Zamknij
REKLAMA

PlayStation czy Xbox? Czym kierować się przy wyborze?

18:02, 19.02.2021 | (.)
Skomentuj

W związku z debiutem najnowszego dziecka Sony coraz częściej pojawia się pytanie: co wybrać? Pachnącą nowością PS5 czy jej nieco starszą, ale wciąż doskonale sprawującą się poprzedniczkę, czyli PS4? A może warto postawić na urządzenia konkurencyjnego Microsoftu: znanego od w 2013 roku Xbox One lub jego następców: Xbox One S, Xbox One X lub Xbox Series X|S? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze!

Inwestycja w rozrywkę

Zakup konsoli do gier to inwestycja na wiele lat. Inwestycja z gatunku tych, które spłacają się błyskawicznie (fani gier wideo prawdopodobnie powiedzą, że już w pierwszej godzinie rozgrywki). Nowe urządzenia pojawiają się na rynku średnio co 7 lat. Co nie oznacza, że ich poprzednicy natychmiast stają się bezużyteczni. Fani gier wideo mają jednak coraz większe wymagania. Oczekują rozrywki na najwyższym poziomie, doskonałej grafiki i dźwięku. Często mają także ściśle sprecyzowane oczekiwania co do wyglądu sprzętu nowej generacji. Wielu amatorów gier wideo bywa jednocześnie miłośnikami nowoczesnego designu. Ale który sprzęt wybrać?

PS4, PS4 Pro i PS5, czyli wszystkie dzieci Sony

Dla wielu osób konsola PlayStation 4 to jedna z najbardziej udanych inwestycji. Szeroki wybór tytułów z każdego typu gier (od klasycznych RPG po wyścigówki i gry akcji), doskonała jakość dźwięku i obrazu oraz minimalistyczny design. Choć PS4 debiutowało w 2013 roku, wiele osób powie, że nie postarzało się ani o jotę. Dla tych bardziej wymagających Sony wypuściło PS4 Pro, które umożliwia rozgrywkę w rozdzielczości 4K. Ale rynek gier komputerowych nie znosi próżni. W 2020 roku miała miejsce premiera nowej konsoli PS5, której zadaniem, według twórców, jest przeniesienie wirtualnej rozrywki na nowy poziom. Zanim jednak na rynku pojawią się ciekawe tytuły na nową konsolę, trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Warto jednak przypomnieć, że dzięki kompatybilności wstecznej we wszystkie gry dostępne na PS4 będzie można zagrać także na PS5. Nie można nie wspomnieć także o wyglądzie nowego dziecka Sony. Zarówno konsola, jak i pady, są utrzymane w biało-czarnej kolorystyce. Futurystyczny wygląd sprawia, że najnowsza propozycja od Sony jest nie tylko domowym centrum rozrywki, ale także ozdobą mieszkania.

Xbox One, Xbox One S, Xbox One X oraz Xbox Series X|S – wady i zalety urządzeń Microsoft

Ale wybór między PS4 a PS5 to niejedyny dylemat przy zakupie konsoli do gier. Na rynku są przecież jeszcze doskonałe urządzenia od konkurencyjnej firmy Microsoft. Xbox One debiutował w tym samym roku co PS4 jako następca Xbox 360. Urządzenie do dziś cieszy się ogromną popularnością. Choć biblioteka gier na Xbox jest nieco uboższa niż na PlayStation, gracze wciąż mogą wybierać spośród tysięcy tytułów z każdego rodzaju gier. Microsoft, podobnie jak Sony, nie spoczął jednak na laurach. Już trzy lata później pojawiła się udoskonalona wersja Xbox One S, która oprócz możliwości wyświetlania filmów w rozdzielczości 4K zyskała nowy design. W 2017 roku ukazała się konsola Xbox One X, która ponownie została „wzmocniona”. 2020 rok to premiera konsol Xbox Series X|S, które są nie tylko sprzętem do gier, ale prawdziwym centrum domowej rozrywki. W odróżnieniu od PS5 konsola nie wyróżnia się tak ciekawym designem, ale podobnie jak urządzenie Sony wspiera kompatybilność wsteczną.

Podobne artykuły znajdziesz na jednym z najstarszych w Polsce serwisie o grach, czyli Gram.pl.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%