Zamknij

Rowerek biegowy dla 2-latka - na co zwrócić uwagę

08:21, 04.08.2021 (.) Aktualizacja: 08:21, 04.08.2021
Skomentuj

Bardzo często zdarza się, że rodzice podczas zakupu rowerka biegowego dla swojej pociechy szukają uniwersalnego modelu, który posłuży przez kilka lat. To zasadniczy błąd! Wybór tego właściwego rzutuje nie tylko na bezpieczeństwo dziecka, lecz również na to, jak w późniejszym czasie podejdzie ono do nauki jazdy na tradycyjnym już rowerze. Czy będzie czuło się bezpiecznie i pewnie. Zatem jaki rowerek wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

To, kiedy dzieci powinny zacząć używać rowerka jest kwestią bardzo indywidualną. Niektóre maluchy są na to gotowe już po 20-tym miesiącu życia, inne mają z tym problem nawet po ukończeniu 2 lat. Drugie urodziny dziecka są jednak doskonałym momentem na sprezentowanie pierwszego rowerka biegowego. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, aby był on odpowiednio dobrany dla naszej pociechy. Nie może być za duży, bo dziecko będzie miało trudności w poruszaniu się i utrzymaniu równowagi. Nie będzie potrafiło sobie poradzić, a to tylko opóźni naukę jazdy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rowerka biegowego?

Zasada pierwsza, rowerka nie kupujemy "na zapas"! Jego wielkość, a przede wszystkim wysokość siedziska, powinny być ściśle dostosowane do wzrostu dziecka. Maluch, siedząc na siedzisku, powinien swobodnie opierać obydwie stopy na podłożu. Jeżeli malec nie sięga stopami do podłoża, lub sięga jedynie paluszkami, należy obniżyć siedzisko jeśli jest taka możliwość. Jeżeli nie - należy wymienić rowerek na mniejszy.

Zasada druga, rowerek nie może być zbyt ciężki! Nasza latorośl musi nauczyć się radzić sobie z wchodzeniem na rower i schodzeniem z niego.Z utrzymaniem pojazdu i równowagi. Im lżejszy pojazd, tym łatwiejsza nauka. Waga rowerka ma również znaczenie dla rodzica, bo nie raz trzeba będzie nieść go nawet podczas połowy spaceru.

Zasada trzecia, rama nie może być zbyt wysoka! To również utrudni samodzielne korzystanie z pojazdu. Za każdym razem będzie potrzebna pomoc przy wsiadaniu na rower i schodzeniu z niego.

Zasada czwarta, rowerek nie musi posiadać hamulca! Maluch i tak nie obejmie go rączką i nie nauczy się z niego korzystać. Podczas jazdy nie nabierze aż tak dużej prędkości, a przede wszystkim zawsze musi pozostawać pod opieką opiekuna.

Zasada piąta, koła nie muszą być pompowane, mogą być wykonane z pianki.

Rowerek biegowy - drewniany czy metalowy?

Na rynku dostępnych jest kilka wersji rowerków biegowych. Różnią się od siebie materiałem, z jakiego zostały wykonane a co za tym idzie również wagą, możliwością regulacji oraz trwałością. Najpopularniejsze rodzaje to:

  • rowerek drewniany - ekologiczny, lekki i trwały dzięki odpowiedniej impregnacji. Raczej nie posiadają stosownych regulacji np. wysokości siedziska, przez co będą służyły przez krótszy okres czasu
  • rowerek metalowy - posiada możliwość regulacji ale jest cięższy niż inne wersje
  • rowerek aluminiowy - lekki, posiada opcje regulacji, dość trwały i odporny na warunki atmosferyczne
  • rowerek kompozytowy - należy do najlżejszej i najbardziej trwałej wersji rowerków

Rowerek biegowy - jakie możliwości daje dziecku?

Rowerki biegowe  - jak sama nazwa wskazuje nie posiadają pedałów i jazda na nich nieco różni się od jazdy na tych tradycyjnych. Brak pedałów jest tu jednak plusem, gdyż maluch znacznie wcześniej może zacząć z niego korzystać. Poprzez jazdę na takim rowerku uruchamia się całe ciało dziecka, trenuje się równowaga i siła mięśni. Dziecko ćwiczy koordynację i poczucie rytmu, doskonali swoją koncentrację, uczy skupienia wzroku i słuchu. Przede wszystkim uczy się przewidywania, a to bardzo ważna cecha przydatna w przyszłości. 

Znajdź swój wymarzony rowerek biegowy na stronie: https://planetadziecka.pl/sklep/pojazdy/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%