Zamknij
REKLAMA

Firma bez ZUS-u – czy to możliwe?

17:45, 07.06.2021 | (.)
Skomentuj

Jedną z najbardziej obciążających firmę opłat jest składka ZUS. Dotyczy to w szczególności niewielkich firm, które nie generują zawrotnych przychodów. To dlatego tak trudno jest utrzymać firmę po przejściu z tak zwanego małego ZUS-u na docelową wyższą składkę. Bardzo często okazuje się wówczas, że prowadzenie firmy w takiej formie jest zwyczajnie nieopłacalne. Czy takim przedsiębiorcom grozi więc zamknięcie biznesu? Wcale nie musi tak być. Rozwiązaniem może być firma bez ZUS-u. Przyjrzymy się temu w poniższym artykule.

1. Firma bez ZUS-u – o co chodzi?

2. Jak dodatkowo zoptymalizować koszty?

Firma bez ZUS-u – o co chodzi?

Wiele osób zastanawia się, czy firma bez zusu to realna możliwość. Oczywiście, że tak! Firmę można przekształcić w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, do czego skłania się aż 80% przedsiębiorców (zamiast spółki akcyjnej). Kapitał zakładowy takiej spółki to 5000 złotych, natomiast uzyskane w ten sposób profity oraz wszystkie zalety tej formy prowadzenia biznesu są nieocenione. Wróćmy jednak do omawianej składki ZUS. Jak to możliwe, że prowadząc spółkę z o. o., omijamy obowiązek uiszczania składki? Jak mówi ustawa – osoba powołana na członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymuje wynagrodzenie na podstawie pełnionej funkcji, natomiast wybrany członek zarządu nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS. Właśnie ten zapis i ta sytuacja otwierają furtkę dla wielu przedsiębiorców, którym groziło zamknięcie biznesu z powodu zbyt wysokiej składki.

Jak dodatkowo zoptymalizować koszty?

Przy okazji tak dużych zmian, jak przekształcenie firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością warto pomyśleć o kompleksowych modyfikacjach modelu biznesowego oraz zminimalizować koszty. Może w tym pomóc wirtualne biuro opole – to fizyczny adres biura, które zostanie pod pewnym względem udostępnione przedsiębiorcy. Można w ten sposób zyskać adres do rejestracji, który posłuży do korespondencji, do celów marketingowych. O obsługę korespondencji (otwieranie, skanowanie i wysyłanie listów, a także ich archiwizacja) zadba natomiast firma, udostępniająca wspomniane biuro.

Podsumowując; prowadzenie firmy bez odprowadzania składek ZUS jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy przekształcić przedsiębiorstwo w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, mądrze podzielić udziały pomiędzy członków zarządu, a potem już tylko działać i rozwijać własny biznes. Warto pamiętać, że zawsze można liczyć na pomoc specjalistów, którzy pomagają przejść cały proces przekształcania firmy w spółkę, a następnie zoptymalizować koszty i zmodernizować model biznesowy.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%