oczywiście sięgnięcie do nich nie jest obowiązkowe, natomiast bardzo często pomaga w poszerzeniu posiadanej już wiedzy lub nadrobieniu materiału z zajęć. Co niezwykle ważne, w podręcznikach akademickich znajdują się sprawdzone wiadomości, dzięki czemu nie musimy poszukiwać ich samodzielnie.

Notatki z zajęć

Wielokrotnie, jeszcze przed pierwszym dniem zajęć na studiach, można usłyszeć bardzo dużo o notatkach i ich niemałym znaczeniu przy nauce. Zresztą często są one przekazywane nie tylko pomiędzy studentami jednego roku, ale także pomiędzy poszczególnymi rocznikami konkretnego kierunku. Warto natomiast samodzielnie wykonywać notatki z każdych zajęć. Są one bowiem doskonałym rozszerzeniem do podręczników akademickich, a często stanowią bazę do nauki o danego przedmiotu. Udowodnione jest także, że właśnie dzięki zapisywaniu zapamiętujemy znacznie więcej i na dłużej. Co więcej, korzystanie z cudzych notatek może dostarczać bardzo dużych problemów. W końcu każda osoba ma swój indywidualny sposób na porządkowanie i zapisywanie informacji. Dobrze jest więc chodzić na wykłady, nawet jeśli nie są obowiązkowe i zdobywać wiedzę prosto od prowadzącego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%