Zamknij
REKLAMA

Kreatyna - monohydrat czy jabłczan?

12:53, 03.03.2021 | m
Skomentuj

Kreatyna to suplement często stosowany przez sportowców. Jego najważniejszym zadaniem jest budowanie siły i wytrzymałości organizmu. Dwie najpopularniejsze formy kreatyny to monohydrat i jabłczan. Czym się różnią?

  1. Czym jest kreatyna?

  2. Monohydrat czy jabłczan – jaką kreatynę wybrać?

Kreatyna jest jednym z najważniejszych suplementów, które mają za zadanie wspierać sportowców przy dużym wysiłku siłowym i wytrzymałościowym. Występuje ona przede wszystkim w formie monohydratu i jabłczanu. Jaką kreatynę wybrać?

Czym jest kreatyna?

Kreatyna to inaczej kwas β-metyloguanidynooctowy, czyli związek organiczny zawierający elementy strukturalne guanidyny oraz kwasu octowego. Powstaje on w organizmie człowieka z glicyny, argininy i metioniny, które wraz zresztą fosforanową tworzą fosfokreatynę. Wykorzystywana jest ona do magazynowania i uwalniania energii potrzebnej do wielu procesów chemicznych, które zachodzą w komórkach - między innymi do syntezy białek mięśniowych. U człowieka kreatyna występuje przede wszystkim w mięśniach. Chociaż część kreatyny jest syntezowana przez organizm z aminokwasów, nie jest to ilość wystarczająca, dlatego należy ją dostarczać również w pożywieniu. Najlepszym źródłem kreatyny jest mięso i ryby. Kreatyna jest ważnym suplementem stosowanym przez sportowców przy intensywnym wysiłku, ponieważ wspomaga budowanie masy mięśniowej. Łatwa w zastosowaniu jest kreatyna w proszku, bo wystarczy rozpuścić ją w szklance wody. Więcej informacji znajdziesz na stronie kreatyna sklep https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_KREATYNA-238.html.

Monohydrat czy jabłczan – jaką kreatynę wybrać?

Kreatyna jabłczan i monohydrat to dwie popularne formy kreatyny. Czym się charakteryzują? Celem obu jest budowanie siły i wytrzymałości organizmu, jednak każda z nich osiąga to w inny sposób. Jabłczan to połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym, co sprawia, że jest bardziej odporny na działanie kwasu żołądkowego i lepiej się wchłania. Jabłczan przyspiesza syntezę włókien mięśniowych. Ta forma kreatyny pozwala też na mniejsze dawkowanie i uniknięcie zatrzymywania wody. Jabłczan będzie idealny dla osób, które chcą zwiększyć siłę i wytrzymałość, a jednocześnie budowanie efektownej masy optycznej nie jest ich celem. Z kolei kreatyna monohydrat to cząsteczka kreatyny, która jest połączona w jedną molekułę z cząsteczką wody. Jest to popularna forma kreatyny, ponieważ pozwala zwiększyć siłę i masę ciała oraz sprawia, że powiększenie masy mięśniowej jest efektowniejsze z powodu zatrzymywania wody.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%