Zamknij
REKLAMA

Fotowoltaika w Kutnie. Policzyliśmy ile można zaoszczędzić

16:18, 01.03.2021 | (.)
Skomentuj

Wiosna zagląda coraz śmielej do naszych okien, a instalacje fotowoltaiczne na dachach sąsiadów zaczynają pracować pełną parą. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy ci ostatni podjęli dobrą decyzję inwestując w panele słoneczne.

Fakty o fotowoltaice

Po pierwsze rachunki za energię elektryczną wynoszą obecnie u właścicieli domów średnio około 240 zł. miesięcznie, czyli 2 880 zł. rocznie. To spory wydatek w budżecie każdego z nas.

Rachunki te spadają do kilkunastu złotych miesięcznie po zainstalowaniu paneli słonecznych.

Czemu nie do zera? Większość właścicieli instalacji fotowoltaicznych ma podpisane umowy z zakładem energetycznym. Umowa zobowiązuje zakład do odbierania nadwyżek energii elektrycznej generowanej przez panele w okresie, kiedy te działają z pełną mocą i dostarczania energii w czasie, kiedy panele nie pracują, czyli np. w nocy. Podejście takie zapewnia bezpieczeństwo energetyczne właścicielom domu.

Zgodnie z obowiązującym prawem zakład energetyczny zwraca 0,8 kWh za każdą 1 kWh godzinę przekazaną wcześniej do sieci. Oznacza to, że przy odpowiednio dobranej instalacji, przekazane do sieci nadwyżki prądu zrównoważą się z energią pobieraną i do zapłacenia zostaną wyłącznie opłaty stałe z tytułu utrzymania sieci. A te wynoszą około 12 zł. miesięcznie.

Po drugie ulga termomodernizacyjna, z której można skorzystać po zainstalowaniu paneli słonecznych. Ulga pozwala odliczyć od dochodu do 53 tysięcy zł.

Po trzecie każdy, kto zdecyduje się na wymianę starego pieca, może skorzystać z programu Czyste Powietrze. To dodatkowe pieniądze na np. pompę ciepła, czy podłączenie domu do sieci ciepłowniczej oraz fotowoltaikę, w przypadku której można uzyskać dotację w wysokości do 5 000 zł. Łącznie z programu Czyste Powietrze można dostać do 30 000 zł dopłaty na wymianę pieca, ocieplenie budynku i fotowoltaikę.

Po czwarte ekologia, czyli czystsze środowisko i powietrze, które powinny być dla każdego z nas bardzo ważne.

Sprawdzamy opłacalność fotowoltaiki

Zacznijmy od tego, że korzystając z naszego przykładu przeciętnego domu, na samych rachunkach za prąd oszczędzamy miesięcznie 228 zł. Czyli rocznie 2 736 zł..

A poza tym, naszym zdaniem, instalacja fotowoltaiczna zarobi sama na siebie. Jak to możliwe? Policzmy chwilę.

Instalacja, która generuje ilość energii odpowiadającą rachunkom w wysokości 240 zł. kosztuje około 20 tysięcy zł. To duża kwota. Jednak sama ulga termomodernizacyjna wynosi w jej przypadku 3 400 zł w pierwszym progu podatkowym.

20 000 zł. (koszt instalacji) - 3 400 zł. (ulga termomodernizacyjna) = 16 600 zł.

16 600 zł. / 2 736 zł. oszczędności na rachunkach rocznie = 6,06 roku.

Oznacza to, że same oszczędności na rachunkach za prąd pozwolą spłacić instalację w ciągu sześciu lat. Bez dokładania grosza z kieszeni.

Po tym czasie właściciel paneli będzie miał dostęp do całkowicie darmowego prądu. A ponieważ współczesne instalacje fotowoltaiczne pracują bezawaryjnie 25-30 lat, to przez kolejne 20-25 zaoszczędzi co roku 2 736 zł. Co najmniej. Bo ceny energii elektrycznej rosną z dnia na dzień, a to dla właścicieli paneli oznacza tylko i wyłącznie większe oszczędności.

Jak sfinansować inwestycję?

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej można sfinansować z preferencyjnego kredytu fotowoltaicznego oprocentowanego w wysokości 5,99% rocznie. Kredyt na fotowoltaikę sprawia, że o kilka miesięcy wydłuża się czas zwrotu z inwestycji. Jest to jednak i tak korzystne. Lepiej już teraz zacząć oszczędzać prąd i mieć niewielką ratę kredytu i niskie rachunki za prąd, niż przez najbliższe lata odkładać na fotowoltaikę i płacić coraz większe rachunki.

Jak widać instalacje fotowoltaiczne są całkiem niezłym pomysłem. Zresztą, gdyby tak nie było, nie zdecydowałoby się na nie prawie 400 tysięcy Polaków. Poza tym w wyliczeniach nie uwzględniliśmy dotacji z programu Czyste Powietrze, ponieważ ta zależy od wymiany starego pieca. Jednak każdy, kto na taką wymianę się zdecyduje będzie mógł z niej skorzystać.

Jak zainstalować panele?

Dobór i instalację paneli najlepiej zostawić fachowcom. Pamiętajmy jednak, że sam projekt, montaż i załatwienie wszystkich formalności zajmuje około miesiąca. Dlatego, aby zdążyć przed wiosną i latem, kiedy instalacje fotowoltaiczne pracują bardzo wydajnie, warto w miarę szybko rozejrzeć się za sprawdzoną firmą fotowoltaiczną.

Taką firmą jest Sunvival Energy, która oferuje bezpieczny i bardzo przyjazny dla klientów zdalny proces projektowania instalacji i pomaga w załatwieniu wszystkich formalności, w tym preferencyjnego kredytu. Jej konsultanci wszystko cierpliwie tłumaczą, odpowiadają na pytania i, co bardzo ważne, nie naciskają, pozwalając spokojnie przemyśleć wszystkie "za i przeciw". I właśnie dlatego Sunvival cieszy się od lat prawdziwą sympatią swoich klientów.

Zapraszamy też do obejrzenia opinii właściciela fotowoltaiki, na którym pokazujemy jak przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej w Sunvival Energy

Z firmą można skontaktować się za pomocą formularza na stronie internetowej www.sunvival.pl, pod numerem telefonu: 22 113 45 44 lub przez e-mail: kontakt@sunvival.pl.

Sunvival Energy należy do Grupy Sunrise Energy projektującej i instalującej systemy fotowoltaiczne u klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych.

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%