Zamknij
REKLAMA

Deficyt kaloryczny u kota – jak odchudzić mruczka?

10:46, 26.04.2021 | (.)
Skomentuj

Zauważyłeś u Twojego kota charakterystyczną fałdkę pod brzuchem? To sygnał, że nadszedł czas na zmiany w jego żywieniu! Gruby kot może wydawać się zabawny i uroczy, jednak nadwaga i otyłość prowadzą do wielu powikłań zdrowotnych oraz wpływają na zachowanie Twojego pupila.

Nadwaga a otyłość u kota

Główna różnica między nadwagą a otyłością u kota polega na zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Przy nadwadze masa ciała mruczka jest większa o 15–30% od optymalnej. Zmieniając dietę naszego pupila, walkę z nadwagą możemy rozpocząć już w domu. Z kolei otyłość to choroba. Masa ciała kota jest wówczas większa o co najmniej 30% od tej właściwej. To poważny problem zdrowotny, wymagający konsultacji z lekarzem weterynarii. Leczenie otyłości polega na dobraniu odpowiedniej, niskokalorycznej diety leczniczej. W obu przypadkach wskazana jest również właściwie dobrana aktywność fizyczna.

Przyczyny nadwagi u kotów

Najczęstszymi przyczynami nadwagi i otyłości u kotów są:

- mała aktywność fizyczna,

- stres,

- przekarmianie – nadmiar kalorii w diecie np. zbyt duża ilość tłuszczów,

- dokarmianie między posiłkami – przysmakami lub resztkami ze stołu,

- błędy w żywieniu – np. dostarczanie kotu po zabiegu kastracji takiej samej ilości kalorii jak przed operacją,

- choroby prowadzące do otyłości (np. niedoczynność tarczycy),

- predyspozycje rasowe – niektóre rasy mają skłonności do tycia, np. kot europejski krótkowłosy.

Jak odchudzić grubego kota?

Odchudzanie kota jest procesem długotrwałym i wymaga od opiekuna konsekwencji i dużo cierpliwości. W pierwszej kolejności należy odwiedzić lekarza weterynarii w celu wykluczenia problemów zdrowotnych. Specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad związany z trybem życia pupila, jego aktywnością fizyczną i żywieniem. Oceni też masę ciała kota w stosunku do jego wieku, rasy i rozmiaru. Weźmie pod uwagę, czy był poddany zabiegowi kastracji/ sterylizacji.

Kolejnym krokiem jest zapewnienie pupilowi odpowiedniej aktywności fizycznej. W tym celu można zaopatrzyć się w interaktywne zabawki, półki czy przeszkody. Jeśli kot zostaje w domu przez większą część dnia, warto zastanowić się nad drugim podopiecznym. Jeżeli mruczek będzie miał towarzysza do zabawy, nie będzie się przejadał z nudy lub stresu.

Najważniejszym elementem w odchudzaniu kota jest jednak dobrej jakości pokarm, czyli zdrowa, zbilansowana dieta oraz eliminacja złych nawyków żywieniowych.

Odchudzanie a deficyt kaloryczny u kota z nadwagą

Deficyt kaloryczny to sytuacja, w której organizm kota znajduje się w stanie ujemnego bilansu kalorycznego, co oznacza, że zwierzę spala więcej kalorii, niż przyjmuje. Odkładająca się u mruczka fałdka tłuszczu nie jest efektem miłości opiekuna, lecz skutkiem dodatniego bilansu kalorycznego spowodowanego np. zbyt dużą ilością pokarmu i małą aktywnością.

Przy odchudzaniu odpowiednie karmienie jest kluczowe. W celu uzyskania deficytu kalorycznego u kota pokarm i jego porcjowanie należy dobrać odpowiednio do masy ciała, wieku, rasy, stylu życia, stanu fizjologicznego podopiecznego. Należy ograniczyć liczbę kalorii w diecie. Podczas odchudzania koniecznie trzeba zapewnić mruczkowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W żadnym wypadku nie powinniśmy kota głodzić. Podczas odchudzania podajemy dzienną dawkę smacznego i pełnoporcjowego jedzenia, uwzględniając masę ciała, jaką chcemy osiągnąć. Dzienna ilość powinna być podzielona na 4–8 porcji. Działamy w myśl zasady: mało, ale często. Przy walce z nadwagą pupila należy powstrzymać się od dokarmiania go i podawania mu domowego pokarmu, który trudno jest zbilansować.

Etykieta karmy pełnoporcjowej pomoże nam w dobraniu odpowiedniej ilości pokarmu dla mruczka. Ustalając wielkość porcji dla kota z nadwagą należy kierować się jego optymalną, a nie aktualną, masą ciała. Gotowy pokarm jest opracowywany przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że będzie w 100% bezpieczny i zbilansowany. Mokre karmy Sheba sprzyjają utrzymaniu zdrowej masy ciała kotów, ponieważ w porównaniu z suchymi są około 4 razy mniej kaloryczne. Dieta Twojego pupila powinna uwzględniać zarówno pokarm mokry, jak i suchy w odpowiednich proporcjach 9:1 pod względem masy produktu.

Deficyt kaloryczny należy utrzymywać do czasu zakończenia odchudzania kota. Czas jej trwania będzie zależał od zaleceń lekarza weterynarii. Mruczek tygodniowo nie powinien tracić więcej niż 1–2% masy ciała.

Jak odchudzić otyłego kota?

Otyłość u kota to choroba. Jeśli masa ciała mruczka przekracza tę optymalną o co najmniej 30%, koniecznie musisz udać się po pomoc do specjalisty. W problemach z otyłością nie poleca się wprowadzania nowej diety bez konsultacji z lekarzem weterynarii dlatego, że otyłość może wynikać z innych przewlekłych chorób, takich jak niedoczynność tarczycy. Przed rozpoczęciem diety leczniczej należy wyeliminować tego typu choroby jako możliwe czynniki przyczyniające się do otyłości. 

Lekarz weterynarii przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad na temat aktywności fizycznej i żywienia oraz upewni się, że kot jest zdrowy i może rozpocząć dietę. Specjalista obliczy idealną masę ciała zwierzęcia biorąc pod uwagę jego rasę, wielkość i płeć. 

Na podstawie podanych przez Ciebie informacji lekarz dobierze odpowiednią, odchudzającą dietę leczniczą. Czas jej stosowania będzie zależał od zaleceń specjalisty. Tak jak w przypadku kotów z nadwagą, przyjmuje się, że zwierzę nie powinno tracić więcej niż 1-2% masy ciała tygodniowo.

Otyłego kota należy regularnie ważyć (np. raz w tygodniu), aby mieć pewność, że określona dieta działa. Odchudzanie kota jest procesem długotrwałym- może zająć nawet kilka miesięcy- oraz wymaga konsekwencji ze strony opiekunów.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%