Zamknij

Elewacje wentylowane szklane w architekturze

13:59, 07.06.2021 (.) Aktualizacja: 14:00, 07.06.2021
Skomentuj

Szklane elewacje wentylowane zachwycają już od dziesięcioleci. Pierwsze podwójne elewacje szklane powstawały już na początku XX wieku, choć technologia nie pozwalała jeszcze na wykonanie optymalnej wentylacji budynku. Obecnie dużą popularnością cieszą się elewacje szklane na profilach aluminiowych, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, a jednocześnie świetnie się prezentują zarówno na nowych budynkach, jak i tych poddawanych termomodernizacji.

Jak to się zaczęło? Szklane elewacje w architekturze

Pierwsza szklana elewacja w systemie ściany dwuwarstwowej powstała jako wykończenie hali produkcyjnej fabryki zabawek w Giengen z 1903 r. Było to pionierskie rozwiązanie, które znacznie wyprzedzało ówczesne możliwości technologiczne, związane z kwestiami termicznymi czy wentylacją. Dopiero w latach 70-tych i 80-tych rozwinęła się technologia przegrody interaktywnej, działającej jak filtr, wpuszczającej do wnętrza budynku światło, a zatrzymujące czynniki niepożądane, jak promieniowanie UV. Ściany dwuwarstwowe szklane służą minimalizacji strat ciepła i doskonale współpracują zarówno z systemami fotowoltaicznymi, jak i wentylacją mechaniczną. W latach 80-tych zaczęło powstawać wiele budynków z elewacją szklaną. Można tu wymienić choćby budynek biurowy Lloyd w Londynie, a także budynek stanowiący rozbudowę Parlamentu w Westminster, gdzie zastosowano układ wywiewny. Z czasem zaczął go zastępować system otwarty, w którym ściana szklona pojedynczo została zaopatrzona w szczeliny wentylacyjne o regulowanym lub stałym stopniu otwarcia. W Polsce pierwszy budynek z elewacją szklaną dwuwarstwową powstał w latach 60-tych w Warszawie i jest to obecna Galeria Centrum.

Nowoczesne systemy elewacji szklanych wentylowanych

Obecnie stosuje się systemy, które gwarantują szybkość i prostotę wykonania szklanych elewacji wentylowanych. Doskonałą ofertę w tym zakresie można znaleźć na stronie: stefania.pl. Do wykonania potrzebne są profile aluminiowe, a także szkło profilowane, które może być barwione w dowolnym kolorze palety RAL oraz materiał izolacyjny. Stefania - elewacje szklane to także efektowne ściany ze szkła refleksyjnego. Doskonale sprawdzają się one na budynkach sąsiadujących z zabytkami, gdyż odbijają budynki znajdujące się po przeciwnej stronie. Przykładem może być tutaj realizacja modernizacji elewacji Specjalistycznego Szpitala im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowie. Co warto podkreślić, elewacje szklane wentylowane mogą być wyposażone w oświetlenie LED, zamontowane pomiędzy warstwą izolacji a zewnętrzną okładziną, które sprawia, że efekt hi-tech takiego wykończenia jest jeszcze bardziej widoczny. Elewacje szklane wentylowane łączą tradycję i nowoczesność i nie wymagają tak skomplikowanych procesów technologicznych i wyliczeń jak ma to miejsce w przypadku ścian osłonowych ze szkła.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%