Zamknij

Ekologicznie i niezależnie od elektrowni - fotowoltaika, czyli samodzielnie generuj prąd ze słońca

18:10, 04.01.2021 (.) Aktualizacja: 18:17, 04.01.2021
Skomentuj

Fotowoltaika, czyli możliwość produkowania energii elektrycznej z fotonów zawartych w promieniach słonecznych to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego zasilania, ale także szansa na uniezależnienie gospodarstwa od dostaw prądu z sieci. Czym dokładnie jest to zjawisko i dlaczego warto się nim zainteresować?

Czym jest fotowoltaika?

Nazwa odnosi się do systemów, które stworzone są z paneli fotowoltaicznych wyposażonych w specjalne ogniwa oraz inwertery zwane falownikami jak np. wydajny model Growatt 5000TL3-S. Układy takie można montować w prywatnych domach, budynkach firmowych, w infrastrukturze miejskiej, a nawet na balkonach mieszkań w bloku. Moduły mogą pełnić funkcję pomocniczą w zasilaniu, jak i stanowić jedyne jego źródło.

Jak działają panele? Fotowoltaika a kolektory

Zadaniem fotowoltaiki jest skupianie i przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną. Panele mogą wytworzyć dokładnie taki sam prąd, jaki płynie z elektrowni w gniazdku. Składają się one z modułów, czyli odpowiedniej ilości ogniw (w zależności od mocy danego panelu). Każde z nich może wygenerować od 1 do 7 W energii elektrycznej.

Ogniwa skupiają fotony zawarte w promieniowaniu słonecznym. Półprzewodnik powoduje ich ruch. Zaczynają one krążyć między elektrodami, co wytwarza różnice ich potencjałów, czyli dochodzi do powstania prądu stałego. Następnie musi on zostać przekonwertowany na postać zmienną, która posłuży do zasilenia całego gospodarstwa.

Zupełnie inaczej działają kolektory solarne, choć często bywają mylone z panelami przez podobny wygląd. Ich rola jest jednak inna. Służą one do wykorzystywania energii słonecznej do produkcji ciepła (np. celem podgrzewania wody), a nie prądu.

Funkcja inwertera - Growatt 5000TL3-S zapewni wydajne działanie systemu

Fotowoltaika nie mogłaby funkcjonować bez falownika, dlatego ważne jest, by wybrać profesjonalne urządzenie. Takim jest Growatt 5000TL3-S, wyrób jednego z trzech najlepszych na świecie producentów tego typu sprzętu. Jest to trójfazowy model on-grind, czyli umożliwiający połączenie z infrastrukturą energetyczną.

Z tego powodu świetnie nadaj się on do zastosowania w domu. Inwerter może pracować autonomicznie i zapewniać niezależne zasilanie, ale użytkownik otrzymuje też szansę posiłkowania się prądem z zakładu, kiedy warunki pogodowe za oknem nie sprzyjają produkcji prądu z promieni słonecznych.

Growatt 5000TL3-S osiąga skuteczność na poziomie 98%, jest przeznaczony do pracy z modułami o mocy 6000 W i dysponuje zabezpieczeniami uniemożliwiającymi zachodzenie odwróconej polaryzacji. Więcej szczegółów technicznych można przeczytać na stronie dystrybutora sklep.doko.pl/instalacja-fotowoltaiczna.

Zalety fotowoltaiki

Inwestycja w moduły fotowoltaiczne zapewnia wiele korzyści właścicielowi systemu. Przede wszystkim jest to rozwiązanie pozwalające na czynienie oszczędności. Korzystanie z takich układów znacznie obniża rachunki za prąd. Ich praca jest ekologiczna, przyjazna środowisku, co pozwala na staranie się o uzyskanie dotacji. Dzięki temu inwestycja szybko się zwraca.

Fotowoltaika to niezależność od dostaw z sieci. Gospodarstwo może być zasilane nawet w przypadku awarii w zakładzie. Falowniki on-grind jak np. Growatt 5000TL3-S pozwalają na odsprzedawanie nadwyżki wygenerowanego prądu do sieci.

Źródła: sklep.doko.pl/instalacja-fotowoltaiczna

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

rtrt

1 0

Od tygodnia brak słońca i jeszcze śnieg szkoda kasy to działa tylko latem zero oszczędności
zarabia Bank Instalator Producent i Elektrownia a Ty jesteś walony w rogii
tylko wiatraki i to duże wiatraki 22:14, 07.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

RTRT

1 0

patrzeć jak dowalą podatek i obowiązkowe przeglądy i zeżrą twoje inwestycje sąsiad miał rację NIE OPŁACA SIĘ 22:18, 07.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%