Zamknij

Zmiany w podatku od najmu nieruchomości

11:57, 19.01.2021 m Aktualizacja: 11:57, 19.01.2021
Skomentuj

W 2021 roku wchodzą w życie zmiany dotyczące podatku od najmu nieruchomości. Stanowią bardzo korzystną zmianę dla wszystkich tych, którzy wynajmują nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Co się zmieniło?

Obecnie ryczałt ewidencjonowany płacą tylko ci, którzy wynajmują nieruchomości prywatnie, a nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2021 roku zaś ryczałtem będą objęte również te osoby, które wynajmują mieszkania lub domy w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Oprócz tego, nowe przepisy podnoszą limit przychodów umożliwiających stosowanie tej uproszczonej formy opodatkowania z 250 tys. euro do 2 mln euro.

Kogo i czego dotyczą zmiany?

Stawki 8,5 % i 12,5 % będą miały zastosowanie do:

  • przychodów z tzw. najmu prywatnego,
  • przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT, - tzn. przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, a także składników majątku związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, które to przychody są również zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej,
  • świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem - PKWiU dział 55,
  • świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych - PKWiU 68.20.1.

Ile wynosi ryczałt od najmu?

Nowe przepisy oprócz wprowadzenia wyższych limitów ryczałtu i rozszerzenia grona uprawnionych do niego, nie wprowadza żadnych zmian w stawkach podatku od najmu. Wynosi on:

  • 8,5% - w przypadku, gdy przychody nie przekroczą kwoty 100 000 zł,
  • 12,5% - w przypadku, gdy przychody z najmu przekraczają kwotę 100 000 zł.

Czy zmiany rozwiążą spór?

Zmiany budzą duże nadzieje u rządzących na ostateczne zakończenie sporów pomiędzy właścicielami nieruchomości, którzy wynajmują lokale innym osobom a organami podatkowymi. Ci drudzy bowiem dość często zarzucają pierwszym, że wynajmowanie przez nich kilku nieruchomości podchodzi pod czynności wykonywane w ramach prowadzenia działalności gospodarczej a nie w ramach najmu prywatnego. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż przepisy prawa nie podają jasnej definicji działalności gospodarczej. Fiskus zarzuca również, że nawet wynajmowanie jednego lokalu może być traktowane jako działalność gospodarcza, oczywiście jeżeli odbywa się w sposób ciągły, zorganizowany oraz jest działalnością zarobkową. Dzieje się tak dlatego, że przepisy nie mówią bezpośrednio, że klasyfikacja do danego rodzaju najmu (prywatnego, czy w ramach działalności gospodarczej) zależy od ilości wynajmowanych nieruchomości.

Czy zatem zmiana rozwiąże spór. Na pewno mocno pomogą nie tylko podatnikom, ale także ich doradcom podatkowym. Doradca podatkowy to osoba udzielająca porad, opinii i wyjaśnień dotyczących szeroko pojętych podatków. Wszak prawo podatkowe to dziedzina prawa, która podlega częstym zmianom oraz różnym interpretacjom. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%