Zamknij

Dofinansowanie do aparatu słuchowego - jakie są warunki?

12:59, 07.01.2021 (.) Aktualizacja: 13:00, 07.01.2021
Skomentuj

Słuch jest niezwykle istotnym zmysłem, którego nawet częściowa utrata daje się we znaki w codziennym życiu. Diagnoza niedosłuchu w większości przypadków wiąże się z koniecznością nałożenia aparatu słuchowego. Jest to jedyna możliwość na to, żeby mogła ona bezproblemowo nawiązywać kontakt ze swoim otoczeniem. Choć tego typu urządzenia mają naprawdę niewielkie rozmiary, to ich cena może wielu zaskoczyć i być znacznym nadwyrężeniem portfela. Dlatego też w Polsce osoby z ubytkiem słuchu mogą skorzystać z dofinansowania oferowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jakie wymagania trzeba spełnić i na jaką kwotę można liczyć?

Wymagania

Nie powinno zaskakiwać, że aby otrzymać wspomniane już dofinansowanie, należy spełnić szereg wymagań. Wszystkie one zostały zawarte w rozporządzaniu Ministra Zdrowia, które wydano w 2014 roku, a wraz z 1 styczniem 2020 roku procedury zostały dodatkowo uproszczone. Aparaty słuchowe NFZ dofinansowuje od różnego stopnia niedosłuchu w zależności od wieku. Tym samym osoby, które nie ukończyły jeszcze dwudziestu sześciu lat, mogą ubiegać się o pomoc, jeżeli ubytek ich słuchu przekracza średnio 30 dB. Dla osób powyżej dwudziestego szóstego roku życia tym progiem jest 40 dB, co oznacza niepełnosprawność słuchową minimum 2. stopnia. Taka sama wartość pojawia się w przypadku inwalidów wojennych oraz osób represjonowanych.

Proces ubiegania się

Jeżeli spełnione zostały warunki dotyczące średniej wartości niedosłuchu, można przystąpić do procesu ubiegania się o dofinansowanie. Do tego konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów, a także wykonanie poszczególnych czynności. Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do laryngologa. Ten z kolei na podstawie wyniku badania słuchu powinien wystawić zlecenie, które umożliwia refundację wkładki usznej lub aparatu słuchowego. Jest ono automatycznie wysyłane do odpowiedniego oddziału NFZ, które rozpatruje wniosek i wydaje odpowiedź. Lekarz laryngolog wydaje także wydruk, z którym należy udać się do punktu protetyki słuchu. Na podstawie właśnie tego dokumentu odlicza się kwotę refundacji. Obecnie z powodu pandemii cała ta procedura została opracowana w taki sposób, żeby osoba z niedosłuchem ograniczyła swoje wyjścia z domu. Może ona otrzymać zlecenie od laryngologa w trakcie teleporady i udać się jedynie do protetyka słuchu, który dopasuje odpowiedni aparat słuchowy.

Wysokość

Wpływ na to, jak wysokie będzie dofinansowanie, ma przede wszystkim wiek. Dzieci, młodzież oraz dorośli do dwudziestego szóstego roku życia mogą ubiegać się o refundację na aparat słuchowy w wysokości 2000 złotych raz na trzy lata. Dodatkowo, jeżeli istnieje potrzeba wymiany wkładki usznej, mogą otrzymać pełną refundację w wysokości 60 złotych za każdym razem, gdy pojawia się taka konieczność. Warunki zmieniają się po ukończeniu dwudziestu sześciu lat. Kwota na aparat słuchowy proponowana takim osobom jest niższa, ponieważ wynosi 700 złotych i mają możliwość uzyskania jej co pięć lat. Również dofinansowanie wkładki usznej jest niższe i wynosi 50 złotych. Zupełnie inaczej jest w przypadku inwalidów wojennych oraz osób represjonowanych. Wysokość dofinansowania dla nich to 1000 złotych dla aparatu słuchowego i 50 złotych da wkładki. Należy także zaznaczyć, że wszystkie kwoty są podane dla jednego aparatu słuchowego, więc jeżeli istnieje konieczność używania dwóch, dofinansowanie zostaje podwojone.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%