Zamknij
REKLAMA

Na co uważać inwestując w akcje?

12:00, 16.07.2021 | (.)
Skomentuj

Z każdym rokiem coraz więcej osób z rosnącym zainteresowaniem obserwuje wydarzenia rozgrywające się na międzynarodowych giełdach i jednocześnie próbuje swoich sił na rynku. Niestety w wielu przypadkach brak solidnej wiedzy prowadzi do szybkich, a niekiedy również znaczących strat. Jak zatem działa giełda? Jak inwestować z zyskiem lub nie tracić kapitału? Sprawdź nasz poradnik!

Amatorzy często kupują na górce

Nie ulega wątpliwości, że giełda miała swoje lepsze i nieco gorsze momenty. Nic zatem dziwnego, że cieszy się mniejszym lub większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Jednak w ostatnich latach otwiera się nawet kilka tysięcy nowych rachunków maklerskich, każdego dnia. W przeszłości sytuacje tego typu miały miejsce najczęściej tylko na tzw. górce. Nieprawdopodobnie długi okres wzrostów na polskiej i międzynarodowej giełdzie sprawiał, że wiele osób decydowało się kupić akcje, które były już wtedy dość drogie.

Kiedy w trakcie paniki wywołanej pandemią COVID-19 na rynku pojawili się nowi inwestorzy, indeks sWIG80 od czasu dołka w marcu 2020 r. aż do szczytu w styczniu 2021 r. zyskał prawie 100%. Do zakupu akcji nie była potrzebna żadna wiedza na temat funkcjonowania rynku. To niestety może prowadzić do zbyt dużej pewności siebie, a co za tym stoi podejmowania nadmiernego ryzyka.W efekcie pojawiają się spore straty prowadzące niekiedy do życiowych dramatów.

Lepiej stracić okazję czy pieniądze?

W czasie hossy zdecydowanie łatwiej o zyski. Nigdy jednak nie jest zbyt późno, aby rozpocząć inwestowanie i dlatego nie warto się z tym w ogóle spieszyć. Na początek można założyć konto demonstracyjne na stronie Saxo Bank Polska i sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. 

To nie wymiana instalacji elektrycznej w domu po zapoznaniu się z poradami na tematycznym forum z internetu. Giełda jest czymś zupełnie innym i wymaga od tradera naprawdę sporej wiedzy i przede wszystkim przygotowania - zarówno książkowego jak i psychicznego.  Na wielu grupach dyskusyjnych w dalszym ciągu można spotkać porady sugerujące, że najlepiej jest się uczyć na błędach i dobrze od razu kupić jakieś niedrogie akcje. Zdaniem doświadczonych traderów jest to jedynie sposób na szybką utratę kapitału. Te pieniądze znacznie lepiej przeznaczyć na zakup fachowej literatury lub przydatnych kursów.

Aby inwestować racjonalnie trzeba przede wszystkim poznać przynajmniej podstawowe mechanizmy rządzące rynkiem giełdowym, a także odszukać źródła informacji, a także zapoznać się z prawami i obowiązkami akcjonariusza.

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%