Zamknij

W świecie industrialnych wnętrz

07:06, 30.04.2021 m Aktualizacja: 13:33, 05.05.2021
Skomentuj

Aranżacja wnętrz w industrialnym stylu to wciąż popularny wybór. Szukając inspiracji, często można natknąć się na projekty wnętrza w loftowym klimacie. Wysokie sufity, cegła, metal – surowy, choć na swój sposób ciepły wystrój, przyciąga uwagę i podbija serca. Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym stało się modne kilka lat temu i mimo upływu czasu, grono jego zwolenników nie słabnie. Loftowa aranżacja wnętrz nawiązuje do czasów industrializmu, kiedy nastąpiła przemiana społeczeństwa zajmującego się głównie rolnictwem w przemysłowe, zatrudnione w zmechanizowanych fabrykach.

Cegła, metal i szkło – co jest charakterystyczne dla industrializmu?

Przestrzenie w stylu industrialnym kojarzą się głównie z wysokimi loftami, mieszkaniami w kamienicach czy w starych, dostosowanych do użytkowania mieszkalnego, fabrykach. Jednak to schemat złudny i ograniczający – odpowiedni architekt wnętrz potrafi przemycić industrialny styl do każdego biura, mieszkania czy domu. Styl industrialny czerpie inspiracje z czasów przemysłowych, więc w urządzonym tak mieszkaniu nie możne zabraknąć elementów powiązanych z wszechobecnymi wówczas fabrykami. Niemal każdy architekt wnętrz, zapytany o najbardziej charakterystyczną cechę loftów, odpowie – przestronność. To właśnie otwarta, duża przestrzeń stanowi element najczęściej kojarzony z przemysłowym stylem. Projektanci wnętrz wskazują również na jasne kolory przełamane betonem, cegłą czy drewnem, a także dużo światła i ogólny minimalizm.

Jak przenieść loftowy styl do mieszkania?

Na etapie kupna mieszkania warto zwrócić uwagę na wysokość pomieszczeń – im wyższe, tym łatwiej stworzyć w nich industrialny klimat. Spora powierzchnia lokalu także może ułatwić nadanie mu odpowiednio przestronnego, loftowego stylu. Przeniesienie industrialnego klimatu do mieszkania nie wymaga 100-metrowego lokum w starej fabryce – przemyślane projektowanie wnętrz pozwoli odtworzyć odpowiedni klimat nawet na niewielkiej przestrzeni. Dlatego podczas aranżowania mieszkania warto dokładnie zaplanować kolejne etapy i wnieść jak najwięcej industrialnych elementów.

Jasno, przestrzennie i minimalistycznie

Projekty wnętrza czerpiące inspiracje z industrializmu są przestronne. Duża, otwarta przestrzeń jest typowa dla XIX-wiecznych fabryk. Domeną loftowych wnętrz jest surowy minimalizm, przełamany ciepłymi, nadającymi przytulnego charakteru dodatkami. Goła lub pokryta białą farbą cegła i jasne ściany doskonale kontrastują z czarnymi, metalowymi elementami. Lofty to przestrzenie otwarte, dlatego ciekawym rozwiązaniem może okazać się zrezygnowanie ze ścianek działowych lub zastąpienie ich przeszkleniami w metalowym obramowaniu. Najmniej inwazyjnym działaniem będzie kuchnia otwarta na salon – choć nie jest zbyt powszechna, stanowi ciekawą alternatywę dla miłośników awangardowych pomysłów. Przeszklona sypialnia, garderoba czy domowe biuro będzie wyglądać interesująco i intrygująco. Beton, żywiczna lub parkiet ze starych desek zastąpią płytki czy panele, podkreślając loftowy wygląd mieszkania. Podobny efekt dadzą przewody elektryczne puszczone na zewnątrz ścian. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać o starannym zabezpieczeniu kabli. Tak aby wykonana aranżacja wnętrz industrialnych była nie tylko efektowna, ale również w pełni bezpieczna.

Postaw na dodatki

Choć industrializm to kwintesencja surowego minimalizmu, mieszkanie nie jest fabryką i warto wzbogacić je o nadające ciepła dodatki. Designerskie, nowoczesne meble, ramki na zdjęcia, kwiaty w ciekawych doniczkach będą idealnym przełamaniem surowości i chłodu – odważnym kolorem lub teksturą dodadzą wnętrzu głębi i indywidualizmu. Aby uwidocznić loftowy klimat mieszkania, projektanci wnętrz polecają wykorzystać elementy nawiązujące do przemysłu, np. metalowy regał ze szklanymi półkami czy stolik kawowy z grubym, drewnianym blatem. Takie meble są zarówno funkcjonalne, jak i efektowne. TISSU - Aranżacja Wnętrz (https://tissu.pl/portfolio_cat/aranzacja-wnetrz-warszawa) - Tel. 512 122 220

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%