Zamknij
REKLAMA

Co to jest ubezpieczenie osobowe?

13:06, 12.02.2021 | (.)
Skomentuj

Oferta ubezpieczeń dostępnych obecnie na rynku jest bardzo bogata. Osoby, które przeglądają propozycje firm w poszukiwaniu atrakcyjnej polisy, spotykają się z różnymi formami ochrony, zarówno mienia, jak i zdrowia czy życia. Ubezpieczyć można niemal wszystko, wybierając odpowiedni pakiet i towarzystwo. W ofertach pojawia się też pojęcie ubezpieczeń osobowych. Czym one są i jaką gwarantują ochronę?

Dwie grupy ubezpieczeń

Przeglądając propozycje dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, w jego ofercie można znaleźć kilka lub kilkanaście produktów. PZU, Generali, Nationale Nederlanden czy Axa zapewniają ochronę mieszkania, domu w budowie, OC komunikacyjne, polisy posagowe czy ubezpieczenia NNW. Pomimo ich ogromnej różnorodności nie tylko pod względem przedmiotu ochrony, ale i jego zakresu czy kosztów, wszystkie te produkty można podzielić na dwie grupy.

Podstawę takiej klasyfikacji stanowi przede wszystkim przedmiot ubezpieczenia. Jest nim osoba fizyczna lub wartość materialna. W tym drugim przypadku są to wszelkie polisy chroniące mienie ruchome i nieruchome, zarówno prywatne, jak i firmowe. Natomiast do pierwszej grupy zaliczają się ubezpieczenia określane jako osobowe.

Ubezpieczenie osobowe w świetle przepisów

Pojęcie ubezpieczenia osobowego jest definiowane między innymi przez Kodeks cywilny. Dokument poświęca temu problemowi cały dział, ale szczególne znaczenie ma w nim art. 829. Wymienia on skutki zdarzeń, które są objęte ubezpieczeniem osobowym, wskazując jednocześnie na polisy na życie i NNW. Do tych skutków objętych ochroną ubezpieczenia osobowego zaliczają się:

  • śmierć naturalna ubezpieczonego lub na skutek choroby,
  • dożycie ubezpieczonego do określonego wieku,
  • uszkodzenie ciała w wyniku NW,
  • rozstrój zdrowia w wyniku NW,
  • śmierć na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Wspomnianą grupę polis wymienia również Ustawa z dnia 20 września 1984 roku o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych. Zgodnie z jej zapisem ochrona obejmuje skutki zdarzeń losowych, dotyczące życia, zdrowia lub zdolności do pracy ubezpieczonego.

Cechy wspólne ubezpieczeń osobowych

Podział wszystkich ubezpieczeń na dwie grupy wynika z faktu, że mają one wspólne cechy. Ubezpieczenia osobowe wyróżniają się przede wszystkim tym, że dotyczą osoby fizycznej, Ponadto nie ma możliwości materialnego oszacowania wartości szkody, jaka zaistniała na skutek zdarzenia. Dlatego suma ubezpieczenia jest ustalana swobodnie.

Oczywiście wyliczanie wysokości składek i SU musi się odbywać na jakichś podstawach. Dlatego towarzystwa stosują własne kryteria oceny uszczerbku na zdrowiu, stopnia inwalidztwa czy utraty dochodu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/co-to-jest-ubezpieczenie-osobowe/160.html.

Podpisując umowę z ubezpieczycielem oferującym polisę na życie, klient otrzymuje specjalną tabelę, w której procentowo określono wartość odszkodowania za konkretne urazy. Z niej możesz się dowiedzieć, że np. przy utracie jednego oka otrzymasz świadczenie w wysokości 30% SU, a przy utracie dłoni – 50%. Właśnie te kwoty powinny być szczególnie brane pod uwagę przy wyborze polisy. Wartości często są zaniżane przez ubezpieczycieli w celu osiągnięcia większych zysków.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%