Zamknij

Najpopularniejsze objawy awarii samochodu

08:26, 20.01.2021 (.) Aktualizacja: 08:26, 20.01.2021
Skomentuj

Eksploatacja samochodu wiąże się z jego regularnym serwisowaniem i konserwacją. Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że jazda autem może być nieprzewidywalna. Nie chodzi tu tylko o wypadki i niebezpieczne sytuacje na drodze, ale też o możliwość wystąpienia usterki lub awarii samochodu. Wcześniej czy później każdy kierowca się spotka z tzw. niedomaganiem swojego pojazdu i potrzebą wizyty w warsztacie samochodowym. Niemniej jednak, aby ta wizyta nie była dość kosztowna i nie wymagała zbyt wielu nakładów, warto zapoznać się z typowymi objawami usterek w samochodzie. Im szybciej wykryjemy awarię, tym łatwiej będzie można go naprawić.

Jak wykryć usterkę w samochodzie?

Samochód jest jak organizm człowieka. Jeżeli mu coś nie domaga, to daje nam sygnały. Te sygnały możemy zidentyfikować w samej technice prowadzenia auta, dźwięku silnika i jeszcze w inny sposób. Jeżeli ich nie z ignorujemy i będziemy mogli je rozpoznać, a przy tym szybko zainterweniować, to nie dojdzie do poważnej awarii.  Zatem jakie symptomy pracy naszego samochodu powinny nas zaniepokoić.

Typowe objawy usterki samochodu

Drgania podczas jazdy samochodem

Drgania podczas jazdy mogą być oznaką usterki lub poważnej awarii. Jeżeli takie wibracje przenoszą się na kierownicę i karoserię, to oznacza, że koła są źle wyważone. Przyczyną może być już na wstępie złe ich wywarzenie  podczas wymiany w warsztacie wulkanizacyjnym, wtedy od samego początku odczuwamy dyskomfort jazdy.

Problem też może się pojawić w trakcie eksploatacji. Wynikiem tego jest to, że ciężarki wywarzające odpadają od felgi. Takie drgania może też wywołać przyklejenie się do opon masy brudu, po jeździe na gruntowej i wilgotnej nawierzchni.

Poważniejszą awarią, która również wywołuje takie drgania, jest uszkodzenie opony, felgi lub problem z napędem przedniej osi.

Dziwne dźwięki

Stukanie, nierówny rytm silnika to dość niepojące objawy. Mogą mieć one różne przyczyny. Stukanie, nierówne poruszanie się kół, a szczególnie nierówne hamowanie świadczy o tym, że problem leży w hamulcach lub łożysku. Na ogół przy nierównym hamowaniu, tarcze hamulcowe są już wyrobione lub źle ustawione, zaś nierówna praca kół podczas skręcania i dziwne stukanie w oponie świadczy o łożysku do wymiany.

Najbardziej niepokojący jest dźwięk silnika. On może świadczyć o dość poważnej awarii. Tego nie należy bagatelizować. Co prawda nie zawsze chodzi o sam silnik, ponieważ głośny jego warkot najczęściej charakterystyczny jest przy uszkodzonym tłumiku.

To, co nas szczególnie powinno niepokoić, to szumy, zgrzytania lub szarpanie podczas zmiany biegów. Świadczy to o usterce lub awarii skrzyni biegów. A to już poważny problem. Inne objawy awarii skrzyni biegów możesz znaleźć w artykule https://citymag.pl/jakie-sa-objawy-uszkodzenia-skrzyni-biegow/

Dymienie z wydechu

Gęsty dym  i przybierający barwy od białego po niebieski i czarną może świadczyć o poważnych usterkach w samochodzie. I tak:

Biały dym świadczy o niskim poziomie płynu chłodniczego. Jeżeli chłodnica i przewody chłodnicze są szczelne, to problem może być w komorze spalania. W tym wypadku winna jest uszczelka pod głowicą, a nawet pękniecie samej głowicy lub bloku silnika.

Niebieski dym oznacza zużycie lub uszkodzenie jednostki napędowej. Zużyty silnik spala nie tylko paliwo i powietrze, ale też i olej. Zatem w takiej sytuacji również olej nam w szybkim tempie znika. Niekiedy taki problem też generuje uszkodzona turbina.

Czarny dym na ogół występuje przy silnikach Diesla. W tym wypadku może być objawem awarii układy wtryskowego. Diagnostykę tego podzespołu można przeprowadzić tylko w warsztacie samochodowym. W przypadku silników benzynowych czarny dym świadczy o generowaniu zbyt dużej dawki paliw

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

BartBart

0 0

Jak będziecie mieć problem z mocą w aucie a jesteście z Trójmiasta i okolic to polecam oddać auto do AMSerwis, którzy specjalizują się w regeneracji turbosprężarek. 09:07, 24.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%