Zamknij
REKLAMA

Problemy natury informatycznej

07:47, 11.02.2021 | m
Skomentuj

Z elektroniką nie wszystkim po drodze, rzeczy, które dla wielu osób wydają się oczywiste dla innych stanowią nie lada problem. Szczególnie uwagę zwraca poruszanie się osób starszych po internecie, choć również wiele młodych osób nie ma pojęciach jak zrobić niektóre rzeczy, a dorośli szukają porad związanych z formatowanie tekstu czy obliczeniami w Excelu. W tym artykule chcemy przedstawić kilka najczęstszych problemów wraz z ich rozwiązaniem, żeby nie przedłużać zaczynajmy!

Jednym z podstawowych zagadnień doskwierających wielu osobom jest brak polskich znaków na klawiaturze. One oczywiście nie występują jako fizyczne klawisze co prowadzi do problemu z poprawnym pisaniem. Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste, wystarczy przytrzymać prawy alt i przycisnąć odpowiedni znak, aby pojawiła się jego forma znana z polskiego alfabetu. Jeżeli przytrzymasz prawy alt, przycisk znajdujący się na dole klawiatury, obok tego podłużnego i naciśniesz „z” otrzymasz „ż”. Podobnie wygląda sprawa z innymi polskimi literami wyjątkiem jest „ź” w celu otrzymania tego znaku należy wcisnąć alt + x.

Y zamiast Z na klawiaturze

Kolejny często spotykany problem to zamiana z na y podczas pisania oraz odwrotnie. Pomimo iż znaki na klawiaturze fizycznej nie uległy zmianie to, gdy je wciskamy widzimy litery, które nie powinny się pojawić. W 90% przypadków problem rozwiązuje wciśnięcie kombinacji przycisków Ctr+Shift, jeżeli jednak to nie zadziała będzie trzeba kombinować z ustawieniami klawiatury programistycznej. Cały proces dobrze został wytłumaczony w tym miejscu https://faktysatakie.pl/y-zamiast-z-na-klawiaturze/.

Napisanie różnych znaków specjalnych

Czym są znaki specjalne? To symbole, które nie występują w podstawowej wersji klawiatury i do ich napisania wymagana jest kombinacja klawiszy. Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest jak zrobić małpę na klawiaturze i choć dla wielu osób jest to oczywiste, tak osoby nieobyte z informatyką mają z tym problem. Jak się okazuje, będziemy potrzebować magicznego klawisza SHIFT, gdy go przytrzymamy i wciśniemy „2” otrzymamy symbol małpy @. Jak dobrze się przypatrzysz swojej klawiaturze zobaczysz, że ten symbol jest tam widoczny. Wiele klawiszy posiada dwa symbole, dolny jest pisany po wciśnięciu przycisku a górny wywołuje przytrzymanie klawisza SHIFT wraz z symbolem, który chcemy napisać.

Jak napisać znaki niewystępujące na klawiaturze

To jest ciekawa kwestia, o której pojęcia nie ma nawet wiele osób doskonale radzących sobie w sieci. Mowa tu o pisaniu takich znaków jak paragraf, euro, funt czy serduszko. Chociaż te symbole nie występują na klawiaturze możemy je zapisać z wykorzystaniem specjalnych skrótów. Niestety nie są one łatwe do zapamiętania. Przykładowo, żeby zrobić znak paragrafu, należy mieć wciśnięty klawisz Num Lock, następnie przytrzymujemy lew ALT i wpisujemy 0167 a w efekcie otrzymamy §.

Jak widzisz, nie ma czego się bać, zapamiętanie kombinacji jest naprawdę łatwe i już po paru próbach zapadnie Ci w pamięć. Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na kwestie, które nie zostały tutaj poruszone sprawdź koniecznie stronę https://faktysatakie.pl/ znajdziesz na niej wiele porad odnośnie kwestii informatycznych oraz ciekawe artykuły zahaczające o każdą tematykę.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%